Pas på med ugenumrene i din software

Der er flere forskellige måder, dine programmer kan udregne ugenumre på. Læs her, hvordan du sikrer dig, at de gør det rigtigt.

Artikel top billede

Weeknum-funktionen i Excel er ikke automatisk sat op til dansk standard.

Tjek lige tallene en ekstra gang, når du bruger Excel til at udregne ugenumre med. For der er flere måder, som softwareprogrammer, herunder Excel, udregner ugenumre på.

Den typiske funktion, som brugere af Excel benytter til at udregne ugenumre med, er 'weeknum'-funktionen. Men den funktion kan danskere faktisk ikke bruge til at udregne ugenumre med.

For ifølge Microsofts egen supporthjemmeside, bruger weeknum-funktionen ikke den gængse internationale standard, men derimod den angelsaksiske definition.

"Weeknum-funktionen opfatter ugen, der indeholder 1. januar, som den første uge i året. Der er dog en europæisk standard, der definerer den første uge som den første med en overvægt af dage, der falder i det nye år.

Det betyder, at weeknum-funktionen giver forkerte ugenumre ifølge den europæiske standard, hvis der er tre eller færre dage i den første uge af januar," skriver Microsoft selv om funktionen.

I OpenOffice er der flere præprogrammerede funktioner til at finde ud af ugenummeret på, herunder både angelsaksisk måde og ISO-standard.

KMD bruger mainframe

Hos KMD, der udbetaler løn til rigtig mange mennesker, bruger man et program, der hedder datorutine. Det er en standard KMD-funktion, der er beregnet til alle udregninger med datoer i KMD-systemer.

KMD forklarer, at programfunktionen er kodet ind i deres mainframe-systemer.

Jeppe Stig Nielsen har dedikeret en hjemmeside til at forklare problematikkerne bag de ugenummer-systemer, som folk i verden bruger. Han fortæller, at der netop i år kan være specielle problemer med ugenumrene.

"I år starter uge 1 på det senest mulige tidspunkt. Hvis en uge starter i december og slutter i januar, kigger vi på, hvilket år torsdagen ligger i. Hvis torsdag ligger i det tidligere år, starter den første uge følgende mandag. Ellers starter den første uge den foregående mandag," forklarer Jeppe Stig Nielsen.

ISO-standard 8601

Det meste af verden, herunder Danmark, bruger den internationale standard ISO-8601 til at definere ugenumre. Men i den angelsaksiske verden med USA og England i spidsen bruges en noget anderledes metode til at udregne ugenumre.

Her er det søndag og ikke mandag, der er den første dag i ugen, og det betyder også, at skellet mellem den sidste uge forrige år og første uge i indeværende år ligger om onsdagen.

For at gøre det endnu mere kompliceret, bruger visse amerikanske kalendere, herunder den i Excel, et system, hvor uge 1 altid indeholder 1. januar.

Der er flere længere forklaringer på Microsofts support-sider om brugen af ugenumre, herunder også hvordan du kan implementere ISO-8601-standarden i Excel.

Derudover henviser Microsoft til andre måder, hvormed brugeren selv kan implementere ISO-8601-standarden ind i Excel.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS