Microsoft-producent behandler ansatte som fanger

"Vi føler os som fanger," siger ansatte på en kinesisk fabrik, der producerer computermus og webcams for blandt andet Microsoft.

Artikel top billede

Det computer-udstyr, du sidder ved netop nu, kan være
produceret af kinesiske fabriksansatte, der arbejder under kummerlige og fængselslignende forhold.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af National Labor Commitee, som er en amerikansk menneskerettigheds-organisation, der blandet andet arbejder for at stoppe brugen af sweatshops.

Den amerikanske organisation har undersøgt forholdene på en kinesisk fabrik, der blandt andet producerer computermus og webcams for store it-virksomheder som Microsoft, HP, Samsung, Acer, Logitech og Asus.

Fabrikken er ejet af elektronikvirksomheden KYE Systems og ligger i Dongguan City i den kinesiske provins Guangdong.

Ifølge undersøgelsen bruger fabrikken i udstrakt grad teenage-arbejde, og de ansatte arbejder i 80,5 timer om ugen til en timeløn på mellem 2 og 3 kroner.

Skal rense toiletter som straf

En ansat siger ifølge National Labor Commitee, at han føler sig som en fængselsindsat.

"Det virker som om, at vi udelukkende lever for at arbejde. Vi arbejder ikke for at leve. Vi har ikke noget liv, kun arbejde," siger den ansatte ifølge rapporten.

Fabrikken kræver, at de ansatte producerer 2.000 computermus i løbet af en 12-timers vagt.

Under vagten har de ansatte forbud mod at bruge toiletfaciliteter eller hente drikkevand uden for deres ti minutters pauser, som de i øvrigt selv betaler. Og hvis medarbejderne bryder reglerne, bliver de som straf sat til at rengøre fabrikkens toiletter.

De ansatte bor i øvrigt på fabrikken, hvor 14 arbejdere deler et værelse, hvor de sover i smalle køjesenge.

Det er kun tilladt for de ansatte at forlade fabriks-området i et begrænset tidsrum.

Sådan vil Microsoft håndtere sagen

Microsoft tager undersøgelsen så alvorligt, at virksomheden ifølge det amerikanske teknologi-medie CNET har valgt at iværksætte en undersøgelse, der skal kigge nærmere på forholdene på den kinesiske fabrik.

"Vi er opmærksomme på rapporten fra NLC (National Labor Committee). Vi tager anklagerne meget alvorligt, og vi vil foretage de rette afhjælpende foranstaltninger, hvis vi opdager, at vores producenter har optrådt forkert," skriver Microsoft i en pressemeddelelse ifølge CNET.

Microsoft har desuden et regelsæt, der gør det klart, at producenterne ikke må anvende børnearbjede og i øvrigt skal overholde de lokale krav til ansattes minimumsalder.

Rapporten kommer kort tid efter, at det kom frem, at en kinesisk fabrik, der producerer Apple-produkter har været ramt af
en bølge selvmordsforsøg
blandt medarbejderne.

National Labor Commitee har offentliggjort en rækkker billeder fra KYE-fabrikken. Billeder kan ses her.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird