Se hvad Sander og andre topfolk mener om Bonnerup

Se hvad tidligere videnskabsminister Helge Sander (V) og en række andre af it-danmarks topfolk siger om Erik Bonnerup.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Erik Bonnerup - der netop har modtaget den prestigefylde IT-Prisen 2010 - har mange kontakter i it-danmark.

Helge Sander (V), der var videnskabsminister indtil for nylig, valgte Erik Bonnerup til posten som formand for Højhastighedskomiteen sidste år.

Du kan se alle vinderne af IT-Prisen her.

"Der kom et hav af forslag, så snart jeg offentliggjorde, at jeg ville nedsætte komiteen. Den overvejende del af de foreslåede personer var meget teknisk funderede, og der lagde jeg vægt på, at det i højere grad skulle være en, der kunne trække på de personer, der har de faglige kompetencer, og som så kunne samle de mange synspunkter, og der blev jeg absolut ikke skuffet," fortæller Helge Sander i dag.

To af Højhastighedskomiteens medlemmer var også glade for, at Erik Bonnerup stod i spidsen for komiteen.

"Han er utrolig god til at lytte sig til, hvad der foregår i så stor en gruppe, hvem der er enige med hinanden, og hvor brudfladerne ligger. Han kan pege sig ind på, hvor kompromiserne og konklusionerne ligger, uden at det bliver tandløst. Det gode er, at det bliver kompromiser, som ikke nødvendigvis er den laveste fællesnævner, men som er konstruktive," siger Jane Eis Larsen, der er direktør i IT-Branchen.

Vicedirektør Kim Østrup fra IBM Danmark sad også med ved bordet i den 15 mand store komité, ligesom han også sad med i Bonnerup-udvalget 10 år tidligere.

"Hans baggrund både som departementschef og direktør i det private erhvervsliv gør, at han både forstår virksomheders behov og samtidigt har et skarpt blik for samfundsmæssige problemstillinger. kombineret med hans personlige egenskaber gør det ham eminent godt positioneret til at lede task-forces og udvalgsarbejde og skabe konsensus om anbefalinger vedrørende komplicerede politikområder," fortæller Kim Østrup.

Her er vinderen af Danmarks største it-pris 2010.

Se alle vinderne af IT-Prisen her.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Softværket

Bliv AI Lead i Softværket

Sydjylland

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS