ITEK: Ny minister skal vise mere interesse end Sander

Jesper Brøckner, der er formand for ITEK, ser gerne, at den ny videnskabsminister lytter mere til it-branchen end sin forgænger, som svigtede branchen i starten.

Artikel top billede

ITEK-formand Jesper Brøckner håber, at den ny videnskabsminister kommer i tæt dialog med it- og telebranchen. Foto: Torben Klint

Venstres Helge Sander forlader posten som videnskabsminister, mens den konservative Charlotte Sahl-Madsen overtager jobbet.

Dermed siger Helge Sander efter mere end 3.000 dage i jobbet farvel til ministerposten. Det sidste større it- og teleprojekt var Højhastighedskomiteen, som fremlagde sin rapport i sidste måned.

Formanden for ITEK, Jesper Brøckner, hæfter sig mest ved Helge Sanders sidste tid på posten.

"Han efterlader det eftermæle, at han her på det seneste har igangsat en række gode initiativer, og han har været i dialog med branchen. Her tænker jeg på Højhastighedskomiteen, hvor jeg selv sidder, samt IKT-Rådet. Især de sidste år har han vist branchen meget mere interesse end de første år," fortæller Jesper Brøckner, der også er administrerende direktør for Telia.

ITEK-formanden så gerne, at Helge Sander havde vist den samme interesse i den første del af sin ministertid.

"Der har ikke været så meget interesse i starten, men der er blevet mere og mere interesse, og jeg ved ikke hvorfor, men her på det sidste har vi haft rundbordssamtaler med brancheaktører og andre, så han har igangsat en række gode initiativer og været i dialog med branchen, og det er en dialog, som har været tiltagende henover de sidste år," siger Jesper Brøckner.

Ny minister skal ikke udvandre

Jesper Brøckner havde en plads med i Højhastighedskomiteen, som Helge Sander nedsatte i begyndelsen af 2009. Timingen af komiteen var uheldig, påpeger ITEK-formanden, for den blev nedsat samme dag som offentliggørelse af den omstridte multimedieskat.

"Jeg føler nok, at havde han haft en tættere dialog og tættere forståelse for branchen, så havde han måske, når det er hans egen regering, ikke nedsat en højhastighedskomité, hvor der så seks timer senere blev præsenteret en multimedieskat, for så ryger fuldkommen logikken i, at det vi gerne vil fremme, det beskatter vi ikke, og det vi ikke vil fremme, det beskatter vi," forklarer formanden.

Han mener, at Helge Sander kunne have en bedre fornemmelse for, hvad der skete i branchen, hvis han havde fulgt mere med i, hvad der skete på it- og teleområdet. Jesper Brøckner har derfor et råd til den ny minister, Charlotte Sahl-Madsen, hvordan hun kan få god indsigt i, hvad der sker i it- og telebranchen.

"Det kan man jo ved blandt andet - ligesom Helge Sander fint har gjort - at møde op på Tele2010 eller Bredbåndsdagene, når vi holder konference. Der kunne man jo sige, at ministeren ikke én gang er blevet under hele programmet. Han er kommet og startet det op, og så er han gået. Jeg håber, at en ny minister vil høre, hvad branchen vil sige og bliver der hele dagen," siger Jesper Brøckner.

Ønsker tillykke

Jesper Brøckner ser frem til at stifte bekendtskab med Charlotte Sahl-Madsen.

"Jeg vil ønske hende tillykke, og jeg synes, at det er forfriskende, at der kommer en udefra. Jeg håber, at hun vil indgå i et tæt samarbejde med it- og telebranchen og lytte - måske mere end forgængeren - til, hvad der skal til for at fremme os som højhastighedssamfund," siger han.

Samtidig tilføjer han, at han håber, at Højhastighedskomiteens anbefalinger fortsat vil være i spil, selvom ministeren, der nedsatte komiteen, er væk.

"Vi har i ITEK sat os for, at det her skal være statsministerens agenda, for det er tværministerielt. Det er ikke kun Videnskabsministeriet, det er ligeså meget Erhvervsministeriet eller Undervisningsministeriet," fortæller Jesper Brøckner.

Han håber, at den ny minister vil kigge på branchens rammebetingelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job