OSL: Folketinget misinformeret om millionbesparelse

Politiet kan spare et trecifret millionbeløb ved at skifte deres officepakke fra lukket til åben kode, men den oplysning er blevet "glemt" i redegørelsen, lyder det fra OSL.

Artikel top billede

Folketinget er blevet misinformeret om kæmpe besparelse på åben kontorpakke, siger OSL-formand Morten Kjærsgaard.

Politiet kan spare 100 millioner kroner ved at omlægge fra Microsoft Office til en open source-pakke.

Sådan lyder en af konklusionerne i McKinsey-rapporten Budgetanalyse af politiet 2009-2010, som er blevet bestilt af Folketinget.

Et skift til OpenOffice eller Star Office vil ifølge McKinsey give en besparelse på godt 100 millioner kroner frem til 2017.

McKinsey har også analyseret på skifteomkostningerne, og de vurderes til at være på mellem to og syv en halv millioner kroner.

De mange penge, der kunne spares, bliver bare ikke nævnt i den rapport, som det nedsatte udvalg har leveret til Folketinget.

Misinformation

Det får nu Morten Kjærsgaard, som er formand for open source-leverandørerne (OSL), til at skrive et brev direkte til finansminister Claus Hjort Frederiksen.

I brevet påpeger Morten Kjærsgaard, at disse anbefalinger ikke indgår i rapporten Et professionelt og veldrevet politi, som er blevet forelagt Folketinget.

Han er så fortørnet, at han siger, at "det nærmer sig misinformation af Folketinget", fordi man "fortier væsentlige oplysninger".

Samtidig stiller han spørgsmålet til ministeren: Hvorfor er vigtige anbefalinger fra McKinsey udeladt i rapporten til Folketinget om et professionelt og veldrevet politi?

Morten Kjærsgaard påpeger desuden overfor Claus Hjort Frederiksen, at "i Sverige har politiet sparet et trecifret millionbeløb ved hjælp af open source, og i Frankrig har politi, told- og skattemyndigheder også sparet flere hundrede millioner kroner på OpenOffice og open source, fremgår det af McKinsey-rapporten, men de oplysninger er udeladt i rapporten til Folketinget."

Læs hele brevet fra OSL til ministeren.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS