Google Docs bliver speedet op med Java og HTML5

Google præsenterer en forbedret version af Google Docs med flere nye funktioner. Opdateringen skal være med til at øge konkurrencen med Microsoft Office. Læs her, hvad Google har tilføjet.

Artikel top billede

I disse dage udruller Google en ny version af Docs, der blandt andet byder på realtid redigering fra flere brugere samtidig, øget kompatibilitet med Microsoft Office og et indbygget tegneprogram. Det fortæller Jesper Ritsmer Stormholt, der er nordisk chef for Google Enterprise, til Computerworld.

"Vores mål med Google Docs er at få så meget funktionalitet ind, at vi er sikre på, at vi dækker det behov, de fleste medarbejdere i virksomheder har," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

Ideen er, at medarbejderne i en virksomhed skal få det meget nemmere, når de arbejder sammen med andre kolleger i et dokument, regneark eller præsentation.

I stedet for at sende dokumenter med e-mail, redigerer i dem og sende dem tilbage, kan brugerne med Google Docs redigere i det samme dokument online.

Det er den mulighed, der nu er blevet gjort betydeligt hurtigere. Tidligere skulle brugeren genindlæse siden for at se, hvilke tilføjelser andre brugere havde lavet i dokumentet.

Nu kommer ændringerne frem i realtid, når flere brugere skriver i det samme dokument.

"Hastigheden betyder rigtig meget. Det giver en helt anden følelse, når opdateringer fra de andre, der arbejder i dokumentet kommer med det samme," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

En af de virksomheder, der allerede har taget skridtet op i Google-skyen, er luftfartselskabet KLM. Det kan du læse mere om her.

Bedre import fra Microsoft Office

Google har tidligere af flere omgange markeret, at de ønsker, at Google Apps skal være et reelt alternativ til Microsoft Office.

Blandt andet købte Google firmaet Docverse, der er kendt for sine værktøjer, der giver brugerne mulighed for at samarbejde i Microsoft Office online.

Den nye opdatering af Docs er ligeledes med til at øge konkurrencen til Microsoft Office. Blandt andet er import og eksport kompatibiliteten mellem Docs og Microsoft Office blevet forbedret.

"Målet er, at man kan indlæse en fil fra Microsoft Office, og så skal den se lige sådan ud i Docs. Med den nye version af Docs er det blevet betydeligt bedre," siger Jesper Ritsmer Stormholt.

Ingen offline redigering

Det er dog ikke kun forbedringer, der kommer med det nye Docs.

Tidligere var det muligt at redigere i dokumenter, når brugeren var offline ved hjælp af Google Gears. Det betød, at skribenten kunne redigere videre i sine Docs dokumenter, når personen ikke lige var i nærheden af en internetforbindelse.

Denne offline-funktion er dog ikke tilgængelig med de nye opdateringer endnu, men Google arbejder på, at det igen skal blive muligt.

Jesper Ritsmer Stormholt kan dog ikke sige noget om, hvad tidshorisonten er for sådan en løsning.

Hvis du har Google Docs, er den nye version af Google Docs måske allerede klar, når du logger på. Ellers vil det komme i løbet af den næste uge.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest