Fujitsu-direktør forklarer nul-skat med dårlig drift

Direktøren fra Fujitsu afviser, at selskabet har spekuleret i skattefusk. Han siger, at den manglende skat skyldes dundrende underskud som et resultat af en elendig drift.

Artikel top billede

Dirtektør Hans Iakob Estrup fra Fujitsu er uforstående over for, at Enhedslisten hænger selskabet ud på hjemmesiden Multinasserne.dk.

Hans Iakob Estrup, direktør i Fujitsu, dit selskab er nævnt i Frank Aaens undersøgelse over multinationale selskaber, der ikke betaler skat i Danmark. Hvordan har du det med det?

"Frank Aaens opgør med Fujitsu er fuldstændig grebet ud af den blå luft."

Hvordan kan Fujitsu undgå at betale skat i Danmark?

"Vi betaler tæt på 30 millioner kroner om måneden i A-skat på medarbejdernes løn. Det kan man jo ikke undlade."

Hvorfor har Fujitsu haft et skattemæssigt underskud i en årrække?

"De faktuelle forhold er, at der er to Fujitsu-selskaber, Fujitsu Siemens og Fujitsu Services. Hvis vi tager Fujitsu Services, så er det en serviceorganisation med kæmpeunderskud bygget op fra 2001/02 og op til min indsættelse som direktør i 2007. På det tidspunkt har Fujitsu haft nogle dundrende underskud på grund af rigtig dårlig drift, og i 2007 havde virksomheden ikke givet overskud i nær ved 10 år."

Hvordan kan det så være, at i perioden 2002 til 2008 har Fujitsu Services og Fujitsu Siemens/Fujitsu Technology Siemens sammenlagt angivet at have omkring tre millioner kroner til gode i skat, mens resultatet efter skat i samme periode ligger på godt 570 millioner kroner?

"Hele vores serviceorganisation Infocare bliver solgt fra Fujitsu Services i 2002/03, og senere kommer salg af andre virksomheder og bygninger, hvilket har givet indtægter på op mod 400 millioner kroner, og salg af virksomheder er jo ikke skattepligtige på samme måde som skattemæssige underskud - altså driften - som man kan trække fra."

"Vi havde i perioden 2003 til 2007 Told og Skat på besøg for at grave efter de samme ting, som Frank Aaen er ude på. De var igennem det hele, men de fandt ikke nogen anledning til videre undersøgelser."

Når du nu fortæller mig, at Fujitsu betaler den lovpligtige skat i Danmark. Hvad vil du så gøre ved, at Enhedslisten hænger Fujitsu ud på en hjemmeside med titlen Multinasserne.dk?

"Ja, jeg vil meget gerne i kontakt med Frank Aaen, så han kan redegøre for sine betragtninger. Det virker som politisk røg, og den slags har han jo gjort før."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S