TDC frygter international antipirat-aftale

TDC tror ikke på Lene Espersens forsikringer i forbindelse med omstridt antipirat-aftale. Teleselskabet frygter tvangsindgreb over for kunder.

Artikel top billede

Udenrigsminister Lene Espersens (K) forsikringer på Europaudvalgsmødet i fredags lyder som en gentagelse af EU-Kommissionens forsikringer.

Det mener strategikonsulent Allan Bartroff fra landets største internetudbyder, TDC, der som eneste repræsentant for de danske teleselskaber mandag er til stede ved Europa-Kommissionens informationsmøde om den omdiskuterede antipirat-aftale ACTA.

Informationsmødet er sat i verden i kølvandet på den massive kritik af manglende offentlighed omkring ACTA, som forrige uge kulminerede i en resolution, hvor Europa-Parlamentet krævede offentlighed om de mystiske forhandlinger.

Så sent som i fredags forsikrede den danske udenrigsminister, Lene Espersen, over for Folketingets Europaudvalg, at aftalen ikke vil betyde tredjepartsansvar for danske internetleverandører, at aftalen ikke vil forringe danske internekunders adgang til nettet, og at hun vil arbejde for åbenhed omkring den hemmelige antipirat-aftale.

Men når Danmarks største teleselskab sammen med resten af den europæiske telebranche interesserer sig for den internationale pirataftale, har det helt klare årsager, fortæller Allan Bartroff:

"I de læk, vi har set fra ACTA-aftalen, ligger der tilsyneladende noget om, at signaturstaterne, altså dermed EU og Danmark, skal forpligtige sig til at få internetleverandørerne til at iværksætte nogle tiltag," siger han.

Hvor lødige er de her læk?

"Jeg tror, at de er overordentlig lødige. Der er slet ikke nogen tvivl om, at den der sammenstilling af EU og USA-positioner, den er usædvanlig lødig," siger Allan Bartroff.

Dermed er frygten hos de europæiske teleselskaber altså, at ACTA-aftalen vil tvinge internetleverandørerne til at indgå handler med landene for at undgå direkte ansvar for kundernes eventuelle piratkopiering på internettet.

"Den trussel, jeg rigtig kontant ser for os (teleselskaber, red.) i ACTA-aftalen er, at man siger: Fint nok, internetleverandørerne kan blive friholdt for formidlingsansvar, hvis de iværksætter nogle bestemte tiltag som eksempelvis et samarbejde med rettighedshaverne," siger Allan Bartroff.

"Hvis vi nu stiller sådan en model op, hvor vi lover at skrue ned for hastigheden, sende breve ud, eller i sidste ende klippe forbindelsen, så er vi - i forhold til den læk vedrørende ACTA-forpligtelserne, vi har set - friholdt for yderligere ansvar," siger Allan Bartroff.

Lene Espersen sagde jo specifikt til Europaudvalgspolitikerne i fredags, at der ikke bliver tale om, at danske internetleverandører skal have ansvar. Tror I ikke på hende?

"Jeg kunne have min tvivl. Men grunden til at vi har gået så meget op i det sammen med ETNO er at få skabt så meget støj, at Kommissionen forhåbentlig ikke vil skrive under på noget, som kan forpligtige medlemslandende til at arbejde for en frivillig "indirekte pres"-aftale," siger Allan Bartroff.

Dermed er der ifølge telebranchen trods udenrigsministerens forsikringer stadig meget mystik og usikkerhed om ACTA-aftalen.

"Hun gentager det, som kommissionen siger, at vi ikke går ud over EU-reglerne og EU-direktiverne, og således vil der ikke være nogen problemer," siger Allan Bartroff.

Men telebranchen i hele Europa er stadig bekymret for den omdiskuterede internationale antipirataftale, fastslår Allan Bartroff fra en "rigtig godt besat" mødesal i EU-bygningen på Rue de la Loi Bruxelles.
.
"Den kan blive rimelig konkret både for teleselskaber og kunder," siger Allan Bartroff.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect