Europæisk telebranche frygter antipirat-aftale

Den europæiske telebranche er bekymret for udfaldet af den globale antipirat-aftale ACTA, der kan betyde trafik-filtrering eller muligheden for at afkoble internetbrugere.

Artikel top billede

Hemmelighedskræmmeriet omkring den stormomsuste antipirataftale ACTA (Anti-Counterfeit Trade Agreement) får nu de europæiske teleselskabers brancheorganisation, ETNO, til at slå alarm.

Organisationen frygter, at ACTA-aftalen, som siden begyndelsen har været omgærdet af dyb hemmelighed, kan udgøre en trussel mod en lang række grundlæggende borgerrettigheder.

Teleselskaberne giver nemlig udtryk for, at et eventuelt tab af det såkaldte "mere conduit-princip" (ren transport), der holder teleselskaberne skadesløse for kundernes eventuelle pirateri på nettet, kan udgøre en trussel mod ytringsfriheden, det åbne internet og beskyttelsen af privatlivets fred.

Den europæiske teleorganisation opfordrer forud for dagens forhandlinger om traktaten i Mexico til at opnå en aftale, som beskytter EU-lovgivningens balance mellem brugernes og rettighedshavernes hensyn.

Frygter tab af borgerrettigheder

ACTA-aftalen har længe været omstridt, netop fordi den frygtes at kunne sætte almen retspraksis ud af spil, så det vil være op til den enkelte internetkunde at bevise sin uskyld ved mistanke om piratkopiering.

Samtidig er hensigten, at internetudbydere skal have ansvaret for kundernes brug af internettet, så de skal gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven.

Metoden har klare ligheder med den omdiskuterede three-strikes model fra den europæiske telekom-pakke.

"ETNO er bekymret for, at uforholdsmæssigt store og vidtgående tiltag, som eksempelvis filtrering eller muligheden for at afkoble internetbrugere kan blive introduceret ved hjælp af ACTA-aftalen, som i øjeblikket forhandles mellem EU, USA og andre."

"Sådanne tiltag vil fuldstændig modsige de brugerrettigheder, som i øjeblikket er forankret i EU-lovgivningen og styrket med den netop vedtagne telekommunikationspakke," siger Michael Bartholomew, direktør for ETNO i en pressemeddelelse.

Holdt hemmelig siden begyndelsen

Den europæiske telebranche er ikke først med bekymring over, at forhandlingerne om den globale antipirataftale foregår bag lukkede døre.

Tidligere har flere græsrodsorganisationerudtrykt bekymring for forhandlingerne, som fra begyndelsen er foregået bag lukkede døre.

Meget af offentlighedens kendskab til indholdet af den kommende aftale skyldes lækager af arbejdspapirer fra forhandlingerne mellem parterne.

Af disse dokumenter fremgår det, at forhandlerne arbejder med en model, som ligner ideen om den stærkt omdiskuterede three strikes-model.

"ACTA-forhandlingerne, som går udenom den demokratiske proces i EU, må ikke medføre tiltag, som er urimelige i forhold til europæisk målestok og EU-borgeres rettigheder," skriver organisationen i pressemeddelelsen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

PensionDanmark

Incident & Problem Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S