Fredagens aviser om it

Direktør for Go Applicate fratræder, Dansk IBM-chef i lære om Web 2.0, IPad vil blive stor sællert, En ud af seks danskere piratkopiere, It-sikkerhedsarbejdsgruppe nedsat af Espersen

Direktør for Go Applicate fratræder

Børge Witthøft er nu tidligere administrerende drektør for den århusianske it-virksomhed, Go Applicate, efter blot to måneder på posten.
Go Applicate er en af de såkaldte gazelle-virksomheder, som bliver kåret af erhvervsbladet Dagbladet Børsen.
(Dagbladet Børsen)

Dansk IBM-chef i lære om Web 2.0

Den administrerende direktør i IBM Danmark, Lars Mikkelgaard-Jensen har nu fået en Web 2.0-mentor. Det er den 37-årige Chrstian Carlsson, der rådgiver topchefen i mulighederne i at anvende sociale medier.
(Dagbladet Børsen)

IPad vil blive stor sællert

Den nye iPad vil komme til at være en solid sællert, mener flere eksperter. Men det kommer til at være prisen, der afgører, om den nye gadget får indpas på det danske marked.

Det danske dagblad, Politiken, afviser samtidig, at være first-mover på udbredelsen af en digital udgave af avisen beregnet til iPad'en.

"Den (iPad'en) skal dog først have en vis udbredelse, før vi går i gang," siger Michael Arreboe, Politikens chef for digitale medier.
(Politiken)

En ud af seks danskere piratkopierer

En ud af seks danskere har prøvet at være pirat ifølge en undersøgelse fra kabel-leverandøren Yousee.

Ronnie Fridthjof, producent på den danske film 'Blå mænd', mener, at man skal stramme op på mulighederne for at straffe dem, der downloader ulovligt.
(Politiken)

It-sikkerhedsarbejdsgruppe nedsat af Espersen

Erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen (K) har nedsat en arbejdsgruppe, der har til formål at fastsætte nogle it-sikkerhedsanbefalinger til regeringen.

Gruppen består af repræsentanter for erhvervsorganisationer og forsikringsbranchen og vil til maj komme med en række anbefalinger til regeringen om, hvad regeringen kan gøre for at sikre erhvervslivet mod it-kriminalitet.
(Morgenavisen Jyllands-Posten)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S