Gigantisk luftfartsselskab flyver ind i Google-skyen

Et af Europas største flyselskaber hopper på cloud-trenden og sender Microsoft og IBM på porten til fordel for den professionelle udgave af Google Apps.

Artikel top billede

Foto: KLM

Europas næststørste flyselskab, KLM, der er en del af fusionen mellem Air France-KLM, er fløjet op i skyen ved at hoppe på betalingsproduktet Google Apps Premier Edition.

Det betyder, at en blandet skare på i alt 11.200 piloter, stewardesser og stewarder nu skal til at logge ind på Gmail-konti, når de skal læse arbejdsmail. Overflytningen til Googles online-kontorunivers betyder samtidig, at KLM's kabinepersonale har adgang til blandt andet Google Docs og Google Calender via deres nye mailkonto.

KLM oplyser i en pressemeddelelse, at de ansatte allerede i stor stil var bekendt med Googles produkter som almindelige forbrugere. Derfor har overflytningen til søgemaskinens webmail ikke betydet den store træning og tilvænning.

Tidligere brugte KLM's kabinepersonale både Microsofts Outlook og Lotus Notes fra IBM, skriver det franske nyhedssites Le Journal du Net.

Gmail-ordningen har kørt siden starten af februar.

Danske virksomheder er klar til Gmail

Det hollandske flyselskab flyver dermed i halen på flere virksomheder, der først og fremmest har skiftet Microsofts Outlook ud med Googles supportede kontorpakke-løsning til erhvervslivet.

Blandt andre er knap 3.000 medarbejdere i Berlingske-koncernen i gang med at hoppe over på Googles kontorpakke, hvilket også er tilfældet for flere og flere mindre danske virksomheder.

Kommunernes Landsforening (KL) har sammen med IT- og Telestyrelsen også sendt et kærligt blik i retning af Google Apps, hvor kommunerne ifølge de første beregninger kan spare en halv milliard kroner, hvis landets kommunale medarbejdere tager springet fra deres nuværende mail-klient til Gmail.

Flere eksperter fremhæver dog, at den største udfordring med at gå til den cloudbaserede mailløsning fra Google er integrationen med virksomhedernes andre systemer, som i dag kører op mod fortrinsvis Microsofts Exchange- og IBM's Domino-servere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS