Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks

Få et smugkig på, hvad der er i vente, når computere med det ny styresystem Chrome OS kommer i handlen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: For et par uger siden løftede Google sløret for, hvad virksomheden håber vil blive en ny standard inden for styresystemer til netbooks.

Chrome OS er et hurtigt styresystem med lav overhead, det er baseret på Linux og starter direkte op i en browser, så brugeren er på nettet så hurtigt som muligt.

Computerworlds søstermedie, PC World i USA, har prøvekørt en tidlig version, siden Google frigav kildekoden til open source-miljøet. Her kommer et smugkig på, hvad der er i vente, når computere med det ny styresystem kommer i handlen om cirka et år.

Da Chrome OS udelukkende understøtter solid state-drev, starter det ekstremt hurtigt op. Den tidlige build, der her er blevet testet, er blot syv sekunder om at nå til login-skærmen og springer derfra stort set øjeblikkeligt til browseren.

I modsætning til traditionelle styresystemer giver Chrome OS kun få administrationsmuligheder, som ikke allerede findes i Googles browser, Chrome. Den væsentligste forskel er Chrome-ikonet i øverste venstre hjørne, der afslører en liste bogmærkede web-apps.

Men det er også så tæt på at installere software i Chrome OS, man overhovedet kommer.

Selvom det kan være en ulempe, at det ikke er muligt at installere programmer som i Windows, så er det samtidig en sikring mod vira og malware: Når der ikke kan installeres applikationer, kan der heller ikke blive installeret trojanere og anden skadelig software.

Ligner browseren på en prik

Ligesom Chrome-browseren er også Chrome OS baseret på faneblade. Men for at holde dine yndlings-apps ved hånden allerede ved login giver styresystemet mulighed for at hæfte faneblade fast i venstre side af fanebladsbjælken. Når et faneblad først er placeret der, vil det være der, hver gang du logger ind.

Bortset fra et ikon, der viser batterilevetid, et ur og et netværks-ikon i øverste højre hjørne ligner styresystemet den eksisterende Chrome-browser til Windows på en prik. Enkelthed er sagens kerne, og enkelthed er præcist, hvad man får.

Der er endnu ingen enheder på markedet, der kører Chrome OS, og der er heller ingen forventninger om nogen før andet halvår af 2010. Acer har erklæret, at virksomheden vil være blandt de første producenter - hvis ikke den allerførste - der lancerer en netbook med Googles styresystem installeret. Samtidig oplever Chrome allerede konkurrence fra FusionGarages JooJoo, som er en tablet med en skærm på 12,1 tommer, der kører et lignende browser-orienteret styresystem.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S