Ny it-sponsor kan være på vej til Riis' cykeldrenge

Der er hårdnakkede rygter om, at Team Saxo Bank har fået en ny stor it-sponsor op under sadlen.

Artikel top billede

Rygterne svirrer i øjeblikket om en ny fast sponsor til det danske cyklehold Team Saxo Bank.

Ifølge Politiken er der en ny storaftale på plads med it-firmaet SunGard, der allerede indgår i sponsor-teamet, dog med en knap så dominerende andel og med reklameplads på rytternes baller.

Forhandlingerne mellem Danmarks hidtil eneste tour-vinder og software-huset skulle være så langt, at der inden på søndag kan offentliggøres en konkret sponsoraftale mellem parterne, skriver politiken.

Ifølge sporten.dk, var SunGards direktion da også med på en kigger til løbene Flandern Rundt og Paris-Roubaix, hvor Fabian Cancellara vandt med fantastisk flot kørsel.

Den nuværende sponsor, Saxo Bank, har meddelt, at det vil trække sig ud af samarbejdet inden årets udgang. Riis' akutte behov for en afløser kan, hvis rygterne taler sandt, nu være sluttet.

Flere it-sponsorrater

Bjarne Riis har tidligere haft it-selskaber på sponsorlisten.

Cykelholdet har således lagt ryg til navnet Tiscali, Memory Card Technology, EDS, CSC og haft en kortvarig, om end knap så lykkelig, flirt med IT Factory.

Team Saxo Banks sportsdirektør Bobby Julich har for nylig luftet overfor cyclingnews.com, at der skal omkring 70 millioner kroner på bordet, for at få sit navn øverst på trøjen.

Trey Greenwood, administrerende direktør i Riis Cycling, afviser dog rygterne overfor sporten.dk.

Holdets cykelatleter imponerer i øjeblikket med gode resultater, blandt andet sejrede Chris Anker Sørensen på gårsdagens bjergetape i Italien Rundt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect