Fremtidens it-folk er lønoptimister

Danske it-studerende ser lyst på fremtiden, og så har de Europas højeste forventninger til lønnen, når studiebøgerne skiftes ud med en rigtig arbejdsplads.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær.

Det er ikke kun i private og offentlige virksomheder, at medarbejderne udsættes for tilfredshedsanalyser.

De universitetsstuderende bliver også spurgt om, hvad de egentlig går og mener og tænker.

En ny europæisk tilfredshedsundersøgelse viser, at de danske it- og ingeniørstuderende har en solid tiltro til, at fremtiden nok skal blive lys og belønne dem med masser af mammon.

Vil have høj løn

Både på landsplan og på de enkelte universiteter laves der jævnligt målinger af de studerendes tilfredshed og forventninger, men der er ikke mange undersøgelser, der er lige så omfattende som European Student Barometer, der udarbejdes af Trendence Institute i Berlin.

I undersøgelsen samles svar fra flere end 195.000 studerende på 755 institutioner i 22 lande, hvilket giver et samlet overblik over den europæiske ungdoms syn på uddannelsesforhold og karriereforventninger.

Inden for it- og ingeniøruddannelserne har knap 75.000 studerende deltaget i undersøgelsen, heraf 1.169 danske deltagere.

Tilbagemeldingen fra de it- og ingeniørstuderende er, at de helt overordnet er tilfredse med forholdene på universiteterne. På en skala fra 1 til 7 scorer eksempelvis Aalborg Universitet karakteren 5,1, mens det europæiske gennemsnit er på 4,8.

Samlet set har de it- og ingeniørstuderende i hele Danmark ifølge European Student Barometer stor tiltro til, at studiet kvalificerer dem til at klare sig godt.

Hele 80,1 procent af de danske studerende indenfor områderne mener, at de gennem deres studium er godt rustet til arbejdsmarkedet.

Det tal står i klar kontrast til det europæiske gennemsnit på kun 54,7 procent.

Generelt har danske it- og ingeniørstuderende også en stærk tiltro til deres kommende karriere og karrieremuligheder, og de har også Europas højeste forventninger til lønnen på første arbejdsplads.

Efter studiet er forventningen at være i arbejde efter 3,1 måneder i Danmark. På europæisk plan er tallet 4,2 måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job