Her får du informationer fra kommunen via din mobil

Rudersdal Kommune har vundet Digitaliseringsprisen for deres MobilRude-løsning, hvor borgerne får adgang til personligt relevante informationer direkte på mobilen.

Artikel top billede

MobilRuden giver mulighed for at få adgang til relevante informationer fra kommunen på mobiltelefonen.

"Den her anerkendelse viser, at vores MobilRude-løsning er interessant langt ud over Rudersdal Kommune. Jeg tror, lignende løsninger er noget, der vil brede sig til mange andre kommuner.

Sådan siger en stolt Jette Bondo, der er områdechef for Borgerservice og Digitalisering i Rudersdal Kommune.

Rudersdal Kommune har vundet Digitaliseringsprisen i kategorien Borgerprisen for sin MobilRude-løsning.

MobilRuden giver mulighed for at få adgang til relevante informationer fra kommunen direkte på mobilen via en mobilvenlig hjemmeside med et log-in.

For eksempel kan borgeren finde oplysninger om lån og reserveringer på bibliotekerne eller informationer fra folkeskolernes ForældreIntra.

Derudover deltager syv børnehuse i kommunen i et projekt med at levere information og billeder fra børnenes hverdag i institutionen til forældrene. På den måde kan forældrene se påmindelser om, at børnene skal have varmt tøj med eller se billeder fra dagens udflugt.

MobilRude-løsningen er en udløber af projektet MinRude, hvor borgerne i kommunen kan logge ind med digital signatur og finde alle de relevante informationer, der er til dem fra kommunen. Ideen er, at borgerne kun behøver at besøge et sted på nettet, når de vil finde informationer, der vedrører dem og deres familie, eller hvis de vil i kontakt med kommunen.

"Vi tror, det er rigtig rigtig vigtigt at nå borgerne på forskellige kanaler. Derfor lancerede vi MobilRuden, som præsenterer et udvalg af de informationer, borgeren kan finde på MinRude og giver mulighed for nem kontakt med kommunen. Mobil-løsningen gør det langt mere fleksibelt at tilgå, og gør at vi kan ramme flere borgere," siger Jette Bondo

Digital signatur er en begrænsning

MobilRuden har kørt i en måned nu, og der bliver løbende tilføjet flere muligheder for informationer til løsningen. Det betyder, at borgerne vil få adgang til mere og mere på mobiltelefonen, men der er dog nogle begrænsninger i forhold til at vise alt det, man kan på en computer.

"De nuværende digitale signatur kan vi ikke lægge ned på mobilen, så de informationer, der kræver digital signatur, kan borgerne kun tilgå på deres computere. Hvis det bliver muligt at benytte den nye digitale signatur på mobilen, giver det os nogle flere muligheder," siger Jette Bondo.

Førende på digitalisering

I Rudersdal Kommune har man et stort fokus på, hvordan kommunen kan bruge digitale løsninger i kontakten med borgerne, og der passer MobilRuden godt ind i den overordnede strategi.

"Vores vision er at blive blandt de førende indenfor digital borgerservice senest i 2011, og der er det meget vigtigt, at vi kan ramme flere borgere med flere løsninger," siger Jette Bondo.

Både i udviklingen af MinRude og MobilRuden har borgerindragelse været vigtigt. Rudersdal Kommune har holdt borgerdialogforummer, hvor borgerne skulle komme med kommentarer til projekterne. På den måde finder kommunen frem til borgernes behov og sikrer sig løsninger, der er brugervenlige.

I Rudersdal Kommune ses en række fordele ved at benytte sig af digital borgerservice, og at kommunen kan nå borgerne gennem flere kanaler skulle gerne føre til, at borgerne bliver mere interesserede i at bruge de digitale muligheder.

"Ved at vise borgerne, at der er en nem adgang til personligt relevante informationer på computeren og mobiltelefonen, så vil det gøre dem generelt mere tilbøjelige til at søge den digitale vej frem for at ringe eller møde op," siger Jette Bondo og fortsætter:

"På den måde vil det også give bedre mening at udvikle flere nye digitale løsninger, hvis vi ved, at de vil blive benyttet i stor stil. Med mange forventede brugere ligger der et effektiviseringspotentiale, der kan forsvare investeringen."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job