Fredagens aviser om it

Direktør for Go Applicate fratræder, Dansk IBM-chef i lære om Web 2.0, IPad vil blive stor sællert, En ud af seks danskere piratkopiere, It-sikkerhedsarbejdsgruppe nedsat af Espersen

Direktør for Go Applicate fratræder

Børge Witthøft er nu tidligere administrerende drektør for den århusianske it-virksomhed, Go Applicate, efter blot to måneder på posten.
Go Applicate er en af de såkaldte gazelle-virksomheder, som bliver kåret af erhvervsbladet Dagbladet Børsen.
(Dagbladet Børsen)

Dansk IBM-chef i lære om Web 2.0

Den administrerende direktør i IBM Danmark, Lars Mikkelgaard-Jensen har nu fået en Web 2.0-mentor. Det er den 37-årige Chrstian Carlsson, der rådgiver topchefen i mulighederne i at anvende sociale medier.
(Dagbladet Børsen)

IPad vil blive stor sællert

Den nye iPad vil komme til at være en solid sællert, mener flere eksperter. Men det kommer til at være prisen, der afgører, om den nye gadget får indpas på det danske marked.

Det danske dagblad, Politiken, afviser samtidig, at være first-mover på udbredelsen af en digital udgave af avisen beregnet til iPad'en.

"Den (iPad'en) skal dog først have en vis udbredelse, før vi går i gang," siger Michael Arreboe, Politikens chef for digitale medier.
(Politiken)

En ud af seks danskere piratkopierer

En ud af seks danskere har prøvet at være pirat ifølge en undersøgelse fra kabel-leverandøren Yousee.

Ronnie Fridthjof, producent på den danske film 'Blå mænd', mener, at man skal stramme op på mulighederne for at straffe dem, der downloader ulovligt.
(Politiken)

It-sikkerhedsarbejdsgruppe nedsat af Espersen

Erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen (K) har nedsat en arbejdsgruppe, der har til formål at fastsætte nogle it-sikkerhedsanbefalinger til regeringen.

Gruppen består af repræsentanter for erhvervsorganisationer og forsikringsbranchen og vil til maj komme med en række anbefalinger til regeringen om, hvad regeringen kan gøre for at sikre erhvervslivet mod it-kriminalitet.
(Morgenavisen Jyllands-Posten)

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S