Antipirat-åbenhed møder skepsis hos EU-politikere

Danske EU-parlamentarikere hilser EU-ja til mere åbenhed om antipirataftale velkommen, men der lurer en skepsis.

Artikel top billede

I den danske afdeling af EU-Parlamentet hilser både Britta Thomsen (S) og Morten Messerschmidt (DF) onsdagens vedtagelse om mere åbenhed omkring den omstridte antipirat-aftale, ACTA, velkommen.

I den socialdemokratiske lejr i EU-Parlamentet fortæller Britta Thomsen, at EU-politikerne gerne vil vide, hvad der skal ske på det syvende ACTA-møde i New Zealand.

Men om den større åbenhed også vil betyde, at tidligere papirer i sagen bliver fremlagt, er endnu uvist. Den del har politikerne ikke taget stilling til endnu.

I første omgang skal EU-parlamentarikerne derfor have at vide, hvad forhandlingerne i det hele taget drejer sig om.

Åbenhed. Ellers...

"Nu skal vi jo høre, hvad de snakker om. Og så må vi se, om det er nødvendigt. I første omgang vil vi bare vide, hvad de her forhandlinger går ud på, før vi kan forholde os til det," siger Britta Thomsen.

Hun fortæller, at sagen kan få konsekvenser, hvis EU-Kommisionen ikke kvitterer med større åbenhed om ACTA-forhandlingerne.

"Nu håber vi jo, at vi hører noget fra kommissionen, for ellers ender det med, at parlamentet må trække kommissionen for domstolen," siger Britta Thomsen.

For godt til at være sandt

Morten Messerschmidt vil gerne se den større åbenhed, før han tror på den.

Derfor er han skeptisk overfor, om "de store EU-glade grupper" virkelig stemmer imod ACTA, når det kommer til stykket.

"Jeg vil bare gerne se det, før jeg jubler," siger Morten Messerschmidt.

Han peger på, at vedtagelsen af resolutionen lægger et vist pres på den danske regering, fordi det tidligere er kommet frem, at netop Danmark var mindst fleksibel i forhold til spørgsmålet om større åbenhed.

"Hvis jeg var medlem af Folketinget, ville jeg da indkalde til et samråd og spørge, hvordan det kan være," siger Morten Messerschmidt.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S