Spammerne kaster sig over din Google Buzz

Spammerne har allerede kastet sig over Google Buzz.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Google Buzz først blev lanceret i sidste uge, er søgegigantens sociale netværks-tjeneste allerede kommet i spammernes søgelys, skriver analyseselskabet Websense.

Da Twitter i sin tid blev lanceret, tog det ifølge Websense en smule længere tid, før den blev et mål for spammerne.

Der gik nemlig kun to dage, inden der begyndte at strømme spam ud på Google Buzz, hvilket giver et fingerpeg om, hvor hurtigt spammerne lærer at misbruge sociale netværk.

"Det er bekymrende, at spammerne nu har en så dyb viden om sociale netværk, at de kan ramme nye tjenester som Google Buzz så hurtigt," siger Carl Leonard, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Websense.

"For at tage sociale netværk som Google Buzz til sig på en sikker måde er virksomhederne nødt til at beskytte sig selv og deres medarbejdere med en sikkerhedsløsning, der i realtid kan holde trit med nettet, der er i konstant forandring."

Øverst på listen

Sociale websites, der tillader brugergenereret indhold, står øverst på listen over yndlingsofre for cyberkriminelle og spammere. 95 procent af brugergenererede kommentarer til blogs, i chatrooms og webfora er ifølge Websense spam eller på anden måde skadelige.

Derudover indeholdte 81 procent af alle e-mails i andet halvår 2009 et skadeligt link.

"De nye trusler, der dukker frem kan ofte undvige traditionelle antivirus- og sikkerhedsløsninger, hvilket understreger behovet for en forenet web- data- og e-mail-sikkerhed. Med den rette understøttelse åbner web 2.0 for et væld af nye muligheder, som kan give solide forretningsfordele."

Websense råder nettets brugere til at være forsigtige med at klikke på ukendte links og udtrykker et håb om, at Google er forberedt til at kunne håndtere den mængde af spam, som den ny tjeneste uvægerligt vil tiltrække.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura