Ny videnskabsminister overrasket over udnævnelse

Udnævnelsen til ny videnskabsminister kom helt bag på Charlotte Sahl-Madsen.

Artikel top billede

Foto: Claus Thorsted

Det kom aldeles bag på Danmarks kommende videnskabsminister, Charlotte Sahl-Madsen, da den konservative formand, Lene Espersen, mandag aften ringede for at tilbyde hende stillingen som Helge Sanders afløser.

"Man må sige, at det var noget af en overraskelse, da Lene Espersen pludselig var i telefonen," siger hun til Computerworld.

45-årige Charlotte Sahl-Madsen bliver trukket ind i regeringen fra et arbejdsliv, der har ligget uden for de politiske indercirkler. Du kan få et overblik over hendes karriereforløb her.

Hun har ikke tidligere siddet i Folketinget og har ikke ingen politisk track-record bag sig, men kommer fra stillingen som formand for Danfoss Universe, som hun indtil sidste efterår var administrerende direktør for.

Til gengæld har hun i årenes løb bestredet en stribe politisk udnævnte bestyrelsesposter - primært i kulturinstitutioner.

Udnævnelsen er stadig så ny, at hun ikke vil komme med udmeldinger om, hvordan hun vil gribe jobbet an.

Hendes medlemsskab af Det Konservative Folkeparti er ligeledes blot nogle timer gammelt.

"Det vil jeg gerne lige have lidt tid til at tænke over, og derefter vil jeg frygtelig gerne tale med dig. Er det ikke en fair deal?" siger hun til Computerworld.

Du kan læse mere om Helge Sanders 3.011 dage som minister.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S