Microsoft-producent behandler ansatte som fanger

"Vi føler os som fanger," siger ansatte på en kinesisk fabrik, der producerer computermus og webcams for blandt andet Microsoft.

Artikel top billede

Det computer-udstyr, du sidder ved netop nu, kan være
produceret af kinesiske fabriksansatte, der arbejder under kummerlige og fængselslignende forhold.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af National Labor Commitee, som er en amerikansk menneskerettigheds-organisation, der blandet andet arbejder for at stoppe brugen af sweatshops.

Den amerikanske organisation har undersøgt forholdene på en kinesisk fabrik, der blandt andet producerer computermus og webcams for store it-virksomheder som Microsoft, HP, Samsung, Acer, Logitech og Asus.

Fabrikken er ejet af elektronikvirksomheden KYE Systems og ligger i Dongguan City i den kinesiske provins Guangdong.

Ifølge undersøgelsen bruger fabrikken i udstrakt grad teenage-arbejde, og de ansatte arbejder i 80,5 timer om ugen til en timeløn på mellem 2 og 3 kroner.

Skal rense toiletter som straf

En ansat siger ifølge National Labor Commitee, at han føler sig som en fængselsindsat.

"Det virker som om, at vi udelukkende lever for at arbejde. Vi arbejder ikke for at leve. Vi har ikke noget liv, kun arbejde," siger den ansatte ifølge rapporten.

Fabrikken kræver, at de ansatte producerer 2.000 computermus i løbet af en 12-timers vagt.

Under vagten har de ansatte forbud mod at bruge toiletfaciliteter eller hente drikkevand uden for deres ti minutters pauser, som de i øvrigt selv betaler. Og hvis medarbejderne bryder reglerne, bliver de som straf sat til at rengøre fabrikkens toiletter.

De ansatte bor i øvrigt på fabrikken, hvor 14 arbejdere deler et værelse, hvor de sover i smalle køjesenge.

Det er kun tilladt for de ansatte at forlade fabriks-området i et begrænset tidsrum.

Sådan vil Microsoft håndtere sagen

Microsoft tager undersøgelsen så alvorligt, at virksomheden ifølge det amerikanske teknologi-medie CNET har valgt at iværksætte en undersøgelse, der skal kigge nærmere på forholdene på den kinesiske fabrik.

"Vi er opmærksomme på rapporten fra NLC (National Labor Committee). Vi tager anklagerne meget alvorligt, og vi vil foretage de rette afhjælpende foranstaltninger, hvis vi opdager, at vores producenter har optrådt forkert," skriver Microsoft i en pressemeddelelse ifølge CNET.

Microsoft har desuden et regelsæt, der gør det klart, at producenterne ikke må anvende børnearbjede og i øvrigt skal overholde de lokale krav til ansattes minimumsalder.

Rapporten kommer kort tid efter, at det kom frem, at en kinesisk fabrik, der producerer Apple-produkter har været ramt af
en bølge selvmordsforsøg
blandt medarbejderne.

National Labor Commitee har offentliggjort en rækkker billeder fra KYE-fabrikken. Billeder kan ses her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job