Fredagens aviser om it

Direktør for Go Applicate fratræder, Dansk IBM-chef i lære om Web 2.0, IPad vil blive stor sællert, En ud af seks danskere piratkopiere, It-sikkerhedsarbejdsgruppe nedsat af Espersen

Direktør for Go Applicate fratræder

Børge Witthøft er nu tidligere administrerende drektør for den århusianske it-virksomhed, Go Applicate, efter blot to måneder på posten.
Go Applicate er en af de såkaldte gazelle-virksomheder, som bliver kåret af erhvervsbladet Dagbladet Børsen.
(Dagbladet Børsen)

Dansk IBM-chef i lære om Web 2.0

Den administrerende direktør i IBM Danmark, Lars Mikkelgaard-Jensen har nu fået en Web 2.0-mentor. Det er den 37-årige Chrstian Carlsson, der rådgiver topchefen i mulighederne i at anvende sociale medier.
(Dagbladet Børsen)

IPad vil blive stor sællert

Den nye iPad vil komme til at være en solid sællert, mener flere eksperter. Men det kommer til at være prisen, der afgører, om den nye gadget får indpas på det danske marked.

Det danske dagblad, Politiken, afviser samtidig, at være first-mover på udbredelsen af en digital udgave af avisen beregnet til iPad'en.

"Den (iPad'en) skal dog først have en vis udbredelse, før vi går i gang," siger Michael Arreboe, Politikens chef for digitale medier.
(Politiken)

En ud af seks danskere piratkopierer

En ud af seks danskere har prøvet at være pirat ifølge en undersøgelse fra kabel-leverandøren Yousee.

Ronnie Fridthjof, producent på den danske film 'Blå mænd', mener, at man skal stramme op på mulighederne for at straffe dem, der downloader ulovligt.
(Politiken)

It-sikkerhedsarbejdsgruppe nedsat af Espersen

Erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen (K) har nedsat en arbejdsgruppe, der har til formål at fastsætte nogle it-sikkerhedsanbefalinger til regeringen.

Gruppen består af repræsentanter for erhvervsorganisationer og forsikringsbranchen og vil til maj komme med en række anbefalinger til regeringen om, hvad regeringen kan gøre for at sikre erhvervslivet mod it-kriminalitet.
(Morgenavisen Jyllands-Posten)

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S