Videnskabsministeren afviser at pege på netteknologi

Det bliver op til markedet at afgøre, hvilken teknologi Danmarks fremtidige teleinfrastruktur skal bestå af.

Artikel top billede

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen er åben over for alle teknologier. Hun lader markedet pege på fremtidens bredbåndsteknologier. Foto: Søren Hytting. (Foto: Søren Hytting)

Regeringen er i disse dage ved at fastlægge sine ambitioner om Danmarks fremtidige bredbåndsinfrastruktur.

Og allerede nu er det klart, at regeringen undlader at pege på en bestemt teknologi til at imødekomme fremtidens behov for båndbredde. Det kom frem på en konference om fremtidens højhastighedssamfund i går eftermiddag.

"Udviklingen skal være markedsdrevet, og udviklingen skal være teknologineutral," fortæller videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen fra De Konservative.

Hun fremhæver videre, at regeringen er i gang med at komme med sit bud på, hvad de danske bredbåndsmål bliver. Højhastighedskomiteen foreslog 50 megabit til 80 procent af befolkningen i 2013, men Charlotte Sahl-Madsen ønsker ikke at konkretisere regeringens bud.

"I regeringen overvejer vi for tiden vores bud," siger hun.

Charlotte Sahl-Madsen tilføjer, at branchen må væbne sig med forventningens glæde.

Kritik fra Forbrugerrådet

Tidligere på året var Forbrugerrådet ude med kritik af Højhastighedskomiteen, fordi den ikke pegede på en konkret teknologi. Ifølge Forbrugerrådet er der kun én teknologi, der kan imødekomme fremtidens behov, og det er fiber, lyder det.

Charlotte Sahl-Madsen holder dog fast i, at fremtidens bredbåndsinfrastruktur skal være neutral. På spørgsmålet, om det ikke er "enerverende for fiber", svarer hun:

"Det kan ikke udelukkes."

Hun kommer dog gerne med nogle generelle udtalelser om de behov, som båndbredden skal kunne imødekomme.

"Ønsker vi øget digitalisering, så skal der være tilstrækkelig båndbredde til at bruge tjenesterne i det digitale Danmark," siger Charlotte Sahl-Madsen og fortsætter:

"Når vi taler om højhastighedssamfundet, så taler vi også om den digitale infrastruktur. Og den skal fortsat være blandt de bedste i verden. Danskerne skal kunne udnytte teknologien hjemme og på arbejdet."

Konferencen "Vækst og velfærd i et højhastighedssamfund" fandt sted i Dansk Design Center, hvor en stor del af it- og telebranchen var mødt frem foruden finansminister Claus Hjort Frederiksen (V), økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) og videnskabsministeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job