Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks

Få et smugkig på, hvad der er i vente, når computere med det ny styresystem Chrome OS kommer i handlen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: For et par uger siden løftede Google sløret for, hvad virksomheden håber vil blive en ny standard inden for styresystemer til netbooks.

Chrome OS er et hurtigt styresystem med lav overhead, det er baseret på Linux og starter direkte op i en browser, så brugeren er på nettet så hurtigt som muligt.

Computerworlds søstermedie, PC World i USA, har prøvekørt en tidlig version, siden Google frigav kildekoden til open source-miljøet. Her kommer et smugkig på, hvad der er i vente, når computere med det ny styresystem kommer i handlen om cirka et år.

Da Chrome OS udelukkende understøtter solid state-drev, starter det ekstremt hurtigt op. Den tidlige build, der her er blevet testet, er blot syv sekunder om at nå til login-skærmen og springer derfra stort set øjeblikkeligt til browseren.

I modsætning til traditionelle styresystemer giver Chrome OS kun få administrationsmuligheder, som ikke allerede findes i Googles browser, Chrome. Den væsentligste forskel er Chrome-ikonet i øverste venstre hjørne, der afslører en liste bogmærkede web-apps.

Men det er også så tæt på at installere software i Chrome OS, man overhovedet kommer.

Selvom det kan være en ulempe, at det ikke er muligt at installere programmer som i Windows, så er det samtidig en sikring mod vira og malware: Når der ikke kan installeres applikationer, kan der heller ikke blive installeret trojanere og anden skadelig software.

Ligner browseren på en prik

Ligesom Chrome-browseren er også Chrome OS baseret på faneblade. Men for at holde dine yndlings-apps ved hånden allerede ved login giver styresystemet mulighed for at hæfte faneblade fast i venstre side af fanebladsbjælken. Når et faneblad først er placeret der, vil det være der, hver gang du logger ind.

Bortset fra et ikon, der viser batterilevetid, et ur og et netværks-ikon i øverste højre hjørne ligner styresystemet den eksisterende Chrome-browser til Windows på en prik. Enkelthed er sagens kerne, og enkelthed er præcist, hvad man får.

Der er endnu ingen enheder på markedet, der kører Chrome OS, og der er heller ingen forventninger om nogen før andet halvår af 2010. Acer har erklæret, at virksomheden vil være blandt de første producenter - hvis ikke den allerførste - der lancerer en netbook med Googles styresystem installeret. Samtidig oplever Chrome allerede konkurrence fra FusionGarages JooJoo, som er en tablet med en skærm på 12,1 tommer, der kører et lignende browser-orienteret styresystem.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job