Højesteret: Din it-leverandør ejer dine it-ideer

It-leverandøren har rettighederne til den software, der sælges til kunden - også selv om kunden bidrager med helt nye ideer, forslag og krav.

Artikel top billede

Programmøren har ophavsretten til softwaren, selvom en kunde kommer med detaljerede kravspecifikationer.

Det slår Højesteret fast i en dom.

I totterne på hinanden var røget it-firmaet Poss Design og Fonden for Tidsskrift for Praktisk Lægegerning.

Poss Design programmerede til en cd-rom, som fonden markedsførte overfor danske læger.

Men partnerne var ikke enige om de royalties, der skulle tilfalde Poss Design - og ophavsretten blev altså også et stridspunkt.

Ideen til cd-rommen tilhørte fonden, ligesom artiklerne og det øvrige indhold i den var leveret af Fonden for Tidsskrift for Praktisk Lægegerning.

Samtidig var Fonden for Tidsskrift for Praktisk Lægegerningi stor udstrækning kommet med forslag og krav vedrørende de funktioner, som cden skulle indeholde.

Ubestridt ikke ejer

Men det var ikke nok.

"Disse omstændigheder kan imidlertid ikke føre til, at Fonden, som ubestridt ikke har deltaget i selve programmeringsarbejdet, kan anses for ejer eller medejer af ophavsretten til edb-programmet."

"Ophavsretten til dette tilkommer således Poss alene." lyder det i dommen.

IT-Branchen glæder sig

IT-Branchen trådte ind i sagen i 2007 og har kæmpet på Poss Designs side i Højesteret.

Grunden til man gik ind i sagen var, at i 2007 havde Sø- og Handelsretten i første instans givet kunden medophavsret til programmet.

"Vi var ikke så meget i tvivl om, at dommen var forkert, og at den kunne få negativ betydning for branchen hvis den stod ved magt. Derfor blev vi nødt til at gå ind i sagen," siger advokat Sven Petersen fra IT-Branchen.

Havde kunden fået medophavsret til programmet, havde branchen haft en uhåndterbart retsligt situation, forklarer han.

"Leverandøren måtte ikke gensælge sin kildekode uden at spørge kunden og kunden skal rende i hælene på leverandøren og kontrollere om leverandøren om nu ikke har gjort det alligevel," siger han.

Kunden har ikke behov for ophavsret

Sven Petersen fra IT-Branchen forklarer, at kunden ikke har behov for ophavsretten.

"En brugsret kombineret med en kontraktlig regulering af i hvilke situationer kunden kan få adgang til kildekoden dækker i 99 procent af tilfældene kundens behov", siger han.

Tæppet væk under leverandører

Brancheforeningen glæder sig naturligvis også over dommen i Højestreret.

"Vi er glade for udfaldet, fordi det er en vigtig dom. Ofte tænker kunderne ikke over, at ophavsretten tilhører programmøren selvom kunden selv har skrevet specifikationer," siger Sven Petersen.

Han understreger, at alt andet ville være helt forkert.

"Så kunne man forestille sig, at programmeringen på momsregnskaber eksempelvis kun kunne sælges en gang af en programmør," siger han.

På samme måde ville en udgang af dommen have kunne trække tæppet væk under leverandører af CMS-systemer, der sælger som grundprogrammering igen og igen.

Dyre lærepenge

Samtidig gør foreningen det klart, at man skal være omhyggelig med kontraken.

I dette tilfælde var de to parter end ikke enige om, hvorvidt der skulle betales royalties, inden programmerings-arbejdet gik igang.

"Det skal være på plads, inden man går igang," siger advokat Sven Petersen.

I den omtalte sag fik Poss Design ikke lov til at opkræve yderligere licensafgift, selvom man havde krævet over 600.000 kroner.

Men til gengæld fik man altså ophavsretten.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job