KMD vil opkøbe virksomheder for milliarder

KMD gør sig klar til at købe virksomheder for milliarder af kroner.

Artikel top billede

Godt et år efter, at KL solgte KMD til kapitalfonden EQT, erklærer selskabet sig klar til ekspansion i Norge og Sverige, skriver Børsen.

KMD er således begyndt at lede efter mulige opkøbsemner i de skandinaviske lande. Målet er at tilkøbe flere milliarder kroner i omsætning.

"Vi kigger efter springbræt i Norge og Sverige, og det skal ske via opkøb. Vi leder typisk efter virksomheder med en omsætnning på mindst et trecifret millionbeløb," siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, til Børsen.

Han siger, at hans 'ønskescenarie' er, at KMD om fem år har købt virksomheder i Norge og Sverige og at selskabet på dette tidspunkt har en milliardomsætning uden for Danmark.

Ifølge Lars Monrad-Gylling har KMD rigeligt med penge til at købe op for. Det skyldes, at KMD blev begrænset belånt, da EQT købte selskabet.

"I den rigtige handel er fundingen ikke et problem," siger Lars Monrad-Gylling til Børsen.

Hans udmelding kommer samtidig med, at tidligere statsminister, Poul Nyrup Rasmussen (S) beskylder EQT for at malke kommunerns i forvejen slunkne pengekasser. Det kan du læse mere om her.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job