IBM anklages for monopol på mainframe-markedet

IBM er nu røget ud i sin tredje, europæiske monopol-sag. Virksomheden TurboHercules anklager IBM for at fryse mindre firmaer ude.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den tredje monopol-anklage mod IBM's mainframe-forretning er netop anlagt ved Europa-Kommissionen, hvilket sætter en streg under virksomhedens mange juridiske problemer i Europa.

Den unge virksomhed TurboHercules, der er et fransk firma på markedet for open source-baserede mainframe-computere, anklager i en udtalelse IBM for at knytte sit eget styresystem sammen med mainframe-hardware og dermed fryse de mindre konkurrenter ud af markedet.

"Denne fremgangsmåde forhindrer TurboHercules i udbyde sine produkter til de mainframe-kunder, der ønsker en open source-løsning," lyder det fra Roger Bowler, der er bestyrelsesformand ved TurboHercules.

IBM forsvarer sig ved til gengæld at anklage TurboHercules for at forsøge at snylte på IBM's mainframe-investeringer.

"TurboHercules er en 'emulations'-virksomhed, der forsøger at få en gratis tur med udgangspunkt i IBM's mainframe-investeringer ved at markedsføre systemer, der kopierer mainframes fra IBM," bedømmer virksomheden i en udtalelse.

IBM sammenligner TurboHercules' opførsel med den slags virksomheder, der "lever af at sælge billige kopier af mærkevare-tøj."

Kommissionen ville ikke umiddelbart bekræfte modtagelsen af klagen.

TurboHercules-sagen kommer efter lignende monopol-anklager, der er blevet indledt af to mindre IBM-konkurrenter, PSI og T3 Technologies. Ærkerivalen Microsoft havde andel i PSI, men virksomheden blev senere opkøbt af IBM. T3 tæller stadig Microsoft blandt sine aktionærer.

"Tyder på et mønster"

Sidste år indledte det amerikanske justitsministerium en monopol-undersøgelse af IBM's dominerende rolle på mainframe-markedet. Undersøgelsen blev foretaget på baggrund af en klage fra handelsgruppen ‘Computer and Communications Industry Association' (CCIA), der har Microsoft blandt sine medlemmer.

"De mange europæiske anklager - den sidste endda fra en open source-baseret virksomhed - tyder på et mønster i IBM's opførsel rettet mod enhver, der kunne true firmaets monopol," siger Erika Mann, der er executive vice president for CCIA og leder af organisationens europæiske kontor i Bruxelles.

"Vi håber sammen med resten af branchen, at IBM ændrer kurs og vælger at respektere sine forpligtelser over for både offentligheden i det hele taget og det europæiske parlament ved at licensere alle de patenter, som IBM mener er nødvendige for at anvende Hercules på fornuftige og ikke-diskriminerende betingelser," tilføjer hun.

IBM fastslår i en udtalelse, at virksomheden har "fuldt ud ret til at beskytte intellektuelle rettigheder og de teknologi-investeringer, som vi har foretaget."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S