Spammerne kaster sig over din Google Buzz

Spammerne har allerede kastet sig over Google Buzz.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Google Buzz først blev lanceret i sidste uge, er søgegigantens sociale netværks-tjeneste allerede kommet i spammernes søgelys, skriver analyseselskabet Websense.

Da Twitter i sin tid blev lanceret, tog det ifølge Websense en smule længere tid, før den blev et mål for spammerne.

Der gik nemlig kun to dage, inden der begyndte at strømme spam ud på Google Buzz, hvilket giver et fingerpeg om, hvor hurtigt spammerne lærer at misbruge sociale netværk.

"Det er bekymrende, at spammerne nu har en så dyb viden om sociale netværk, at de kan ramme nye tjenester som Google Buzz så hurtigt," siger Carl Leonard, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Websense.

"For at tage sociale netværk som Google Buzz til sig på en sikker måde er virksomhederne nødt til at beskytte sig selv og deres medarbejdere med en sikkerhedsløsning, der i realtid kan holde trit med nettet, der er i konstant forandring."

Øverst på listen

Sociale websites, der tillader brugergenereret indhold, står øverst på listen over yndlingsofre for cyberkriminelle og spammere. 95 procent af brugergenererede kommentarer til blogs, i chatrooms og webfora er ifølge Websense spam eller på anden måde skadelige.

Derudover indeholdte 81 procent af alle e-mails i andet halvår 2009 et skadeligt link.

"De nye trusler, der dukker frem kan ofte undvige traditionelle antivirus- og sikkerhedsløsninger, hvilket understreger behovet for en forenet web- data- og e-mail-sikkerhed. Med den rette understøttelse åbner web 2.0 for et væld af nye muligheder, som kan give solide forretningsfordele."

Websense råder nettets brugere til at være forsigtige med at klikke på ukendte links og udtrykker et håb om, at Google er forberedt til at kunne håndtere den mængde af spam, som den ny tjeneste uvægerligt vil tiltrække.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS