NNIT vil runde to milliarder i omsætning

Opdateret: It-koncernen NNIT formåede at hæve både top- og bundlinje i selskabets regnskab for 2009, og målet hedder nu en omsætning på over to milliarder kroner i 2012.

Artikel top billede

NNIT er ved at opføre et nyt hovedkontor. Her ses administrerende direktør Per Kogut med byggepladsen i baggrunden. Foto: Jakob Boserup. (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

"Vi har lavet et 2009, som har været godt, og vi har overpræsteret både på top- og bundlinje i forhold til vores budget. Det har været et godt år, hvor vi har leveret god kvalitet til vores kunder, så alt i alt et tilfredsstillende år."

Sådan siger NNIT's administrerende direktør, Per Kogut, til Computerworld om it-service-koncernens regnskab for 2009.

Det netop overståede år bød på nye kunder som PenSam og Saxo Bank, og det er blandt andre dem, der bidrager til, at NNIT kommer ud af 2009 med en vækst i omsætningen på 14 procent i forhold til 2008. Dermed omsætter virksomheden nu for 1,6 milliarder kroner.

"Vi har været begunstigede ved, at vi arbejder med nogle kunder, som ikke har været ramt af krisen på samme måde som andre, men vi har dog alle været påvirket af krisen," siger Per Kogut.

Selskabet er oprindeligt udsprunget af Novo Nordisk, og i dag er medicinalgiganten da også selskabets største kunde. Således er 63 procent af omsætningen genereret af Novo Nordisk.

"Relativt set vil Novo Nordisks andel af vores omsætning falde henover årene, men vi lærer meget af at have dem som storkunde, og de erfaringer kan vi bruge andre steder," fortæller Per Kogut.

På sigt har virksomheden dog ambitioner om, at forretningen uden for Novo Nordisk internationalt skal vokse med 25 procent om året. Virksomheden har afdelinger i Filippinerne, Kina, Schweiz og Tjekkiet.

Tror på fremtiden

Af regnskabet fra NNIT fremgår det også, at selskabet satser på at runde to milliarder kroner i omsætning i år 2012.

"Der er ingen tvivl om, at 2010 bliver et vanskeligere år end 2009, fordi der er større fokus på at spare omkostninger i både projekt-leverancer og outsourcing-sager end tidligere. Det vil også påvirke os, men vi tror stadig, at vi vil nå vores mål," siger Per Kogut.

NNIT opnåede i 2009 et resultat før skat på 202 millioner kroner, og medarbejderstaben blev øget med 153 medarbejdere til samlet 1.410 spredt ud over fem lande. En del af de nye medarbejdere kom til, da selskabet købte filippinske Corebuilt sidste år.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S