Er du den hurtigste it-dansker?

Indtil videre har 800 løbeglade it-folk meldt sig klar til start i dette års Computerworld-løb, og du kan stadig nå at tilmelde dig til en dag med løb og hygge i Lautrupparken i Ballerup.

Artikel top billede

Tirsdag den 8 juni kl. 18 går starten til dette års Computerworld-løb, hvor den danske it-branche for lov til at kæmpe om hæder og håneret.

I år er forventningen 1.200-1.500 deltagere, men allerede nu har de første 800 it-danskere taget udfordringen op, og det er ikke for sent at melde sig på banen. Tilmeldingerne er åbne helt frem til løbsdagen.

For at deltage skal du kunne stille med et hold på fire mand - eller kvinder - som hver især skal løbe deres del af den 4 x 2,5 km lange stafet.

Blandt de deltagende vil der være en lang række velkendte ansigter fra it-danmark, der alle har skiftet skærm og mus ud med løbesko og vandflaske.

Derudover vil det være muligt at købe økologiske grillpølser samt øl og vand og ellers hygge med kolleger og konkurrenter fra it-Danmark.

Sidste år var der en intens stemning i dagene op til løbet med hårde forberedelser og skadede løbere.

Du kan læse meget mere og tilmelde dit hold her.

Du kan også se billeder fra sidste års løb her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job