KMD vil opkøbe virksomheder for milliarder

KMD gør sig klar til at købe virksomheder for milliarder af kroner.

Artikel top billede

Godt et år efter, at KL solgte KMD til kapitalfonden EQT, erklærer selskabet sig klar til ekspansion i Norge og Sverige, skriver Børsen.

KMD er således begyndt at lede efter mulige opkøbsemner i de skandinaviske lande. Målet er at tilkøbe flere milliarder kroner i omsætning.

"Vi kigger efter springbræt i Norge og Sverige, og det skal ske via opkøb. Vi leder typisk efter virksomheder med en omsætnning på mindst et trecifret millionbeløb," siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, til Børsen.

Han siger, at hans 'ønskescenarie' er, at KMD om fem år har købt virksomheder i Norge og Sverige og at selskabet på dette tidspunkt har en milliardomsætning uden for Danmark.

Ifølge Lars Monrad-Gylling har KMD rigeligt med penge til at købe op for. Det skyldes, at KMD blev begrænset belånt, da EQT købte selskabet.

"I den rigtige handel er fundingen ikke et problem," siger Lars Monrad-Gylling til Børsen.

Hans udmelding kommer samtidig med, at tidligere statsminister, Poul Nyrup Rasmussen (S) beskylder EQT for at malke kommunerns i forvejen slunkne pengekasser. Det kan du læse mere om her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS