Spammerne kaster sig over din Google Buzz

Spammerne har allerede kastet sig over Google Buzz.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Google Buzz først blev lanceret i sidste uge, er søgegigantens sociale netværks-tjeneste allerede kommet i spammernes søgelys, skriver analyseselskabet Websense.

Da Twitter i sin tid blev lanceret, tog det ifølge Websense en smule længere tid, før den blev et mål for spammerne.

Der gik nemlig kun to dage, inden der begyndte at strømme spam ud på Google Buzz, hvilket giver et fingerpeg om, hvor hurtigt spammerne lærer at misbruge sociale netværk.

"Det er bekymrende, at spammerne nu har en så dyb viden om sociale netværk, at de kan ramme nye tjenester som Google Buzz så hurtigt," siger Carl Leonard, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Websense.

"For at tage sociale netværk som Google Buzz til sig på en sikker måde er virksomhederne nødt til at beskytte sig selv og deres medarbejdere med en sikkerhedsløsning, der i realtid kan holde trit med nettet, der er i konstant forandring."

Øverst på listen

Sociale websites, der tillader brugergenereret indhold, står øverst på listen over yndlingsofre for cyberkriminelle og spammere. 95 procent af brugergenererede kommentarer til blogs, i chatrooms og webfora er ifølge Websense spam eller på anden måde skadelige.

Derudover indeholdte 81 procent af alle e-mails i andet halvår 2009 et skadeligt link.

"De nye trusler, der dukker frem kan ofte undvige traditionelle antivirus- og sikkerhedsløsninger, hvilket understreger behovet for en forenet web- data- og e-mail-sikkerhed. Med den rette understøttelse åbner web 2.0 for et væld af nye muligheder, som kan give solide forretningsfordele."

Websense råder nettets brugere til at være forsigtige med at klikke på ukendte links og udtrykker et håb om, at Google er forberedt til at kunne håndtere den mængde af spam, som den ny tjeneste uvægerligt vil tiltrække.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S