Oracle ville score kassen på danske trafiktavler

Databasespecialisten Oracle præsenterede Vejdirektoratet for millionregning og forlangte at bilister, der passerede de intelligente vejtavler, skulle tælles som brugere.

Artikel top billede

Oracle mente, at hver eneste bilist, der passerede den intelligente lystavle, var at betragte som bruger af Oracle-databasen. Foto: Vejdirektoratet

Oracle og Vejdirektoratet har siden august udkæmpet et heftigt slagsmål om fortolkning af Oracles licensbetingelser - og en regning i millionklassen.

Sagen handler om de intelligente vejtavler - også kaldet intelligente trafiksystemer - som primært pryder motorvejene i det storkøbenhavnske område og informerer bilisterne om blandt andet kødannelser og transporttider.

Det er en Oracle-database, der er grundstammen i systemet, og hos Vejdirektoratet løftede man øjnebrynene, da der i august tikkede en regning ind fra deres database-leverandør på et tocifret millionbeløb.

"Vi havde en anden opfattelse af, hvordan licensaftalen skulle fortolkes, og det har vi brugt et par måneder på at nå til enighed om," siger Arne Kjærsig, afdelingsleder og chef for Vejdirektoratets afdeling for it-infrastruktur.

Ifølge Computerworlds oplysninger mente Oracle, at alle bilister, der til og fra arbejde så de pågældende vejskilte, skulle betragtes som brugere, og derfor skulle Vejdirektoratet betale en såkaldt fuld cpu-licens for hvert af de 80 vejskilte, direktoratet havde stillet op.

Slap med én licens

"Oracle opererer med flere forskellige slags licenser, og vi mente, at vi havde indgået en aftale med en unit-licens, som gjaldt de trafiktavler, der er stillet op," siger Arne Kjærsig.

Kort fortalt opererer Oracle med tre typer licenser: Den dyreste er cpu-licens, som gælder et ubegrænset antal brugere.

En Named user Plus-licens er en licens, som giver en række navngivne brugere adgang til at bruge systemet. Endelig er der unit-licensen eller device-licensen, som for eksempel kan omfatte en håndscanner, der aflæser varer i et varelager.

Arne Kjærsig fra Vejdirektoratet ønsker ikke at oplyse, hvor stor en regning Oracle præsenterede direktoratet for tilbage i august, eller hvor meget direktoratet må betale efter de mange måneders forhandlinger.

"Jeg kan kun sige, at det, vi er blevet enige med Oracle om efter grundigt at have gennemgået kontrakten, kun er 'i titundsvis kroner' dyrere, end det, vi oprindeligt havde kalkuleret med," siger han.

Aftalen, som blev afsluttet for et par uger siden, betyder, at Vejdirektoratet skal betale én cpu-licens for den Oracle-database, der styrer de op til 80 intelligente trafiktavler.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra Oracle Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S