TDC frygter international antipirat-aftale

TDC tror ikke på Lene Espersens forsikringer i forbindelse med omstridt antipirat-aftale. Teleselskabet frygter tvangsindgreb over for kunder.

Artikel top billede

Udenrigsminister Lene Espersens (K) forsikringer på Europaudvalgsmødet i fredags lyder som en gentagelse af EU-Kommissionens forsikringer.

Det mener strategikonsulent Allan Bartroff fra landets største internetudbyder, TDC, der som eneste repræsentant for de danske teleselskaber mandag er til stede ved Europa-Kommissionens informationsmøde om den omdiskuterede antipirat-aftale ACTA.

Informationsmødet er sat i verden i kølvandet på den massive kritik af manglende offentlighed omkring ACTA, som forrige uge kulminerede i en resolution, hvor Europa-Parlamentet krævede offentlighed om de mystiske forhandlinger.

Så sent som i fredags forsikrede den danske udenrigsminister, Lene Espersen, over for Folketingets Europaudvalg, at aftalen ikke vil betyde tredjepartsansvar for danske internetleverandører, at aftalen ikke vil forringe danske internekunders adgang til nettet, og at hun vil arbejde for åbenhed omkring den hemmelige antipirat-aftale.

Men når Danmarks største teleselskab sammen med resten af den europæiske telebranche interesserer sig for den internationale pirataftale, har det helt klare årsager, fortæller Allan Bartroff:

"I de læk, vi har set fra ACTA-aftalen, ligger der tilsyneladende noget om, at signaturstaterne, altså dermed EU og Danmark, skal forpligtige sig til at få internetleverandørerne til at iværksætte nogle tiltag," siger han.

Hvor lødige er de her læk?

"Jeg tror, at de er overordentlig lødige. Der er slet ikke nogen tvivl om, at den der sammenstilling af EU og USA-positioner, den er usædvanlig lødig," siger Allan Bartroff.

Dermed er frygten hos de europæiske teleselskaber altså, at ACTA-aftalen vil tvinge internetleverandørerne til at indgå handler med landene for at undgå direkte ansvar for kundernes eventuelle piratkopiering på internettet.

"Den trussel, jeg rigtig kontant ser for os (teleselskaber, red.) i ACTA-aftalen er, at man siger: Fint nok, internetleverandørerne kan blive friholdt for formidlingsansvar, hvis de iværksætter nogle bestemte tiltag som eksempelvis et samarbejde med rettighedshaverne," siger Allan Bartroff.

"Hvis vi nu stiller sådan en model op, hvor vi lover at skrue ned for hastigheden, sende breve ud, eller i sidste ende klippe forbindelsen, så er vi - i forhold til den læk vedrørende ACTA-forpligtelserne, vi har set - friholdt for yderligere ansvar," siger Allan Bartroff.

Lene Espersen sagde jo specifikt til Europaudvalgspolitikerne i fredags, at der ikke bliver tale om, at danske internetleverandører skal have ansvar. Tror I ikke på hende?

"Jeg kunne have min tvivl. Men grunden til at vi har gået så meget op i det sammen med ETNO er at få skabt så meget støj, at Kommissionen forhåbentlig ikke vil skrive under på noget, som kan forpligtige medlemslandende til at arbejde for en frivillig "indirekte pres"-aftale," siger Allan Bartroff.

Dermed er der ifølge telebranchen trods udenrigsministerens forsikringer stadig meget mystik og usikkerhed om ACTA-aftalen.

"Hun gentager det, som kommissionen siger, at vi ikke går ud over EU-reglerne og EU-direktiverne, og således vil der ikke være nogen problemer," siger Allan Bartroff.

Men telebranchen i hele Europa er stadig bekymret for den omdiskuterede internationale antipirataftale, fastslår Allan Bartroff fra en "rigtig godt besat" mødesal i EU-bygningen på Rue de la Loi Bruxelles.
.
"Den kan blive rimelig konkret både for teleselskaber og kunder," siger Allan Bartroff.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse