Jens Alder står foran dansk tele-comeback

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder kan være på vej tilbage i den danske telebranche.

Artikel top billede

Jens Alder er interesseret i at indtræde som ny bestyrelsesformand i RTX Telecom. Foto: Territorium/TDC.

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder er snart at finde i den danske telebranche igen.

I hvert fald er han indstillet som nyt bestyrelsesmedlem i televirksomheden RTX Telecom, der har været igennem et turbulent år.

"Det er et forslag til generalforsamlingen, at Jens Alder bliver valgt, og det er vores forslag fra bestyrelsens side. Men det er i den sidste ende aktionærerne, der skal beslutte det," fortæller Mogens Elsberg, der forlader RTX-bestyrelsen efter mindre end et år som medlem.

Der herskede kaos i bestyrelsen hos den danske televirksomhed RTX Telecom i januar. Tre bestyrelsesmedlemmer gik i protest mod en bonus til direktionen.

Herefter indtrådte den tidligere Microsoft-direktør Mogens Elsberg som ny bestyrelsesformand i virksomheden, men hans virke som formand for bestyrelsen bliver en kort affære.

Habilitets-problem

Mogens Elsberg har besluttet at fratræde sin position i bestyrelsen, fordi der ifølge hovedpersonen selv er opstået et "habilitetsproblem".

Årsagen er, at han i juni blev ny administrerende direktør i GN Netcom.

Problemet opstår, fordi RTX Telecom er en virksomhed, som udvikler teleudstyr på vegne af andre virksomheder.

"I og med jeg er ansat i GN Netcom, har jeg et habilitetsproblem, idet RTX både beskæftiger sig med GN Netcom og nogle af vores konkurrenter. Det vil sige, at jeg i princippet kunne kigge over skulderen på vores konkurrenters produktudvikling, hvilket man selvfølgelig ikke gør i en bestyrelse direkte, men jeg kunne godt gøre det," fortæller Mogens Elsberg til Computerworld.

Alder er klar i kulissen

Bestyrelsen har derfor sonderet markedet for en egnet kandidat til at indtræde i bestyrelsen, og her er valget faldet på Jens Alder, der sidste år blev fyret som administrerende direktør og koncernchef i TDC.

Jens Alder har ifølge Mogens Elsberg udtrykt interesse for posten i bestyrelsen.

RTX Telecom afholder generalforsamling sidst i januar, hvor aktionærerne skal bestemme, hvorvidt Jens Alder bliver nyt bestyrelsesmedlem i virksomheden.

"Det er først og fremmest en generalforsamlings-beslutning, hvem der bliver valgt ind, og det er en bestyrelsesbeslutning, hvem der bliver bestyrelsesformand, så det må vi afvente at se, når bestyrelsen er trådt sammen," fortæller Mogens Elsberg.

RTX Telecom har igennem flere år kørt med røde regnskaber, og i foråret blev selskabets administrerende direktør Tage Rasmussen fyret. Siden hen er Jesper Mailind indsat som ny topchef i firmaet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job