Europæisk telebranche frygter antipirat-aftale

Den europæiske telebranche er bekymret for udfaldet af den globale antipirat-aftale ACTA, der kan betyde trafik-filtrering eller muligheden for at afkoble internetbrugere.

Artikel top billede

Hemmelighedskræmmeriet omkring den stormomsuste antipirataftale ACTA (Anti-Counterfeit Trade Agreement) får nu de europæiske teleselskabers brancheorganisation, ETNO, til at slå alarm.

Organisationen frygter, at ACTA-aftalen, som siden begyndelsen har været omgærdet af dyb hemmelighed, kan udgøre en trussel mod en lang række grundlæggende borgerrettigheder.

Teleselskaberne giver nemlig udtryk for, at et eventuelt tab af det såkaldte "mere conduit-princip" (ren transport), der holder teleselskaberne skadesløse for kundernes eventuelle pirateri på nettet, kan udgøre en trussel mod ytringsfriheden, det åbne internet og beskyttelsen af privatlivets fred.

Den europæiske teleorganisation opfordrer forud for dagens forhandlinger om traktaten i Mexico til at opnå en aftale, som beskytter EU-lovgivningens balance mellem brugernes og rettighedshavernes hensyn.

Frygter tab af borgerrettigheder

ACTA-aftalen har længe været omstridt, netop fordi den frygtes at kunne sætte almen retspraksis ud af spil, så det vil være op til den enkelte internetkunde at bevise sin uskyld ved mistanke om piratkopiering.

Samtidig er hensigten, at internetudbydere skal have ansvaret for kundernes brug af internettet, så de skal gribe ind, hvis kunderne bryder ophavsretsloven.

Metoden har klare ligheder med den omdiskuterede three-strikes model fra den europæiske telekom-pakke.

"ETNO er bekymret for, at uforholdsmæssigt store og vidtgående tiltag, som eksempelvis filtrering eller muligheden for at afkoble internetbrugere kan blive introduceret ved hjælp af ACTA-aftalen, som i øjeblikket forhandles mellem EU, USA og andre."

"Sådanne tiltag vil fuldstændig modsige de brugerrettigheder, som i øjeblikket er forankret i EU-lovgivningen og styrket med den netop vedtagne telekommunikationspakke," siger Michael Bartholomew, direktør for ETNO i en pressemeddelelse.

Holdt hemmelig siden begyndelsen

Den europæiske telebranche er ikke først med bekymring over, at forhandlingerne om den globale antipirataftale foregår bag lukkede døre.

Tidligere har flere græsrodsorganisationerudtrykt bekymring for forhandlingerne, som fra begyndelsen er foregået bag lukkede døre.

Meget af offentlighedens kendskab til indholdet af den kommende aftale skyldes lækager af arbejdspapirer fra forhandlingerne mellem parterne.

Af disse dokumenter fremgår det, at forhandlerne arbejder med en model, som ligner ideen om den stærkt omdiskuterede three strikes-model.

"ACTA-forhandlingerne, som går udenom den demokratiske proces i EU, må ikke medføre tiltag, som er urimelige i forhold til europæisk målestok og EU-borgeres rettigheder," skriver organisationen i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect