Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks

Få et smugkig på, hvad der er i vente, når computere med det ny styresystem Chrome OS kommer i handlen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: For et par uger siden løftede Google sløret for, hvad virksomheden håber vil blive en ny standard inden for styresystemer til netbooks.

Chrome OS er et hurtigt styresystem med lav overhead, det er baseret på Linux og starter direkte op i en browser, så brugeren er på nettet så hurtigt som muligt.

Computerworlds søstermedie, PC World i USA, har prøvekørt en tidlig version, siden Google frigav kildekoden til open source-miljøet. Her kommer et smugkig på, hvad der er i vente, når computere med det ny styresystem kommer i handlen om cirka et år.

Da Chrome OS udelukkende understøtter solid state-drev, starter det ekstremt hurtigt op. Den tidlige build, der her er blevet testet, er blot syv sekunder om at nå til login-skærmen og springer derfra stort set øjeblikkeligt til browseren.

I modsætning til traditionelle styresystemer giver Chrome OS kun få administrationsmuligheder, som ikke allerede findes i Googles browser, Chrome. Den væsentligste forskel er Chrome-ikonet i øverste venstre hjørne, der afslører en liste bogmærkede web-apps.

Men det er også så tæt på at installere software i Chrome OS, man overhovedet kommer.

Selvom det kan være en ulempe, at det ikke er muligt at installere programmer som i Windows, så er det samtidig en sikring mod vira og malware: Når der ikke kan installeres applikationer, kan der heller ikke blive installeret trojanere og anden skadelig software.

Ligner browseren på en prik

Ligesom Chrome-browseren er også Chrome OS baseret på faneblade. Men for at holde dine yndlings-apps ved hånden allerede ved login giver styresystemet mulighed for at hæfte faneblade fast i venstre side af fanebladsbjælken. Når et faneblad først er placeret der, vil det være der, hver gang du logger ind.

Bortset fra et ikon, der viser batterilevetid, et ur og et netværks-ikon i øverste højre hjørne ligner styresystemet den eksisterende Chrome-browser til Windows på en prik. Enkelthed er sagens kerne, og enkelthed er præcist, hvad man får.

Der er endnu ingen enheder på markedet, der kører Chrome OS, og der er heller ingen forventninger om nogen før andet halvår af 2010. Acer har erklæret, at virksomheden vil være blandt de første producenter - hvis ikke den allerførste - der lancerer en netbook med Googles styresystem installeret. Samtidig oplever Chrome allerede konkurrence fra FusionGarages JooJoo, som er en tablet med en skærm på 12,1 tommer, der kører et lignende browser-orienteret styresystem.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura