Java-udviklere sendes op i skyen

Salesforce.com og VMware er gået sammen om VMforce, der er et initiativ til applikationsudvikling.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Udviklere vil få mulighed for at køre Java-applikationer til virksomhedsbrug på Saleforce.coms cloud-platform via et nyt initiativ.

Under navnet VMforce vil platformen samle Salesforces Force.com-cloud, virtualisering fra VMware og VMwares SpringSource-produkter til udvikling og implementering af Java-applikationer.

VMware opkøbte sidste år virksomheden SpringSource, som stod bag det populære framework til javaudvikling, Spring.

"Hele ideen er, at man har de her seks millioner Java-udviklere, og de vil gerne have en forretningsorienteret cloud til at implementere deres produkter i," siger Eric Stahl fra Salesforce.com.

Force.com står bag 250 millioner transaktioner hver eneste dag uden nogen øvre grænse, tilføjer han.

VMware og Salesforce.com forventer, at der vil blive implementeret applikationer, og heriblandt applikationer til virksomheds-transaktioner og nethandel, på VMforce.

Vil fjerne bekymringer

Med en cloud-platform behøver udviklerne ikke forholde sig til hardware eller software-infrastruktur men kan i stedet fokusere helt og aldeles på udviklingen af innovative applikationer, siger Eric Stahl.

Java-skyen er desuden skabt til at tage brodden af de bekymringer, som mange udviklere har givet udtryk for i forbindelse med Force.coms proprietære status, fortæller analytiker Jeff Kaplan, der er managing director ved Thinkstrategies.

"Ved at kæde sig sammen med VMware og ved de forbedrede muligheder for at interagere mere [effektivt] med Java-miljøet, håber de at kunne fjerne en del af bekymringerne," tilføjer han.

Det vil desuden blive nemmere for de udviklere, der anvender Java-mulighederne, at fjerne applikationerne fra Force.com igen, hvis de skulle ønske det, siger han.

Ifølge planen bliver VMforce gjort tilgængelig i en prøveversion til udviklere i løbet af anden halvdel af 2010, og til alle andre enten senere i år eller i løbet af 2011. VMforce vil blive lagt oven på Force.com og vil anvende Spring Framework til virksomhedsapplikations-udvikling.

SpringSource Tool Suite vil også blive en del af det, og det betyder, at der vil blive mulighed for at anvende Eclipse-baserede værktøjer. Applikationer vil blive automatisk skalerbare, fortæller Salesforce.com og VMware.

Kæmper mod Google

VMware og Salesforce.com har endnu ikke offentliggjort prisen for VMforce.

Salesforce.com er i gang med at positionere VMforce som en del af virksomhedens såkaldte 'Cloud 2'-koncept, som skal skabe virksomhedsapplikationer med funktioner, der er kendt fra sociale netværk som for eksempel muligheden for at kigge på andre brugeres profiler og billeder.

Google har på samme måde muliggjortt Java-udvikling på virksomhedens Google App Engine plaform, men Eric Stahl fortæller, at VMforce er bedre gearet til virksomhedsapplikationer end Google.

Da han blev spurgt, om VMforce vil udfylde det tomrum, der blev efterladt af Suns Cloud-tjeneste, som blev forladt, da Oracle opkøbte virksomheden, svarede han, at han ikke kendte projektet godt nok.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse