Oracle: Her kommer fremtidsplanen for MySQL

Hvad vil Oracle med MySQL, som selskabet overtag med købet af Sun? Det får vi nu svar på.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Alverdens brugere af MySQL vil få dugfriske nyheder om Oracles videre planer for open source-databasen under åbningstalen af Oracles chefarkitekt, Edward Screven, ved O'Reilly MySQL Conference & Expo på tirsdag i Santa Clara i Californien.

"Vi ser frem til at beskrive vores planer for MySQL og give udvikler-miljøet nye indsigter i de forbedringer, de kan forvente her og nu og i tiden fremover," lyder det fra Edward Screven.

MySQL "er af strategisk værdi for Oracle," tilføjer han.

Oracle annoncerede samtidigt et par MySQL-brugermøder 6. maj i Amsterdam og 3. juni i Redwood Shores i Californien.

Siden Oracle først offentliggjorde sine planer om at opkøbe Sun Microsystems, som er den tidligere ejer af MySQL, har databasens fortalere udtrykt deres frygt for, at leverandøren på den ene eller anden måde skulle spænde ben for open source-databasens fremtid for at beskytte sin egen proprietære database.

Det kan du læse mere om her.

Fusionen af de to database-kæmper blev endda flere måneder forsinket, mens EU overvejede de mulige konsekvenser af, at Oracle ejede MySQL. Det kan du læse mere mere om her.

Det endte med, at Oracle i december udsendte en række løfter angående MySQL.

De talte løfterne om fortsat at gøre databasen tilgængelig gennem General Public License, ikke at afkræve kunderne at købe support fra Oracle for at få en kommerciel MySQL-licens samt at øge den økonomiske støtte til den videre forskning og udvikling.

Oracles langsigtede planer med MySQL

Der spekuleres dog stadig over, hvordan Oracle vil håndtere MySQL på lang sigt, og brancheobservatørerne vil uden tvivl søge efter nye svar i Screvens kommende foredrag.

En enkelt analytiker forventer dog ingen store afsløringer.

"Jeg forventer, at Oracle grundlæggende vil gentage, hvad virksomheden har sagt siden før opkøbet, navnlig at forpligte sig til MySQL og dens udvikling," siger analytiker Stephen O'Grady fra Redmonk.

Til kamp mod Microsoft SQL Server

Oracles planer for MySQL vil sandsynligvis inkludere at tage kampen op mod det meget populære Microsoft SQL Server, hvis succes delvist skyldes den "friktionsløse adgang," som brugerne opnår under Microsofts enterprise-aftaler samt dens tætte integration med Microsofts udviklingsværktøjer, vurderer O'Grady.

"Oracle vil positionere MySQL stærkt op imod SQL Server med løfter om, at databasen er endnu lettere at få fat i, har et enormt økosystem, og at den i praksis er nettets database," tilføjer han.

Leverandørens løfte om at fortsætte investeringerne i MySQL vil sandsynligvis blive opfyldt, mener analytiker Curt Monash fra Monash Research.

"Jeg forventer, at Oracle på ærlig og ligetil manér vil modne dette produkt," siger Monash. "Der kan på et senere tidspunkt opstå forskellige problemer, men der er god grund til at mene, at MySQL vil drage fordel af opsyn fra en moden leverandør af DBMS" (databasestyring).

Men der er også en række åbne spørgsmål, såsom om Oracle vil udvikle nye såkaldte storage engines til MySQL, der passer sammen med den populære InnoDB, som virksomheden allerede ejer, påpeger Monash.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub