Fujitsu-direktør forklarer nul-skat med dårlig drift

Direktøren fra Fujitsu afviser, at selskabet har spekuleret i skattefusk. Han siger, at den manglende skat skyldes dundrende underskud som et resultat af en elendig drift.

Artikel top billede

Dirtektør Hans Iakob Estrup fra Fujitsu er uforstående over for, at Enhedslisten hænger selskabet ud på hjemmesiden Multinasserne.dk.

Hans Iakob Estrup, direktør i Fujitsu, dit selskab er nævnt i Frank Aaens undersøgelse over multinationale selskaber, der ikke betaler skat i Danmark. Hvordan har du det med det?

"Frank Aaens opgør med Fujitsu er fuldstændig grebet ud af den blå luft."

Hvordan kan Fujitsu undgå at betale skat i Danmark?

"Vi betaler tæt på 30 millioner kroner om måneden i A-skat på medarbejdernes løn. Det kan man jo ikke undlade."

Hvorfor har Fujitsu haft et skattemæssigt underskud i en årrække?

"De faktuelle forhold er, at der er to Fujitsu-selskaber, Fujitsu Siemens og Fujitsu Services. Hvis vi tager Fujitsu Services, så er det en serviceorganisation med kæmpeunderskud bygget op fra 2001/02 og op til min indsættelse som direktør i 2007. På det tidspunkt har Fujitsu haft nogle dundrende underskud på grund af rigtig dårlig drift, og i 2007 havde virksomheden ikke givet overskud i nær ved 10 år."

Hvordan kan det så være, at i perioden 2002 til 2008 har Fujitsu Services og Fujitsu Siemens/Fujitsu Technology Siemens sammenlagt angivet at have omkring tre millioner kroner til gode i skat, mens resultatet efter skat i samme periode ligger på godt 570 millioner kroner?

"Hele vores serviceorganisation Infocare bliver solgt fra Fujitsu Services i 2002/03, og senere kommer salg af andre virksomheder og bygninger, hvilket har givet indtægter på op mod 400 millioner kroner, og salg af virksomheder er jo ikke skattepligtige på samme måde som skattemæssige underskud - altså driften - som man kan trække fra."

"Vi havde i perioden 2003 til 2007 Told og Skat på besøg for at grave efter de samme ting, som Frank Aaen er ude på. De var igennem det hele, men de fandt ikke nogen anledning til videre undersøgelser."

Når du nu fortæller mig, at Fujitsu betaler den lovpligtige skat i Danmark. Hvad vil du så gøre ved, at Enhedslisten hænger Fujitsu ud på en hjemmeside med titlen Multinasserne.dk?

"Ja, jeg vil meget gerne i kontakt med Frank Aaen, så han kan redegøre for sine betragtninger. Det virker som politisk røg, og den slags har han jo gjort før."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S