Java-udviklere sendes op i skyen

Salesforce.com og VMware er gået sammen om VMforce, der er et initiativ til applikationsudvikling.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Udviklere vil få mulighed for at køre Java-applikationer til virksomhedsbrug på Saleforce.coms cloud-platform via et nyt initiativ.

Under navnet VMforce vil platformen samle Salesforces Force.com-cloud, virtualisering fra VMware og VMwares SpringSource-produkter til udvikling og implementering af Java-applikationer.

VMware opkøbte sidste år virksomheden SpringSource, som stod bag det populære framework til javaudvikling, Spring.

"Hele ideen er, at man har de her seks millioner Java-udviklere, og de vil gerne have en forretningsorienteret cloud til at implementere deres produkter i," siger Eric Stahl fra Salesforce.com.

Force.com står bag 250 millioner transaktioner hver eneste dag uden nogen øvre grænse, tilføjer han.

VMware og Salesforce.com forventer, at der vil blive implementeret applikationer, og heriblandt applikationer til virksomheds-transaktioner og nethandel, på VMforce.

Vil fjerne bekymringer

Med en cloud-platform behøver udviklerne ikke forholde sig til hardware eller software-infrastruktur men kan i stedet fokusere helt og aldeles på udviklingen af innovative applikationer, siger Eric Stahl.

Java-skyen er desuden skabt til at tage brodden af de bekymringer, som mange udviklere har givet udtryk for i forbindelse med Force.coms proprietære status, fortæller analytiker Jeff Kaplan, der er managing director ved Thinkstrategies.

"Ved at kæde sig sammen med VMware og ved de forbedrede muligheder for at interagere mere [effektivt] med Java-miljøet, håber de at kunne fjerne en del af bekymringerne," tilføjer han.

Det vil desuden blive nemmere for de udviklere, der anvender Java-mulighederne, at fjerne applikationerne fra Force.com igen, hvis de skulle ønske det, siger han.

Ifølge planen bliver VMforce gjort tilgængelig i en prøveversion til udviklere i løbet af anden halvdel af 2010, og til alle andre enten senere i år eller i løbet af 2011. VMforce vil blive lagt oven på Force.com og vil anvende Spring Framework til virksomhedsapplikations-udvikling.

SpringSource Tool Suite vil også blive en del af det, og det betyder, at der vil blive mulighed for at anvende Eclipse-baserede værktøjer. Applikationer vil blive automatisk skalerbare, fortæller Salesforce.com og VMware.

Kæmper mod Google

VMware og Salesforce.com har endnu ikke offentliggjort prisen for VMforce.

Salesforce.com er i gang med at positionere VMforce som en del af virksomhedens såkaldte 'Cloud 2'-koncept, som skal skabe virksomhedsapplikationer med funktioner, der er kendt fra sociale netværk som for eksempel muligheden for at kigge på andre brugeres profiler og billeder.

Google har på samme måde muliggjortt Java-udvikling på virksomhedens Google App Engine plaform, men Eric Stahl fortæller, at VMforce er bedre gearet til virksomhedsapplikationer end Google.

Da han blev spurgt, om VMforce vil udfylde det tomrum, der blev efterladt af Suns Cloud-tjeneste, som blev forladt, da Oracle opkøbte virksomheden, svarede han, at han ikke kendte projektet godt nok.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS