Jens Alder står foran dansk tele-comeback

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder kan være på vej tilbage i den danske telebranche.

Artikel top billede

Jens Alder er interesseret i at indtræde som ny bestyrelsesformand i RTX Telecom. Foto: Territorium/TDC.

Den tidligere TDC-topchef Jens Alder er snart at finde i den danske telebranche igen.

I hvert fald er han indstillet som nyt bestyrelsesmedlem i televirksomheden RTX Telecom, der har været igennem et turbulent år.

"Det er et forslag til generalforsamlingen, at Jens Alder bliver valgt, og det er vores forslag fra bestyrelsens side. Men det er i den sidste ende aktionærerne, der skal beslutte det," fortæller Mogens Elsberg, der forlader RTX-bestyrelsen efter mindre end et år som medlem.

Der herskede kaos i bestyrelsen hos den danske televirksomhed RTX Telecom i januar. Tre bestyrelsesmedlemmer gik i protest mod en bonus til direktionen.

Herefter indtrådte den tidligere Microsoft-direktør Mogens Elsberg som ny bestyrelsesformand i virksomheden, men hans virke som formand for bestyrelsen bliver en kort affære.

Habilitets-problem

Mogens Elsberg har besluttet at fratræde sin position i bestyrelsen, fordi der ifølge hovedpersonen selv er opstået et "habilitetsproblem".

Årsagen er, at han i juni blev ny administrerende direktør i GN Netcom.

Problemet opstår, fordi RTX Telecom er en virksomhed, som udvikler teleudstyr på vegne af andre virksomheder.

"I og med jeg er ansat i GN Netcom, har jeg et habilitetsproblem, idet RTX både beskæftiger sig med GN Netcom og nogle af vores konkurrenter. Det vil sige, at jeg i princippet kunne kigge over skulderen på vores konkurrenters produktudvikling, hvilket man selvfølgelig ikke gør i en bestyrelse direkte, men jeg kunne godt gøre det," fortæller Mogens Elsberg til Computerworld.

Alder er klar i kulissen

Bestyrelsen har derfor sonderet markedet for en egnet kandidat til at indtræde i bestyrelsen, og her er valget faldet på Jens Alder, der sidste år blev fyret som administrerende direktør og koncernchef i TDC.

Jens Alder har ifølge Mogens Elsberg udtrykt interesse for posten i bestyrelsen.

RTX Telecom afholder generalforsamling sidst i januar, hvor aktionærerne skal bestemme, hvorvidt Jens Alder bliver nyt bestyrelsesmedlem i virksomheden.

"Det er først og fremmest en generalforsamlings-beslutning, hvem der bliver valgt ind, og det er en bestyrelsesbeslutning, hvem der bliver bestyrelsesformand, så det må vi afvente at se, når bestyrelsen er trådt sammen," fortæller Mogens Elsberg.

RTX Telecom har igennem flere år kørt med røde regnskaber, og i foråret blev selskabets administrerende direktør Tage Rasmussen fyret. Siden hen er Jesper Mailind indsat som ny topchef i firmaet.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice