Google Docs bliver speedet op med Java og HTML5

Google præsenterer en forbedret version af Google Docs med flere nye funktioner. Opdateringen skal være med til at øge konkurrencen med Microsoft Office. Læs her, hvad Google har tilføjet.

Artikel top billede

I disse dage udruller Google en ny version af Docs, der blandt andet byder på realtid redigering fra flere brugere samtidig, øget kompatibilitet med Microsoft Office og et indbygget tegneprogram. Det fortæller Jesper Ritsmer Stormholt, der er nordisk chef for Google Enterprise, til Computerworld.

"Vores mål med Google Docs er at få så meget funktionalitet ind, at vi er sikre på, at vi dækker det behov, de fleste medarbejdere i virksomheder har," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

Ideen er, at medarbejderne i en virksomhed skal få det meget nemmere, når de arbejder sammen med andre kolleger i et dokument, regneark eller præsentation.

I stedet for at sende dokumenter med e-mail, redigerer i dem og sende dem tilbage, kan brugerne med Google Docs redigere i det samme dokument online.

Det er den mulighed, der nu er blevet gjort betydeligt hurtigere. Tidligere skulle brugeren genindlæse siden for at se, hvilke tilføjelser andre brugere havde lavet i dokumentet.

Nu kommer ændringerne frem i realtid, når flere brugere skriver i det samme dokument.

"Hastigheden betyder rigtig meget. Det giver en helt anden følelse, når opdateringer fra de andre, der arbejder i dokumentet kommer med det samme," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

En af de virksomheder, der allerede har taget skridtet op i Google-skyen, er luftfartselskabet KLM. Det kan du læse mere om her.

Bedre import fra Microsoft Office

Google har tidligere af flere omgange markeret, at de ønsker, at Google Apps skal være et reelt alternativ til Microsoft Office.

Blandt andet købte Google firmaet Docverse, der er kendt for sine værktøjer, der giver brugerne mulighed for at samarbejde i Microsoft Office online.

Den nye opdatering af Docs er ligeledes med til at øge konkurrencen til Microsoft Office. Blandt andet er import og eksport kompatibiliteten mellem Docs og Microsoft Office blevet forbedret.

"Målet er, at man kan indlæse en fil fra Microsoft Office, og så skal den se lige sådan ud i Docs. Med den nye version af Docs er det blevet betydeligt bedre," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

Ingen offline redigering

Det er dog ikke kun forbedringer, der kommer med det nye Docs.

Tidligere var det muligt at redigere i dokumenter, når brugeren var offline ved hjælp af Google Gears. Det betød, at skribenten kunne redigere videre i sine Docs dokumenter, når personen ikke lige var i nærheden af en internetforbindelse.

Denne offline-funktion er dog ikke tilgængelig med de nye opdateringer endnu, men Google arbejder på, at det igen skal blive muligt.

Jesper Ritsmer Stormholt kan dog ikke sige noget om, hvad tidshorisonten er for sådan en løsning.

Hvis du har Google Docs, er den nye version af Google Docs måske allerede klar, når du logger på. Ellers vil det komme i løbet af den næste uge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S