Fremtidens it-folk er lønoptimister

Danske it-studerende ser lyst på fremtiden, og så har de Europas højeste forventninger til lønnen, når studiebøgerne skiftes ud med en rigtig arbejdsplads.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær.

Det er ikke kun i private og offentlige virksomheder, at medarbejderne udsættes for tilfredshedsanalyser.

De universitetsstuderende bliver også spurgt om, hvad de egentlig går og mener og tænker.

En ny europæisk tilfredshedsundersøgelse viser, at de danske it- og ingeniørstuderende har en solid tiltro til, at fremtiden nok skal blive lys og belønne dem med masser af mammon.

Vil have høj løn

Både på landsplan og på de enkelte universiteter laves der jævnligt målinger af de studerendes tilfredshed og forventninger, men der er ikke mange undersøgelser, der er lige så omfattende som European Student Barometer, der udarbejdes af Trendence Institute i Berlin.

I undersøgelsen samles svar fra flere end 195.000 studerende på 755 institutioner i 22 lande, hvilket giver et samlet overblik over den europæiske ungdoms syn på uddannelsesforhold og karriereforventninger.

Inden for it- og ingeniøruddannelserne har knap 75.000 studerende deltaget i undersøgelsen, heraf 1.169 danske deltagere.

Tilbagemeldingen fra de it- og ingeniørstuderende er, at de helt overordnet er tilfredse med forholdene på universiteterne. På en skala fra 1 til 7 scorer eksempelvis Aalborg Universitet karakteren 5,1, mens det europæiske gennemsnit er på 4,8.

Samlet set har de it- og ingeniørstuderende i hele Danmark ifølge European Student Barometer stor tiltro til, at studiet kvalificerer dem til at klare sig godt.

Hele 80,1 procent af de danske studerende indenfor områderne mener, at de gennem deres studium er godt rustet til arbejdsmarkedet.

Det tal står i klar kontrast til det europæiske gennemsnit på kun 54,7 procent.

Generelt har danske it- og ingeniørstuderende også en stærk tiltro til deres kommende karriere og karrieremuligheder, og de har også Europas højeste forventninger til lønnen på første arbejdsplads.

Efter studiet er forventningen at være i arbejde efter 3,1 måneder i Danmark. På europæisk plan er tallet 4,2 måneder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S