Ny videnskabsminister overrasket over udnævnelse

Udnævnelsen til ny videnskabsminister kom helt bag på Charlotte Sahl-Madsen.

Artikel top billede

Foto: Claus Thorsted

Det kom aldeles bag på Danmarks kommende videnskabsminister, Charlotte Sahl-Madsen, da den konservative formand, Lene Espersen, mandag aften ringede for at tilbyde hende stillingen som Helge Sanders afløser.

"Man må sige, at det var noget af en overraskelse, da Lene Espersen pludselig var i telefonen," siger hun til Computerworld.

45-årige Charlotte Sahl-Madsen bliver trukket ind i regeringen fra et arbejdsliv, der har ligget uden for de politiske indercirkler. Du kan få et overblik over hendes karriereforløb her.

Hun har ikke tidligere siddet i Folketinget og har ikke ingen politisk track-record bag sig, men kommer fra stillingen som formand for Danfoss Universe, som hun indtil sidste efterår var administrerende direktør for.

Til gengæld har hun i årenes løb bestredet en stribe politisk udnævnte bestyrelsesposter - primært i kulturinstitutioner.

Udnævnelsen er stadig så ny, at hun ikke vil komme med udmeldinger om, hvordan hun vil gribe jobbet an.

Hendes medlemsskab af Det Konservative Folkeparti er ligeledes blot nogle timer gammelt.

"Det vil jeg gerne lige have lidt tid til at tænke over, og derefter vil jeg frygtelig gerne tale med dig. Er det ikke en fair deal?" siger hun til Computerworld.

Du kan læse mere om Helge Sanders 3.011 dage som minister.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub