Jens Alder står foran dansk tele-comeback

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder kan være på vej tilbage i den danske telebranche.

Artikel top billede

Jens Alder er interesseret i at indtræde som ny bestyrelsesformand i RTX Telecom. Foto: Territorium/TDC.

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder er snart at finde i den danske telebranche igen.

I hvert fald er han indstillet som nyt bestyrelsesmedlem i televirksomheden RTX Telecom, der har været igennem et turbulent år.

"Det er et forslag til generalforsamlingen, at Jens Alder bliver valgt, og det er vores forslag fra bestyrelsens side. Men det er i den sidste ende aktionærerne, der skal beslutte det," fortæller Mogens Elsberg, der forlader RTX-bestyrelsen efter mindre end et år som medlem.

Der herskede kaos i bestyrelsen hos den danske televirksomhed RTX Telecom i januar. Tre bestyrelsesmedlemmer gik i protest mod en bonus til direktionen.

Herefter indtrådte den tidligere Microsoft-direktør Mogens Elsberg som ny bestyrelsesformand i virksomheden, men hans virke som formand for bestyrelsen bliver en kort affære.

Habilitets-problem

Mogens Elsberg har besluttet at fratræde sin position i bestyrelsen, fordi der ifølge hovedpersonen selv er opstået et "habilitetsproblem".

Årsagen er, at han i juni blev ny administrerende direktør i GN Netcom.

Problemet opstår, fordi RTX Telecom er en virksomhed, som udvikler teleudstyr på vegne af andre virksomheder.

"I og med jeg er ansat i GN Netcom, har jeg et habilitetsproblem, idet RTX både beskæftiger sig med GN Netcom og nogle af vores konkurrenter. Det vil sige, at jeg i princippet kunne kigge over skulderen på vores konkurrenters produktudvikling, hvilket man selvfølgelig ikke gør i en bestyrelse direkte, men jeg kunne godt gøre det," fortæller Mogens Elsberg til Computerworld.

Alder er klar i kulissen

Bestyrelsen har derfor sonderet markedet for en egnet kandidat til at indtræde i bestyrelsen, og her er valget faldet på Jens Alder, der sidste år blev fyret som administrerende direktør og koncernchef i TDC.

Jens Alder har ifølge Mogens Elsberg udtrykt interesse for posten i bestyrelsen.

RTX Telecom afholder generalforsamling sidst i januar, hvor aktionærerne skal bestemme, hvorvidt Jens Alder bliver nyt bestyrelsesmedlem i virksomheden.

"Det er først og fremmest en generalforsamlings-beslutning, hvem der bliver valgt ind, og det er en bestyrelsesbeslutning, hvem der bliver bestyrelsesformand, så det må vi afvente at se, når bestyrelsen er trådt sammen," fortæller Mogens Elsberg.

RTX Telecom har igennem flere år kørt med røde regnskaber, og i foråret blev selskabets administrerende direktør Tage Rasmussen fyret. Siden hen er Jesper Mailind indsat som ny topchef i firmaet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job