IBM anklages for monopol på mainframe-markedet

IBM er nu røget ud i sin tredje, europæiske monopol-sag. Virksomheden TurboHercules anklager IBM for at fryse mindre firmaer ude.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den tredje monopol-anklage mod IBM's mainframe-forretning er netop anlagt ved Europa-Kommissionen, hvilket sætter en streg under virksomhedens mange juridiske problemer i Europa.

Den unge virksomhed TurboHercules, der er et fransk firma på markedet for open source-baserede mainframe-computere, anklager i en udtalelse IBM for at knytte sit eget styresystem sammen med mainframe-hardware og dermed fryse de mindre konkurrenter ud af markedet.

"Denne fremgangsmåde forhindrer TurboHercules i udbyde sine produkter til de mainframe-kunder, der ønsker en open source-løsning," lyder det fra Roger Bowler, der er bestyrelsesformand ved TurboHercules.

IBM forsvarer sig ved til gengæld at anklage TurboHercules for at forsøge at snylte på IBM's mainframe-investeringer.

"TurboHercules er en 'emulations'-virksomhed, der forsøger at få en gratis tur med udgangspunkt i IBM's mainframe-investeringer ved at markedsføre systemer, der kopierer mainframes fra IBM," bedømmer virksomheden i en udtalelse.

IBM sammenligner TurboHercules' opførsel med den slags virksomheder, der "lever af at sælge billige kopier af mærkevare-tøj."

Kommissionen ville ikke umiddelbart bekræfte modtagelsen af klagen.

TurboHercules-sagen kommer efter lignende monopol-anklager, der er blevet indledt af to mindre IBM-konkurrenter, PSI og T3 Technologies. Ærkerivalen Microsoft havde andel i PSI, men virksomheden blev senere opkøbt af IBM. T3 tæller stadig Microsoft blandt sine aktionærer.

"Tyder på et mønster"

Sidste år indledte det amerikanske justitsministerium en monopol-undersøgelse af IBM's dominerende rolle på mainframe-markedet. Undersøgelsen blev foretaget på baggrund af en klage fra handelsgruppen ‘Computer and Communications Industry Association' (CCIA), der har Microsoft blandt sine medlemmer.

"De mange europæiske anklager - den sidste endda fra en open source-baseret virksomhed - tyder på et mønster i IBM's opførsel rettet mod enhver, der kunne true firmaets monopol," siger Erika Mann, der er executive vice president for CCIA og leder af organisationens europæiske kontor i Bruxelles.

"Vi håber sammen med resten af branchen, at IBM ændrer kurs og vælger at respektere sine forpligtelser over for både offentligheden i det hele taget og det europæiske parlament ved at licensere alle de patenter, som IBM mener er nødvendige for at anvende Hercules på fornuftige og ikke-diskriminerende betingelser," tilføjer hun.

IBM fastslår i en udtalelse, at virksomheden har "fuldt ud ret til at beskytte intellektuelle rettigheder og de teknologi-investeringer, som vi har foretaget."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

KMD A/S

SAP Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT-udvikler til Datakvalitet

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger Sektionsledere til Center for Informationer og Datagovernance

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job