Ny it-sponsor kan være på vej til Riis' cykeldrenge

Der er hårdnakkede rygter om, at Team Saxo Bank har fået en ny stor it-sponsor op under sadlen.

Artikel top billede

Rygterne svirrer i øjeblikket om en ny fast sponsor til det danske cyklehold Team Saxo Bank.

Ifølge Politiken er der en ny storaftale på plads med it-firmaet SunGard, der allerede indgår i sponsor-teamet, dog med en knap så dominerende andel og med reklameplads på rytternes baller.

Forhandlingerne mellem Danmarks hidtil eneste tour-vinder og software-huset skulle være så langt, at der inden på søndag kan offentliggøres en konkret sponsoraftale mellem parterne, skriver politiken.

Ifølge sporten.dk, var SunGards direktion da også med på en kigger til løbene Flandern Rundt og Paris-Roubaix, hvor Fabian Cancellara vandt med fantastisk flot kørsel.

Den nuværende sponsor, Saxo Bank, har meddelt, at det vil trække sig ud af samarbejdet inden årets udgang. Riis' akutte behov for en afløser kan, hvis rygterne taler sandt, nu være sluttet.

Flere it-sponsorrater

Bjarne Riis har tidligere haft it-selskaber på sponsorlisten.

Cykelholdet har således lagt ryg til navnet Tiscali, Memory Card Technology, EDS, CSC og haft en kortvarig, om end knap så lykkelig, flirt med IT Factory.

Team Saxo Banks sportsdirektør Bobby Julich har for nylig luftet overfor cyclingnews.com, at der skal omkring 70 millioner kroner på bordet, for at få sit navn øverst på trøjen.

Trey Greenwood, administrerende direktør i Riis Cycling, afviser dog rygterne overfor sporten.dk.

Holdets cykelatleter imponerer i øjeblikket med gode resultater, blandt andet sejrede Chris Anker Sørensen på gårsdagens bjergetape i Italien Rundt.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura