KMD vil opkøbe virksomheder for milliarder

KMD gør sig klar til at købe virksomheder for milliarder af kroner.

Artikel top billede

Godt et år efter, at KL solgte KMD til kapitalfonden EQT, erklærer selskabet sig klar til ekspansion i Norge og Sverige, skriver Børsen.

KMD er således begyndt at lede efter mulige opkøbsemner i de skandinaviske lande. Målet er at tilkøbe flere milliarder kroner i omsætning.

"Vi kigger efter springbræt i Norge og Sverige, og det skal ske via opkøb. Vi leder typisk efter virksomheder med en omsætnning på mindst et trecifret millionbeløb," siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, til Børsen.

Han siger, at hans 'ønskescenarie' er, at KMD om fem år har købt virksomheder i Norge og Sverige og at selskabet på dette tidspunkt har en milliardomsætning uden for Danmark.

Ifølge Lars Monrad-Gylling har KMD rigeligt med penge til at købe op for. Det skyldes, at KMD blev begrænset belånt, da EQT købte selskabet.

"I den rigtige handel er fundingen ikke et problem," siger Lars Monrad-Gylling til Børsen.

Hans udmelding kommer samtidig med, at tidligere statsminister, Poul Nyrup Rasmussen (S) beskylder EQT for at malke kommunerns i forvejen slunkne pengekasser. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS