Charmeoffensiv skal give unge it-blod på tanden

Datalogi som gymnasiefag sælger ikke nok billetter hos de unge. Derfor har Undervisningsministeriet oprettet et nyt fag med et lidt mere sexet navn.

Artikel top billede

Datalogi er for nørdet og ikke populært i gymnasiet - hverken blandt drenge eller piger. (Foto: ©2005 Urmas Ääro/gratis / Urmas Ääro)

Datalogi lyder lidt støvet og nørdet. Det mener Undervisningsministeriet i hvert fald.

For at bremse de unges flugt fra de gymnasiale it-fag har ministeriet valgt at skrotte den gamle fagtitel datalogi til fordel for det nye og lidt friskere informationsteknologi.

Som et forsøg skal det nye fag udbydes som valgfag eller som del af en studieretning på enten b- eller c-niveau.

Baggrunden for at oprette det nye fag er helt enkelt den, at alt for få unge i løbet af de seneste par år har valgt at skrive it på skoleskemaet.

"Vi vil gerne have lidt bedre balance i, hvad det er for nogle fag, de unge vælger. Vi ved jo også, at it-branchen i flere år har sagt, at der er behov for at få flere unge til at læse it-fag," siger Steen Lassen, der er studielektor i Undervisningsministeriets gymnasieafdeling.

Mere attraktivt at vælge it

Målet med det nye fag, er da også først og fremmest, at gøre it til et mere oplagt valg.

"Vi tror på, at det her bliver mere attraktivt for de unge, fordi det giver bedre muligheder for at placere det i undervisningsstrukturen - det bliver mere synligt så at sige," fortæller Steen Lassen.

Desuden håber Undervisningsministeriet på, at den modernisering af indholdet, der følger med, betyder, at faget bliver sjovere for eleverne.

"Det bliver lidt mindre nørdet," siger Steen Lassen.

It og mennesker

Kernestoffet i faget skal repræsentere essentielle it-faglige emner som programmering, programarkitektur og designprincipper, men faget vil i lige så høj grad berøre spørgsmålet om, hvordan it-systemer påvirker menneskelige aktiviteter.

Faget kan tones og udfoldes via temaer og supplerende stof, så det passer til de enkelte gymnasiers særlige profiler. Men derudover bliver faget det samme på alle de gymnasiale uddannelser.

Det skulle også gerne gøre det lettere for dem, der efterfølgende skal se på eksamenspapirerne. Og det skulle gerne være arbejdsgivere fra it-branchen.

"Vi håber jo, at det vil give de unge bedre smag for fagområdet og bedre forudsætninger for at træffe valg om et kommende studie inden for noget it-relateret," siger Steen Lassen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job