Pas på med ugenumrene i din software

Der er flere forskellige måder, dine programmer kan udregne ugenumre på. Læs her, hvordan du sikrer dig, at de gør det rigtigt.

Artikel top billede

Weeknum-funktionen i Excel er ikke automatisk sat op til dansk standard.

Tjek lige tallene en ekstra gang, når du bruger Excel til at udregne ugenumre med. For der er flere måder, som softwareprogrammer, herunder Excel, udregner ugenumre på.

Den typiske funktion, som brugere af Excel benytter til at udregne ugenumre med, er 'weeknum'-funktionen. Men den funktion kan danskere faktisk ikke bruge til at udregne ugenumre med.

For ifølge Microsofts egen supporthjemmeside, bruger weeknum-funktionen ikke den gængse internationale standard, men derimod den angelsaksiske definition.

"Weeknum-funktionen opfatter ugen, der indeholder 1. januar, som den første uge i året. Der er dog en europæisk standard, der definerer den første uge som den første med en overvægt af dage, der falder i det nye år.

Det betyder, at weeknum-funktionen giver forkerte ugenumre ifølge den europæiske standard, hvis der er tre eller færre dage i den første uge af januar," skriver Microsoft selv om funktionen.

I OpenOffice er der flere præprogrammerede funktioner til at finde ud af ugenummeret på, herunder både angelsaksisk måde og ISO-standard.

KMD bruger mainframe

Hos KMD, der udbetaler løn til rigtig mange mennesker, bruger man et program, der hedder datorutine. Det er en standard KMD-funktion, der er beregnet til alle udregninger med datoer i KMD-systemer.

KMD forklarer, at programfunktionen er kodet ind i deres mainframe-systemer.

Jeppe Stig Nielsen har dedikeret en hjemmeside til at forklare problematikkerne bag de ugenummer-systemer, som folk i verden bruger. Han fortæller, at der netop i år kan være specielle problemer med ugenumrene.

"I år starter uge 1 på det senest mulige tidspunkt. Hvis en uge starter i december og slutter i januar, kigger vi på, hvilket år torsdagen ligger i. Hvis torsdag ligger i det tidligere år, starter den første uge følgende mandag. Ellers starter den første uge den foregående mandag," forklarer Jeppe Stig Nielsen.

ISO-standard 8601

Det meste af verden, herunder Danmark, bruger den internationale standard ISO-8601 til at definere ugenumre. Men i den angelsaksiske verden med USA og England i spidsen bruges en noget anderledes metode til at udregne ugenumre.

Her er det søndag og ikke mandag, der er den første dag i ugen, og det betyder også, at skellet mellem den sidste uge forrige år og første uge i indeværende år ligger om onsdagen.

For at gøre det endnu mere kompliceret, bruger visse amerikanske kalendere, herunder den i Excel, et system, hvor uge 1 altid indeholder 1. januar.

Der er flere længere forklaringer på Microsofts support-sider om brugen af ugenumre, herunder også hvordan du kan implementere ISO-8601-standarden i Excel.

Derudover henviser Microsoft til andre måder, hvormed brugeren selv kan implementere ISO-8601-standarden ind i Excel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S