Spammerne kaster sig over din Google Buzz

Spammerne har allerede kastet sig over Google Buzz.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På trods af at Google Buzz først blev lanceret i sidste uge, er søgegigantens sociale netværks-tjeneste allerede kommet i spammernes søgelys, skriver analyseselskabet Websense.

Da Twitter i sin tid blev lanceret, tog det ifølge Websense en smule længere tid, før den blev et mål for spammerne.

Der gik nemlig kun to dage, inden der begyndte at strømme spam ud på Google Buzz, hvilket giver et fingerpeg om, hvor hurtigt spammerne lærer at misbruge sociale netværk.

"Det er bekymrende, at spammerne nu har en så dyb viden om sociale netværk, at de kan ramme nye tjenester som Google Buzz så hurtigt," siger Carl Leonard, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Websense.

"For at tage sociale netværk som Google Buzz til sig på en sikker måde er virksomhederne nødt til at beskytte sig selv og deres medarbejdere med en sikkerhedsløsning, der i realtid kan holde trit med nettet, der er i konstant forandring."

Øverst på listen

Sociale websites, der tillader brugergenereret indhold, står øverst på listen over yndlingsofre for cyberkriminelle og spammere. 95 procent af brugergenererede kommentarer til blogs, i chatrooms og webfora er ifølge Websense spam eller på anden måde skadelige.

Derudover indeholdte 81 procent af alle e-mails i andet halvår 2009 et skadeligt link.

"De nye trusler, der dukker frem kan ofte undvige traditionelle antivirus- og sikkerhedsløsninger, hvilket understreger behovet for en forenet web- data- og e-mail-sikkerhed. Med den rette understøttelse åbner web 2.0 for et væld af nye muligheder, som kan give solide forretningsfordele."

Websense råder nettets brugere til at være forsigtige med at klikke på ukendte links og udtrykker et håb om, at Google er forberedt til at kunne håndtere den mængde af spam, som den ny tjeneste uvægerligt vil tiltrække.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network