Se hvad Sander og andre topfolk mener om Bonnerup

Se hvad tidligere videnskabsminister Helge Sander (V) og en række andre af it-danmarks topfolk siger om Erik Bonnerup.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Erik Bonnerup - der netop har modtaget den prestigefylde IT-Prisen 2010 - har mange kontakter i it-danmark.

Helge Sander (V), der var videnskabsminister indtil for nylig, valgte Erik Bonnerup til posten som formand for Højhastighedskomiteen sidste år.

Du kan se alle vinderne af IT-Prisen her.

"Der kom et hav af forslag, så snart jeg offentliggjorde, at jeg ville nedsætte komiteen. Den overvejende del af de foreslåede personer var meget teknisk funderede, og der lagde jeg vægt på, at det i højere grad skulle være en, der kunne trække på de personer, der har de faglige kompetencer, og som så kunne samle de mange synspunkter, og der blev jeg absolut ikke skuffet," fortæller Helge Sander i dag.

To af Højhastighedskomiteens medlemmer var også glade for, at Erik Bonnerup stod i spidsen for komiteen.

"Han er utrolig god til at lytte sig til, hvad der foregår i så stor en gruppe, hvem der er enige med hinanden, og hvor brudfladerne ligger. Han kan pege sig ind på, hvor kompromiserne og konklusionerne ligger, uden at det bliver tandløst. Det gode er, at det bliver kompromiser, som ikke nødvendigvis er den laveste fællesnævner, men som er konstruktive," siger Jane Eis Larsen, der er direktør i IT-Branchen.

Vicedirektør Kim Østrup fra IBM Danmark sad også med ved bordet i den 15 mand store komité, ligesom han også sad med i Bonnerup-udvalget 10 år tidligere.

"Hans baggrund både som departementschef og direktør i det private erhvervsliv gør, at han både forstår virksomheders behov og samtidigt har et skarpt blik for samfundsmæssige problemstillinger. kombineret med hans personlige egenskaber gør det ham eminent godt positioneret til at lede task-forces og udvalgsarbejde og skabe konsensus om anbefalinger vedrørende komplicerede politikområder," fortæller Kim Østrup.

Her er vinderen af Danmarks største it-pris 2010.

Se alle vinderne af IT-Prisen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks