Oracle ville score kassen på danske trafiktavler

Databasespecialisten Oracle præsenterede Vejdirektoratet for millionregning og forlangte at bilister, der passerede de intelligente vejtavler, skulle tælles som brugere.

Artikel top billede

Oracle mente, at hver eneste bilist, der passerede den intelligente lystavle, var at betragte som bruger af Oracle-databasen. Foto: Vejdirektoratet

Oracle og Vejdirektoratet har siden august udkæmpet et heftigt slagsmål om fortolkning af Oracles licensbetingelser - og en regning i millionklassen.

Sagen handler om de intelligente vejtavler - også kaldet intelligente trafiksystemer - som primært pryder motorvejene i det storkøbenhavnske område og informerer bilisterne om blandt andet kødannelser og transporttider.

Det er en Oracle-database, der er grundstammen i systemet, og hos Vejdirektoratet løftede man øjnebrynene, da der i august tikkede en regning ind fra deres database-leverandør på et tocifret millionbeløb.

"Vi havde en anden opfattelse af, hvordan licensaftalen skulle fortolkes, og det har vi brugt et par måneder på at nå til enighed om," siger Arne Kjærsig, afdelingsleder og chef for Vejdirektoratets afdeling for it-infrastruktur.

Ifølge Computerworlds oplysninger mente Oracle, at alle bilister, der til og fra arbejde så de pågældende vejskilte, skulle betragtes som brugere, og derfor skulle Vejdirektoratet betale en såkaldt fuld cpu-licens for hvert af de 80 vejskilte, direktoratet havde stillet op.

Slap med én licens

"Oracle opererer med flere forskellige slags licenser, og vi mente, at vi havde indgået en aftale med en unit-licens, som gjaldt de trafiktavler, der er stillet op," siger Arne Kjærsig.

Kort fortalt opererer Oracle med tre typer licenser: Den dyreste er cpu-licens, som gælder et ubegrænset antal brugere.

En Named user Plus-licens er en licens, som giver en række navngivne brugere adgang til at bruge systemet. Endelig er der unit-licensen eller device-licensen, som for eksempel kan omfatte en håndscanner, der aflæser varer i et varelager.

Arne Kjærsig fra Vejdirektoratet ønsker ikke at oplyse, hvor stor en regning Oracle præsenterede direktoratet for tilbage i august, eller hvor meget direktoratet må betale efter de mange måneders forhandlinger.

"Jeg kan kun sige, at det, vi er blevet enige med Oracle om efter grundigt at have gennemgået kontrakten, kun er 'i titundsvis kroner' dyrere, end det, vi oprindeligt havde kalkuleret med," siger han.

Aftalen, som blev afsluttet for et par uger siden, betyder, at Vejdirektoratet skal betale én cpu-licens for den Oracle-database, der styrer de op til 80 intelligente trafiktavler.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra Oracle Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S