KMD vil opkøbe virksomheder for milliarder

KMD gør sig klar til at købe virksomheder for milliarder af kroner.

Artikel top billede

Godt et år efter, at KL solgte KMD til kapitalfonden EQT, erklærer selskabet sig klar til ekspansion i Norge og Sverige, skriver Børsen.

KMD er således begyndt at lede efter mulige opkøbsemner i de skandinaviske lande. Målet er at tilkøbe flere milliarder kroner i omsætning.

"Vi kigger efter springbræt i Norge og Sverige, og det skal ske via opkøb. Vi leder typisk efter virksomheder med en omsætnning på mindst et trecifret millionbeløb," siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, til Børsen.

Han siger, at hans 'ønskescenarie' er, at KMD om fem år har købt virksomheder i Norge og Sverige og at selskabet på dette tidspunkt har en milliardomsætning uden for Danmark.

Ifølge Lars Monrad-Gylling har KMD rigeligt med penge til at købe op for. Det skyldes, at KMD blev begrænset belånt, da EQT købte selskabet.

"I den rigtige handel er fundingen ikke et problem," siger Lars Monrad-Gylling til Børsen.

Hans udmelding kommer samtidig med, at tidligere statsminister, Poul Nyrup Rasmussen (S) beskylder EQT for at malke kommunerns i forvejen slunkne pengekasser. Det kan du læse mere om her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S