Spammerne kaster sig over din Google Buzz

Spammerne har allerede kastet sig over Google Buzz.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Google Buzz først blev lanceret i sidste uge, er søgegigantens sociale netværks-tjeneste allerede kommet i spammernes søgelys, skriver analyseselskabet Websense.

Da Twitter i sin tid blev lanceret, tog det ifølge Websense en smule længere tid, før den blev et mål for spammerne.

Der gik nemlig kun to dage, inden der begyndte at strømme spam ud på Google Buzz, hvilket giver et fingerpeg om, hvor hurtigt spammerne lærer at misbruge sociale netværk.

"Det er bekymrende, at spammerne nu har en så dyb viden om sociale netværk, at de kan ramme nye tjenester som Google Buzz så hurtigt," siger Carl Leonard, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Websense.

"For at tage sociale netværk som Google Buzz til sig på en sikker måde er virksomhederne nødt til at beskytte sig selv og deres medarbejdere med en sikkerhedsløsning, der i realtid kan holde trit med nettet, der er i konstant forandring."

Øverst på listen

Sociale websites, der tillader brugergenereret indhold, står øverst på listen over yndlingsofre for cyberkriminelle og spammere. 95 procent af brugergenererede kommentarer til blogs, i chatrooms og webfora er ifølge Websense spam eller på anden måde skadelige.

Derudover indeholdte 81 procent af alle e-mails i andet halvår 2009 et skadeligt link.

"De nye trusler, der dukker frem kan ofte undvige traditionelle antivirus- og sikkerhedsløsninger, hvilket understreger behovet for en forenet web- data- og e-mail-sikkerhed. Med den rette understøttelse åbner web 2.0 for et væld af nye muligheder, som kan give solide forretningsfordele."

Websense råder nettets brugere til at være forsigtige med at klikke på ukendte links og udtrykker et håb om, at Google er forberedt til at kunne håndtere den mængde af spam, som den ny tjeneste uvægerligt vil tiltrække.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S