Charmeoffensiv skal give unge it-blod på tanden

Datalogi som gymnasiefag sælger ikke nok billetter hos de unge. Derfor har Undervisningsministeriet oprettet et nyt fag med et lidt mere sexet navn.

Artikel top billede

Datalogi er for nørdet og ikke populært i gymnasiet - hverken blandt drenge eller piger. (Foto: ©2005 Urmas Ääro/gratis / Urmas Ääro)

Datalogi lyder lidt støvet og nørdet. Det mener Undervisningsministeriet i hvert fald.

For at bremse de unges flugt fra de gymnasiale it-fag har ministeriet valgt at skrotte den gamle fagtitel datalogi til fordel for det nye og lidt friskere informationsteknologi.

Som et forsøg skal det nye fag udbydes som valgfag eller som del af en studieretning på enten b- eller c-niveau.

Baggrunden for at oprette det nye fag er helt enkelt den, at alt for få unge i løbet af de seneste par år har valgt at skrive it på skoleskemaet.

"Vi vil gerne have lidt bedre balance i, hvad det er for nogle fag, de unge vælger. Vi ved jo også, at it-branchen i flere år har sagt, at der er behov for at få flere unge til at læse it-fag," siger Steen Lassen, der er studielektor i Undervisningsministeriets gymnasieafdeling.

Mere attraktivt at vælge it

Målet med det nye fag, er da også først og fremmest, at gøre it til et mere oplagt valg.

"Vi tror på, at det her bliver mere attraktivt for de unge, fordi det giver bedre muligheder for at placere det i undervisningsstrukturen - det bliver mere synligt så at sige," fortæller Steen Lassen.

Desuden håber Undervisningsministeriet på, at den modernisering af indholdet, der følger med, betyder, at faget bliver sjovere for eleverne.

"Det bliver lidt mindre nørdet," siger Steen Lassen.

It og mennesker

Kernestoffet i faget skal repræsentere essentielle it-faglige emner som programmering, programarkitektur og designprincipper, men faget vil i lige så høj grad berøre spørgsmålet om, hvordan it-systemer påvirker menneskelige aktiviteter.

Faget kan tones og udfoldes via temaer og supplerende stof, så det passer til de enkelte gymnasiers særlige profiler. Men derudover bliver faget det samme på alle de gymnasiale uddannelser.

Det skulle også gerne gøre det lettere for dem, der efterfølgende skal se på eksamenspapirerne. Og det skulle gerne være arbejdsgivere fra it-branchen.

"Vi håber jo, at det vil give de unge bedre smag for fagområdet og bedre forudsætninger for at træffe valg om et kommende studie inden for noget it-relateret," siger Steen Lassen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S