Artikel top billede

Ny it-sponsor kan være på vej til Riis' cykeldrenge

Der er hårdnakkede rygter om, at Team Saxo Bank har fået en ny stor it-sponsor op under sadlen.

Rygterne svirrer i øjeblikket om en ny fast sponsor til det danske cyklehold Team Saxo Bank.

Ifølge Politiken er der en ny storaftale på plads med it-firmaet SunGard, der allerede indgår i sponsor-teamet, dog med en knap så dominerende andel og med reklameplads på rytternes baller.

Forhandlingerne mellem Danmarks hidtil eneste tour-vinder og software-huset skulle være så langt, at der inden på søndag kan offentliggøres en konkret sponsoraftale mellem parterne, skriver politiken.

Ifølge sporten.dk, var SunGards direktion da også med på en kigger til løbene Flandern Rundt og Paris-Roubaix, hvor Fabian Cancellara vandt med fantastisk flot kørsel.

Den nuværende sponsor, Saxo Bank, har meddelt, at det vil trække sig ud af samarbejdet inden årets udgang. Riis' akutte behov for en afløser kan, hvis rygterne taler sandt, nu være sluttet.

Flere it-sponsorrater

Bjarne Riis har tidligere haft it-selskaber på sponsorlisten.

Cykelholdet har således lagt ryg til navnet Tiscali, Memory Card Technology, EDS, CSC og haft en kortvarig, om end knap så lykkelig, flirt med IT Factory.

Team Saxo Banks sportsdirektør Bobby Julich har for nylig luftet overfor cyclingnews.com, at der skal omkring 70 millioner kroner på bordet, for at få sit navn øverst på trøjen.

Trey Greenwood, administrerende direktør i Riis Cycling, afviser dog rygterne overfor sporten.dk.

Holdets cykelatleter imponerer i øjeblikket med gode resultater, blandt andet sejrede Chris Anker Sørensen på gårsdagens bjergetape i Italien Rundt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere