Pas på med ugenumrene i din software

Der er flere forskellige måder, dine programmer kan udregne ugenumre på. Læs her, hvordan du sikrer dig, at de gør det rigtigt.

Artikel top billede

Weeknum-funktionen i Excel er ikke automatisk sat op til dansk standard.

Tjek lige tallene en ekstra gang, når du bruger Excel til at udregne ugenumre med. For der er flere måder, som softwareprogrammer, herunder Excel, udregner ugenumre på.

Den typiske funktion, som brugere af Excel benytter til at udregne ugenumre med, er 'weeknum'-funktionen. Men den funktion kan danskere faktisk ikke bruge til at udregne ugenumre med.

For ifølge Microsofts egen supporthjemmeside, bruger weeknum-funktionen ikke den gængse internationale standard, men derimod den angelsaksiske definition.

"Weeknum-funktionen opfatter ugen, der indeholder 1. januar, som den første uge i året. Der er dog en europæisk standard, der definerer den første uge som den første med en overvægt af dage, der falder i det nye år.

Det betyder, at weeknum-funktionen giver forkerte ugenumre ifølge den europæiske standard, hvis der er tre eller færre dage i den første uge af januar," skriver Microsoft selv om funktionen.

I OpenOffice er der flere præprogrammerede funktioner til at finde ud af ugenummeret på, herunder både angelsaksisk måde og ISO-standard.

KMD bruger mainframe

Hos KMD, der udbetaler løn til rigtig mange mennesker, bruger man et program, der hedder datorutine. Det er en standard KMD-funktion, der er beregnet til alle udregninger med datoer i KMD-systemer.

KMD forklarer, at programfunktionen er kodet ind i deres mainframe-systemer.

Jeppe Stig Nielsen har dedikeret en hjemmeside til at forklare problematikkerne bag de ugenummer-systemer, som folk i verden bruger. Han fortæller, at der netop i år kan være specielle problemer med ugenumrene.

"I år starter uge 1 på det senest mulige tidspunkt. Hvis en uge starter i december og slutter i januar, kigger vi på, hvilket år torsdagen ligger i. Hvis torsdag ligger i det tidligere år, starter den første uge følgende mandag. Ellers starter den første uge den foregående mandag," forklarer Jeppe Stig Nielsen.

ISO-standard 8601

Det meste af verden, herunder Danmark, bruger den internationale standard ISO-8601 til at definere ugenumre. Men i den angelsaksiske verden med USA og England i spidsen bruges en noget anderledes metode til at udregne ugenumre.

Her er det søndag og ikke mandag, der er den første dag i ugen, og det betyder også, at skellet mellem den sidste uge forrige år og første uge i indeværende år ligger om onsdagen.

For at gøre det endnu mere kompliceret, bruger visse amerikanske kalendere, herunder den i Excel, et system, hvor uge 1 altid indeholder 1. januar.

Der er flere længere forklaringer på Microsofts support-sider om brugen af ugenumre, herunder også hvordan du kan implementere ISO-8601-standarden i Excel.

Derudover henviser Microsoft til andre måder, hvormed brugeren selv kan implementere ISO-8601-standarden ind i Excel.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S