Politiske iagttagere dømmer Helge Sander ude

Helge Sander (V) er om få måneder en færdig mand som videnskabsminister i Danmark. Det mener politiske kommentatorer, der peger på to kvinder som kandidater til ministerposten.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

Flere danske kommentatorer anser Helge Sander (V) som en færdig mand på posten som videnskabsminister, efter statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med al sandsynlighed vil sammensætte et nyt ministerhold mellem februar og april.

Blandt andre vurderer DR's politiske redaktør Ask Rostrup, at VK-regeringen barsler med den største rokade siden indtrædelsen i 2001, og den mest sikre udskiftning ligger i Videnskabsministeriet.

"Helge Sander sidder på en meget vigtig post med store pengesummer og en masse forskningsprestige, men det har han bare ikke formået at gøre sexet. Han har siden indtrædelsen i 2001 ikke haft den store gennemslagskraft i offentligheden," siger Ask Rostrup.

En anden af de politiske kommentatorer, der ikke levner Helge Sander mange chancer for at køre videre i ministerbilen, er TV2's politiske redaktør Henrik Qvortrup.

"I lyset af at regeringen nævner it og forskning som indsatsområder, så går der naturligvis en masse tanker i retning af, om man skal beholde en - lad os kalde det - udtjent minister som Helge Sander på posten," lyder det fra Henrik Qvortrup.

"Samtidig drejer det sig om en minister, som aldrig for alvor er trådt i karakter og har fået sat it på dagsordenen. Derfor er det rimelig sandsynligt, at han går af efter en ministerrokade," fortsætter Henrik Qvotrup.

Ikke rigtige venner

Både Henrik Qvortrup og Ask Rostrup forklarer, at Helge Sander og Danmarks nyeste statsminister ikke er bonkammerater på samme måde som forhenværende statsminister Anders Fogh Rasmussen og videnskabsministeren er det.

Og det kan også være endnu et lod på vægtskålen, der sender Sander ud af Videnskabsministeriets bygninger i Bredgade.

"I politiske miljøer er det den almindelige opfattelse, at Helge Sanders gode venskab med Anders Fogh Rasmussen var en af grundene til, at Sander havnede i Videnskabsministeriet i første omgang. Nu hedder statsministeren Lars Løkke Rasmussen, og han skylder ikke Helge Sander noget som helst," siger Ask Rostrup.

Sander beholdes i trods

Henrik Qvortrup, der tidligere arbejdede som spindoktor for Anders Fogh Rasmussen, nævner dog, at Lars Løkke Rasmussen kan beholde Helge Sander i en form for trodsreaktion, efter medierne allerede har sat Sander uden for døren.

Trodsreaktionen tror Politikens politiske redaktør Peter Mogensen ikke på.

En kvindelig videnskabsminister?

"Helge Sanders chancer for at overleve som videnskabsminister er ikke særlig gode. Det skyldes tre ting: Han er ikke i Løkkes inderkreds, der er andre og mere kvalificerede kandidater samt, at Helge Sander ikke er en populær politiker i vælgernes øjne," fortæller Peter Mogensen.

Han understreger, at Lars Løkke Rasmussen har ét skud i bøssen og pinedød skal vinde næste vælg, og han er derfor tvunget til at stille op med det stærkest mulige ministerhold.

To kvinder er topkandidater

Peter Mogensens bud på Danmarks kommende videnskabsminister er den nyudnævnte klimaminister Lykke Friis (V), der kom til ministerposten fra en stilling som prorektor på Københavns Universitet.

"Lykke Friis har en fortid som forsker og rigtig gode forbindelser til universitets- og forskermiljøerne, hvilket kan blive en kæmpegevinst i Videnskabsministeriet," forklarer Peter Mogensen.

Han peger i lighed med Henrik Qvortrup på, at Venstres forskningsordfører Malou Aamund har gode chancer for at blive forfremmet til videnskabsminister især på baggrund af hendes fortid som salgschef hos IBM Danmark.

Også Ask Rostrup har stor fidus til Malou Aamund som Danmarks kommende videnskabsminister.

"Hun er ung, har erfaring fra et tech-område i det private erhvervsliv, og så har hun været i ministerlære hos undervisningsminister Bertel Haarder og har derigennem fået et rigtig godt indblik i undervisnings- og uddannelsesområdet," forklarer han.

Ask Rostrup nedtoner derimod Lykke Friis' kandidatur til posten, fordi Danmark på klimaområdet stadig har en væsentlig rolle at spille frem til COP16 i Mexico City til november.

"Hvis der kommer væsentlige ændringer i Klimaministeriets rolle, er Lykke Friis også en helt oplagt kandidat som videnskabsminister," fortæller han.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S