Ny minister skal grilles om tingslysnings-skandale

I dag skal Lars Barfoed (K) som ny justitsminister stå skoleret i skandalen om den digitale tinglysning. S kræver ansvar placeret.

Artikel top billede

Justitsminister Lars Barfoed skal forklare sin forgængers handlinger. Foto: Helle Moos (Foto: PHOTO © HELLE MOOS + 45 40 35 97 40 /)

Den vil sikkert gå over i historiebøgerne som "Amanda 2.0". I hvert fald har skandalen om den digitale tinglysning nået nye højder.

Bedst som de fleste boligejere, advokater og andre brugere af systemet, der har mistet kæmpe formuer, får meldinger om, at nu bliver det snart bedre, så fanges den ansvarlige minister, Brian Mikkelsen (K), i at have vildledt om, hvorvidt systemet skulle være blevet testet af alle inden ibrugtagen.

Sådan udlægges det i hvert fald af socialdemokraten Benny Engelbrecht, der har kaldt den nye justitsminister, Lars Barfoed (K), i samråd i dag klokken 15.00.

"Han (Brian Mikkelsen, red.) har vildledt os ved at sige, at det var blevet testet og testet og testet af alle aktører," siger Benny Engelbrecht.

Det var netmediet Comon, der afslørede fadæsen, som Brian Mikkelsen selv negligerede.

De nye oplysninger har blot båret mere brænde til bålet, der i forvejen har skyhøje flammer med utallige fortællinger fra borgere, der mister tusindvis af kroner på, at man skulle have taget let på test af et så vitalt system, hvor milliarder af kroner løber igennem årligt.

Ifølge socialdemokraterne vil dagens samråd også handle om andet.

"Vi skal have placeret et ansvar. Der er fortsat folk, der helt fra september ikke har fået ordnet deres ting," siger Benny Engelbrecht.

Retsudvalget vil derfor også bede den ny minister redegøre for den aktuelle status for den digitale tinglysning med udgangspunkt i Domstolsstyrelsens handlingsplan.

Hvorvidt den kæmpe it-skandale overhovedet får konsekvenser er fortsat uvist.

DF holdte hånden under Brian M.

Det er en kendt sag, at Dansk Folkeparti og de Konservative engang imellem har et anstrengt forhold til hinanden. I hvert fald har de i flere omgange været oppe at toppes.

I denne sag har Dansk Folkeparti faktisk holdt hånden under den konservative Brian Mikkelsen efter sidste samråd, hvor ministeren altså blev beskyldt for at vildlede Folketinget.

"Jeg er enig i, at man fik den opfattelse af det ministeren sagde, at der havde fundet en omfattende slutbruger-test af systemet sted. Men jeg vil ikke sige, at ministeren har vildledt os. Der er nærmere tale om en forståelseskonflikt mellem ministeren og medlemmerne af Retsudvalget," sagde Dansk Folkepartis Peter Skaarup dengang til Comon.

Peter Skaarup lagde dog ikke skjul på, at skandalen ikke huer partiet, og han udtrykte overfor Comon, at han var rystet over, at systemet ikke var testet inden ibrugtagen.

Nu skal den nye konservative justitsminister, Lars Barfod, så forklare sig over for retsudvalget. Og han gør nok bedst i at holde sig til en meget snævert defineret forståelse af sandheden.

Tidligere fældet for forgængers fejl

Tidligere i hans karriere er han blevet sparket brutalt ned af sin ministertaburet af netop Dansk Folkeparti.

Det skete under hans tid som fødevareminister i 2006. Dengang arvede han også en sag fra en tidligere minister, men måtte trække sig, efter Rigsrevisionen beskrev svigt.

Faktisk konkluderede Rigsrevisionen, at der var blevet rettet op på flere ting efter Lars Barfoeds tiltræden, men det hjalp ham altså ikke.

I sagen om den digitale tinglysning er Rigsrevisionen også på vej med en redegørelse.

Læs mere om samrådet senere her på Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos