Google Android vil slå alt og alle af banen

Vi kan vente millioner og atter millioner af solgte Android-enheder i 2013. Kun ét system vil komme i nærheden af Android.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles mobilstyresystem, Android, vil ifølge en prognose fra IDC være det hurtigst voksende styresystem fra i dag og indtil 2013, hvor det vil blive det andet mest populære mobilstyresystem.

Denne prognose fra IDC ligner til forveksling de nye tal fra Gartner, der forventer, at Android indtager andenpladsen bag Nokias Symbian allerede i 2012.

IDC baserer sine tal på analyser af markedstendenser samt interviews med chefer fra leverandørerne.

IDC vurderer, at Symbian og Android vil blive de to mest populære styresystemer på de 391 millioner smartphones, som analysehuset forventer, vil blive solgt i 2013.

BlackBerry vil blive det tredje mest populære mobilstyresystem efterfulgt af Windows Mobile og iPhone, vurderer IDC. Gartner forudsiger stort set det samme for 2012, som IDC gør for 2013, men placerer dog iPhone-styresystemet på fjerdepladsen foran Windows Mobile.

Måske grund til forvirring

Selvom Android vil få den største vækst af dem alle til og med 2013, så bemærker IDC, at det kører på enheder fra en vifte af producenter, hvilket kan vise sig "at skabe forvirring blandt slutbrugere, der sammenligner deres erfaringer med forskellige Android-enheder."

IDC bemærker også, at uafhængige applikationsudviklere indtil videre har haft nogle problemer med Android, hvor de har været nødt til at skrive adskillige rettelser og opdateringer til deres applikationer for at tilpasse dem til forskellige specifikationer på de forskellige Android-enheder.

"Denne fragmentering af enheder vil sandsynligvis fortsætte med at plage Android-udviklerne. De, der har dybe lommer, vil højst sandsynligt trives, mens de mindre udviklere vil skulle kæmpe mere for det," skriver IDC i sin rapport.

Analytiker hos IDC Will Stofega siger i et interview, at brancheobservatørerne ikke var helt sikre på, hvad de skulle mene om Android i begyndelsen af sidste år.

De fleste analytikere havde dog sidst på året konkluderet, at "dette styresystem bliver stort."

Mange propreitære brugergrænseflader

IDC's optimistiske vurdering for Android kommer på trods af, at de individuelle producenter af Android-enheder tilføjer proprietære brugergrænseflader og andre detaljer.

"Vi ser allerede forgreninger af brugergrænsefladen på Android," siger Stofega og peger på MotoBlur-tjenesten på visse Android-telefoner fra Motorola.

Visse observatører mener, at denne diversitet er, præcist hvad Google sigtede efter med Android med henvisning til virksomhedens rolle i oprettelsen af Open Handset Alliance.

"Om man kan sige, at Google bevidst sigtede efter denne mangfoldighed, afhænger af, hvordan man ser Googles rolle. Forsøger Google at være Androids forvalter? Hvis det er tilfældet, er virksomheden nødt til at tage hårdere metoder i brug, for det ser ud som om, at samtlige producenter gør, hvad der passer dem. På den anden side er rigtig mange producenter interesseret i Android," siger Stofega.

Nokias Symbian er ikke lige så kendt i USA som visse andre mobilstyresystemer, men er i dag blevet solgt på over 250 millioner smartphones på verdensplan, bemærker IDC.

Symbian vil fastholde sin førerposition i løbet af de næste par år, delvis fordi det lader udviklerne benytte en række forskellige programmeringssprog, fremhæver IDC.

Stofega tilføjer, at der er Symbian-applikationer tilgængelige i mindst ni forskellige online-applikationsbutikker, mens applikationer til de fleste andre platforme kun er tilgængelige i en enkelt butik.

IDC vurderer, at WebOS fra Palm vil blive det sjette mest populære mobilstyresystem i 2013 efterfulgt af den samlede kategori af Linux-varianter heriblandt Maemo. Gartner derimod placerer Maemo på sjettepladsen i 2012 efterfulgt af den samlede kategori af øvrige Linux-varianter heriblandt WebOS.

I 2009 blev der solgt seks millioner Android-enheder, hvilket er langt færre end de fleste andre mobilstyresystemer.

Antallet steg dog konsistent hele vejen igennem 2009, og sidst på året var der blevet lanceret over 10 Android-baserede modeller, bemærker IDC.

Det vurderes, at der vil blive solgt 68 millioner Android-baserede enheder i 2013.

IDC forventer til sammenligning, at der vil blive solgt 132 millioner Symbian-enheder i 2013 i forhold til 75,8 millioner i 2009.

Der blev ifølge rapporten solgt 18,3 millioner Windows Mobile-baserede enheder i 2009, hvilket er cirka syv procent færre end i 2008.

Windows Mobile 7 vil ifølge IDC øge dens "tiltrækningskraft på forbrugerne" ved at være lettere at bruge og understøtte flere multimedieapplikationer og spil.

Der blev solgt næsten 25 millioner iPhones i 2009, og IDC forventer, at der i 2013 vil blive solgt næsten 49 millioner.

Selvom mange analytikere har kaldt Apples iPhone for den ikoniske smartphone, hævder IDC, at den "stadig ikke er velegnet til erhvervsmiljøet, men virksomheden gør stødt fremgang i dette segment."

IDC henviser også til iPhones afhængighed af iTunes, den manglende mulighed for at skifte dens batteri og dens manglen på et fysisk tastatur.

Der blev i 2009 solgt omkring 34 millioner BlackBerry-telefoner. IDC vurderer, at dette tal i 2013 vil vokse til 66 millioner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks