Google Docs bliver speedet op med Java og HTML5

Google præsenterer en forbedret version af Google Docs med flere nye funktioner. Opdateringen skal være med til at øge konkurrencen med Microsoft Office. Læs her, hvad Google har tilføjet.

Artikel top billede

I disse dage udruller Google en ny version af Docs, der blandt andet byder på realtid redigering fra flere brugere samtidig, øget kompatibilitet med Microsoft Office og et indbygget tegneprogram. Det fortæller Jesper Ritsmer Stormholt, der er nordisk chef for Google Enterprise, til Computerworld.

"Vores mål med Google Docs er at få så meget funktionalitet ind, at vi er sikre på, at vi dækker det behov, de fleste medarbejdere i virksomheder har," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

Ideen er, at medarbejderne i en virksomhed skal få det meget nemmere, når de arbejder sammen med andre kolleger i et dokument, regneark eller præsentation.

I stedet for at sende dokumenter med e-mail, redigerer i dem og sende dem tilbage, kan brugerne med Google Docs redigere i det samme dokument online.

Det er den mulighed, der nu er blevet gjort betydeligt hurtigere. Tidligere skulle brugeren genindlæse siden for at se, hvilke tilføjelser andre brugere havde lavet i dokumentet.

Nu kommer ændringerne frem i realtid, når flere brugere skriver i det samme dokument.

"Hastigheden betyder rigtig meget. Det giver en helt anden følelse, når opdateringer fra de andre, der arbejder i dokumentet kommer med det samme," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

En af de virksomheder, der allerede har taget skridtet op i Google-skyen, er luftfartselskabet KLM. Det kan du læse mere om her.

Bedre import fra Microsoft Office

Google har tidligere af flere omgange markeret, at de ønsker, at Google Apps skal være et reelt alternativ til Microsoft Office.

Blandt andet købte Google firmaet Docverse, der er kendt for sine værktøjer, der giver brugerne mulighed for at samarbejde i Microsoft Office online.

Den nye opdatering af Docs er ligeledes med til at øge konkurrencen til Microsoft Office. Blandt andet er import og eksport kompatibiliteten mellem Docs og Microsoft Office blevet forbedret.

"Målet er, at man kan indlæse en fil fra Microsoft Office, og så skal den se lige sådan ud i Docs. Med den nye version af Docs er det blevet betydeligt bedre," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

Ingen offline redigering

Det er dog ikke kun forbedringer, der kommer med det nye Docs.

Tidligere var det muligt at redigere i dokumenter, når brugeren var offline ved hjælp af Google Gears. Det betød, at skribenten kunne redigere videre i sine Docs dokumenter, når personen ikke lige var i nærheden af en internetforbindelse.

Denne offline-funktion er dog ikke tilgængelig med de nye opdateringer endnu, men Google arbejder på, at det igen skal blive muligt.

Jesper Ritsmer Stormholt kan dog ikke sige noget om, hvad tidshorisonten er for sådan en løsning.

Hvis du har Google Docs, er den nye version af Google Docs måske allerede klar, når du logger på. Ellers vil det komme i løbet af den næste uge.

Annonce

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,