ATP: Kapitalfondene har gjort det godt med TDC

ATP, der ejer 5,5 procent af aktierne i TDC, ser positivt på, at kapitalfondene måske er på vej til at sælge deres aktieandel på børsen.

Artikel top billede

ATP, der med sine 5,5 procent af aktierne i TDC, er den største mindretalsaktionær i TDC, ser frem til, at kapitalfondenes andel på 87,9 procent af aktierne i TDC, måske er på vej til at blive solgt på børsen.

"Vi ser frem til muligheden for at kunne handle aktivt i selskabet. Vi analyserer hele tiden kursen på vores andre danske aktier. Virker det billigt, køber vi lidt, virker kursen høj sælger vi lidt, og det bliver spændende at have den mulighed med TDC også," siger Bjarne Graven.

Han kan dog ikke sige noget om, hvorvodt ATP vil følge kapitalfondene og sælge ud af aktierne i stor stil.

"Om vi vil købe, fastholde dem vi har eller sælge kommer helt an på den pris, de bliver udbudt til," siger Bjarne Graven.

TDC er en guldgrube

ATP har nydt godt af at have TDC, som en af de store danske investeringer.

TDC har nemlig formået at øge indtjeningen i krisetider.

Samtidig er TDC blevet en gylden investering i milliardklassen.

Selskabet værdi er nemlig steget med stor hast siden kapitalfondene i 2005 prøvede at købe ATPs andel.

"Vi har foretaget nogle beregninger, der viser, at TDC siden december 2005 er steget 77 procent i værdi. I samme periode er resten af det danske marked stort set gået i nul," siger Bjarne Graven.

Der er også blevet udbetalt meget store udbytter til aktionærerne.

Det anslås, at ATP har fået et merafkast i forhold til, hvis aktierne havde været investeret i værdipapirer uden risiko på 1,5 milliarder kroner siden 2005.

Kapitalfondene har gjort det godt

Selvom det kom til store kontroverser og til sidst endte i en retsag, da kapitalfondene tilbage i 2005 prøvede at presse ATP til at sælge sin andel, er der ingen kritiske toner fra ATP i forhold til den måde kapitalfondene har kørt selskabet på.

Blandt andet har man fra begyndelsen støttet beslutninger om at frasælge udenlandske aktiviteter og fokusere på det nordiske marked.

"Kapitalfondene har gjort det godt. Planerne er blevet gennemført, og i dag er TDC et selskab i god form," siger Bjarne Graven.

Det betyder dog ikke at ATP er ked af, at kapitalfondene planlægger at sælge ud af deres andel i TDC.

"Vi har hele tiden vidst at kapitalfondenes ejerskab er midlertidigt. Vi har bare gerne ville sikre os en god overgang. Nu har vi fået en bestyrelse, der arbejder for alle aktionærer og ikke bare kapitalfondene samt en dygtig direktion med Henrik Poulsen i spidsen. Derfor er jeg sikker på, at vi stadig har en kompetent ledelse, hvis fondene trækker sig ud," siger Bjarne Graven.

Han mener derfor, at TDC også fremover er et interessant selskab at have aktier i.

"Jeg tror, der er udsigter til, at TDC også i fremtiden kan udbetale store udbytter til aktionærerne, og det er der ikke så mange danske firmaer, der ellers gør," siger Bjarne Graven.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S