Open Source-forening: KMD skal oppe sig

Formanden for Open Source-foreningen, som KMD selv er medlem af, mener, at KMD skal opprioritere arbejdet med åbne snitflader.

Artikel top billede

KMD skal oppe sig med at åbne sine snitflader.

Sådan lyder det fra formand Morten Kjærsgaard fra Open Source Leverandørerne, OSL, efter tre konkurrenter til KMD er stået frem med kritik.

Er det normalt, at medlemmer af Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark møder den slags kritik, som KMD løb ind i?

"Nej. Det er temmelig sjældent, at OSL's medlemmer udsættes for så kraftig kritik, som KMD oplever i disse dage," siger han.

Skal KMD oppe sig på området - eller er tingene, som de bør være?

"Jeg forstår KMD's udmelding således, at man godt er klar over, at der er et stort arbejde, der skal gøres for at sikre interoperabilitet. Så dermed siger KMD vel også, at de vil oppe sig med hensyn til snitflade-arbejdet," siger han.

Kritikken tyder i hver fald på, at noget er galt.

"KMD's stærke position lægger samtidig et stort
ansvar på virksomheden i forhold til at forstærke arbejdet for at sikre åbne snitflader, og kritikken fra de tre virksomheder tyder på, at KMD skal opprioritere dette arbejde," siger Morten Kjærsgaard.

Formanden peger dog på, at det i nogen grad er naturligt, at KMD oplever beskyldninger fra konkurrenter, da KMD er den væsentligste spiller på det kommunale markedet.

"Jeg vil i øvrigt opfordre Traen, Medialogic og UniMate Software til at tage kontakt til Foreningen for Open Source Leverandører. Vi har et meget stærkt fokus på åbne snitflader, men vores styrke afhænger helt af
medlemmernes antal og engagement," siger Morten Kjærsgaard.

"Virksomheder, der prioriterer en åben
arkitektur, har et naturligt hjemsted i OSL, og sammen med Traen, Medialogic og UniMate Software kunne vi sætte turbo på arbejdet for at åbne it-leverandørernes snitflader - til gavn for de tre virksomheder
såvel som for OSL's øvrige medlemmer og ikke mindst for kunderne, der vil opleve øget konkurrence, bedre it-systemer og lavere priser," siger han.

Egen erfaring

Og Morten Kjærsgaard hiver så sine egne erfaringer på banen.

"I min egen virksomhed, Magenta, har vi i øvrigt sat et arbejde i gang for at afdække, hvor åbne snitfladerne er hos en række kommunale leverandører af ESDH og andre fagsystemer i forhold til at kunne integrere med den åbne kontorpakke OpenOffice," siger han.

Han oplyser, at indtil videre deltager 13
kommuner i dette arbejde.

"Efter at have talt med de væsentligste leveandører kan jeg allerede nu se, at integrationen til OpenOffice ikke
kommer 'out of the box', sådan som det er tilfældet med Microsofts Office-pakke," siger han.

Han forklarer, at det er noget, kommunerne skal købe sig til, og det tror han er en farlig strategi for ESDH-leverandørerne, der risikerer at blive vraget af kommunerne i de kommende udbudsrunder.

"Flere og flere kommuner ser meget seriøst på OpenOffice, og de fagsystemer, der enten ikke kan integrere eller som ganske enkelt er for dyre at få til at spille sammen med OpenOffice, får minuspoint af kommunerne, når de skal evaluere de tilbud, de modtager," siger Morten Kjærsgaard.

Alt i alt understreger det behovet for at have systemer, der er så fleksible, at de kan drejers derhen, hvor det passer myndighedernes forretningsbehov bedst, forklarer han.

"Jeg hører fra en lang række kommuner, at de
snarere skal tilpasse sig leverandørens systemer end omvendt, og det er ikke en farbar vej, hvis vi skal have en mere effektiv digital forvaltning. Pengene bliver ikke flere i kommunerne i disse år, så leverandørerne skal oppe sig, hvis de vil beholde deres markedsandel," slutter formanden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S