Antipirat-åbenhed møder skepsis hos EU-politikere

Danske EU-parlamentarikere hilser EU-ja til mere åbenhed om antipirataftale velkommen, men der lurer en skepsis.

Artikel top billede

I den danske afdeling af EU-Parlamentet hilser både Britta Thomsen (S) og Morten Messerschmidt (DF) onsdagens vedtagelse om mere åbenhed omkring den omstridte antipirat-aftale, ACTA, velkommen.

I den socialdemokratiske lejr i EU-Parlamentet fortæller Britta Thomsen, at EU-politikerne gerne vil vide, hvad der skal ske på det syvende ACTA-møde i New Zealand.

Men om den større åbenhed også vil betyde, at tidligere papirer i sagen bliver fremlagt, er endnu uvist. Den del har politikerne ikke taget stilling til endnu.

I første omgang skal EU-parlamentarikerne derfor have at vide, hvad forhandlingerne i det hele taget drejer sig om.

Åbenhed. Ellers...

"Nu skal vi jo høre, hvad de snakker om. Og så må vi se, om det er nødvendigt. I første omgang vil vi bare vide, hvad de her forhandlinger går ud på, før vi kan forholde os til det," siger Britta Thomsen.

Hun fortæller, at sagen kan få konsekvenser, hvis EU-Kommisionen ikke kvitterer med større åbenhed om ACTA-forhandlingerne.

"Nu håber vi jo, at vi hører noget fra kommissionen, for ellers ender det med, at parlamentet må trække kommissionen for domstolen," siger Britta Thomsen.

For godt til at være sandt

Morten Messerschmidt vil gerne se den større åbenhed, før han tror på den.

Derfor er han skeptisk overfor, om "de store EU-glade grupper" virkelig stemmer imod ACTA, når det kommer til stykket.

"Jeg vil bare gerne se det, før jeg jubler," siger Morten Messerschmidt.

Han peger på, at vedtagelsen af resolutionen lægger et vist pres på den danske regering, fordi det tidligere er kommet frem, at netop Danmark var mindst fleksibel i forhold til spørgsmålet om større åbenhed.

"Hvis jeg var medlem af Folketinget, ville jeg da indkalde til et samråd og spørge, hvordan det kan være," siger Morten Messerschmidt.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S