Jens Alder står foran dansk tele-comeback

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder kan være på vej tilbage i den danske telebranche.

Artikel top billede

Jens Alder er interesseret i at indtræde som ny bestyrelsesformand i RTX Telecom. Foto: Territorium/TDC.

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder er snart at finde i den danske telebranche igen.

I hvert fald er han indstillet som nyt bestyrelsesmedlem i televirksomheden RTX Telecom, der har været igennem et turbulent år.

"Det er et forslag til generalforsamlingen, at Jens Alder bliver valgt, og det er vores forslag fra bestyrelsens side. Men det er i den sidste ende aktionærerne, der skal beslutte det," fortæller Mogens Elsberg, der forlader RTX-bestyrelsen efter mindre end et år som medlem.

Der herskede kaos i bestyrelsen hos den danske televirksomhed RTX Telecom i januar. Tre bestyrelsesmedlemmer gik i protest mod en bonus til direktionen.

Herefter indtrådte den tidligere Microsoft-direktør Mogens Elsberg som ny bestyrelsesformand i virksomheden, men hans virke som formand for bestyrelsen bliver en kort affære.

Habilitets-problem

Mogens Elsberg har besluttet at fratræde sin position i bestyrelsen, fordi der ifølge hovedpersonen selv er opstået et "habilitetsproblem".

Årsagen er, at han i juni blev ny administrerende direktør i GN Netcom.

Problemet opstår, fordi RTX Telecom er en virksomhed, som udvikler teleudstyr på vegne af andre virksomheder.

"I og med jeg er ansat i GN Netcom, har jeg et habilitetsproblem, idet RTX både beskæftiger sig med GN Netcom og nogle af vores konkurrenter. Det vil sige, at jeg i princippet kunne kigge over skulderen på vores konkurrenters produktudvikling, hvilket man selvfølgelig ikke gør i en bestyrelse direkte, men jeg kunne godt gøre det," fortæller Mogens Elsberg til Computerworld.

Alder er klar i kulissen

Bestyrelsen har derfor sonderet markedet for en egnet kandidat til at indtræde i bestyrelsen, og her er valget faldet på Jens Alder, der sidste år blev fyret som administrerende direktør og koncernchef i TDC.

Jens Alder har ifølge Mogens Elsberg udtrykt interesse for posten i bestyrelsen.

RTX Telecom afholder generalforsamling sidst i januar, hvor aktionærerne skal bestemme, hvorvidt Jens Alder bliver nyt bestyrelsesmedlem i virksomheden.

"Det er først og fremmest en generalforsamlings-beslutning, hvem der bliver valgt ind, og det er en bestyrelsesbeslutning, hvem der bliver bestyrelsesformand, så det må vi afvente at se, når bestyrelsen er trådt sammen," fortæller Mogens Elsberg.

RTX Telecom har igennem flere år kørt med røde regnskaber, og i foråret blev selskabets administrerende direktør Tage Rasmussen fyret. Siden hen er Jesper Mailind indsat som ny topchef i firmaet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect