Intel tror ikke (helt) på tablet-pc'ernes fremtid

Netbooks er blevet et stort marked for Intel, mens virksomhedens chefer virker mindre overbeviste om tablet-pc'ens fremtid. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Netbooks udgør nu et stort marked for Intel, mens virksomhedens chefer er knap så begejstrede over tablet-pc'erne.

Dette selv om Apples iPad er godt i gang med at øge interessen for denne nye kategori af produkter. Du kan læse mere om iPadden her.

Visse virksomheder er allerede begyndt at fremvise computere i tablet-kategorien, der benytter Intels Atom-processor, og disse enheder vil få adgang til en onlinebutik, hvor man kan downloade applikationer i stil med Apples App Store til blandt andet iPad.

Intels online applikationsbutik, AppUp Store, er designet til en række enheder, der benytter Atom-processoren heriblandt netbooks og smartphones samt tablet-pc'erne.

Tror kun på beskeden vækst

Men i et interview spår chefer fra Intel kun en beskeden vækst for tablet-pc'erne, der i bund og grund er håndholdte touchscreen-apparater, der hovedsagligt bruges til visning af multimedie-indhold og til at surfe på nettet.

"Det er svært at forudsige noget om disse nye kategorier," siger David Perlmutter, der er leder af Intels arkitektur-gruppe, ved Intel Developer Forum i Beijing.

"Vi er dog klar med teknologi, der kan understøtte dette marked, i takt med at det udvikler sig."

Samtidig "fortsætter netbook'ene deres meget hastige udvikling," påpeger han.

Intel har planer om at introducere en ny dualcore-version af Atom i dette kvartal, som muligvis vil være målrettet netbooks.

Virksomheden siger i denne uge, at salget af netbooks er ved at stabilisere sig på omtrent 20 procent af samtlige køb af bærbare af forbrugere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job