Grøn it er so last year

Klima-it: Verdens fokus drejer sig ikke længere om klimaet, og virksomhedernes interesse for grønne it-løsninger er dalet betydeligt i forhold til 2009.

Artikel top billede


Grøn it var den helt store hype blandt it-cheferne sidste år.

Ikke at top-prioritere grønne løsninger i sin organisation, svarede til at være modstander af menneskerettigheder eller tilhænger af Borneo-orangutangens udryddelse.

Men nu er det efterhånden fire måneder siden, at det resultat-fattige FN-klimatopmøde, COP15, sluttede i København, og interessen for de grønne it-løsninger er dalet langt ned under it-chefernes radar.

I dag siger kun 20 procent af de danske it-chefer, at grøn it er en prioritet, hvis man spørger dem.

Og det har it-servicevirksomheden Steria gjort i samarbejde med analysefirmaet Synovate, der har udarbejdet den skandinaviske undersøgelse, It-chefens udfordringer.

I 2009 procent anså 32 procent af de danske it-chefer grøn it for at være et vigtigt indsatsområde, men i år er området altså gledet ud af interessesfæren igen.

Cirka 400 it-chefer fra større organisationer i Danmark, Sverige og Norge har deltaget i 2010-undersøgelsen. Tallene for Norge og Sverige er nogenlunde de samme som de danske.

Positivt eller negativt?

Hos Steria er den administrerende direktør Peter N. Østerbye meget overrasket over det markante fald, siger han.

"Jeg så det som meget positivt, at it-branchen tog klimaproblematikken alvorligt, og ønskede at bidrage. Derfor undrer det mig, at dens chefer ikke skulle finde det vigtigere at satse på grøn it, frem for bare at snakke og læse om det."

Han mener, at regningen for strøm til virksomhedernes it-systemer burde sendes direkte til it-cheferne.

"Jeg tror, det ville gøre it-cheferne mere motiverede til at prioritere grøn it højere," siger Peter N. Østerbye.

Steria-chefen åbner dog også for en anden og mere positiv fortolkning af undersøgelsens resultat.

"Det kan også være udtryk for, at grøn it i it-chefernes bevidsthed efterhånden slet og ret bare opfattes om it. Et grønt commitment er muligvis ikke længere en pointe, men en selvfølge, og indtager derfor ikke en mere prominent plads på prioriteringslisten."

Metaltræthed i grøn it

Interesseorganisationen IT-branchen har netop indledt anden runde af sin grønne it-kampagne, og arrangerer møder rundt omkring i de danske virksomheder, der skal højne bevidstheden om de grønne muligheder for at spare penge og skabe mere effektive energiudnyttelse med it.

Her tror mest man på den positive fortolkning af Steria-undersøgelsen, og mener, at de danske it-chefer bør gå forrest og slå den grønne it-tone an for resten af Norden.

"Der er måske lidt metaltræthed ovenpå al snakken om CO2. Derfor er det vigtigt at fokusere på, at grøn it er sund fornuft, også økonomisk sund fornuft," siger Mette Lundberg, chefkonsulent i IT-Branchen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S