Se hvad Sander og andre topfolk mener om Bonnerup

Se hvad tidligere videnskabsminister Helge Sander (V) og en række andre af it-danmarks topfolk siger om Erik Bonnerup.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Erik Bonnerup - der netop har modtaget den prestigefylde IT-Prisen 2010 - har mange kontakter i it-danmark.

Helge Sander (V), der var videnskabsminister indtil for nylig, valgte Erik Bonnerup til posten som formand for Højhastighedskomiteen sidste år.

Du kan se alle vinderne af IT-Prisen her.

"Der kom et hav af forslag, så snart jeg offentliggjorde, at jeg ville nedsætte komiteen. Den overvejende del af de foreslåede personer var meget teknisk funderede, og der lagde jeg vægt på, at det i højere grad skulle være en, der kunne trække på de personer, der har de faglige kompetencer, og som så kunne samle de mange synspunkter, og der blev jeg absolut ikke skuffet," fortæller Helge Sander i dag.

To af Højhastighedskomiteens medlemmer var også glade for, at Erik Bonnerup stod i spidsen for komiteen.

"Han er utrolig god til at lytte sig til, hvad der foregår i så stor en gruppe, hvem der er enige med hinanden, og hvor brudfladerne ligger. Han kan pege sig ind på, hvor kompromiserne og konklusionerne ligger, uden at det bliver tandløst. Det gode er, at det bliver kompromiser, som ikke nødvendigvis er den laveste fællesnævner, men som er konstruktive," siger Jane Eis Larsen, der er direktør i IT-Branchen.

Vicedirektør Kim Østrup fra IBM Danmark sad også med ved bordet i den 15 mand store komité, ligesom han også sad med i Bonnerup-udvalget 10 år tidligere.

"Hans baggrund både som departementschef og direktør i det private erhvervsliv gør, at han både forstår virksomheders behov og samtidigt har et skarpt blik for samfundsmæssige problemstillinger. kombineret med hans personlige egenskaber gør det ham eminent godt positioneret til at lede task-forces og udvalgsarbejde og skabe konsensus om anbefalinger vedrørende komplicerede politikområder," fortæller Kim Østrup.

Her er vinderen af Danmarks største it-pris 2010.

Se alle vinderne af IT-Prisen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S