Lars Monrad-Gylling: Derfor går jeg

Interview: "Det er så udramatisk og elementært, som det egentlig kan være," siger Lars Monrad-Gylling om sit stop som formand for IT-Branchen.

Artikel top billede

Læs også: Eksperter: Derfor trækker Monrad-Gylling sig.

KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling afviser alle spekulationer om, at hans exit som formand fra IT-Branchen skulle hænge sammen med de betændte sager, som KMD er involveret i.

"Det er så udramatisk og elementært, som det egentlig kan være," siger Lars Monrad-Gylling om beslutningen, der har været længe undervejs.

I virkeligheden har det været undervejs i næsten to år, forklarer han.

"Efter jeg havde siddet en fem års tid som formand, startede med at tale med Jakob Lyngsøe (tidligere direktør for IT-Branchen, red.) om, hvordan og hvorledes i perioden efter mit formandsskab," siger Lars Monrad-Gylling.

Det nåede de imidlertid ikke så langt med, da Jakob Lyngøe pludselig gik bort, forklarer Lars Monrad-Gylling.

"Og så synes jeg, at det var min opgave at bringe foreningen videre og få kørt en ny direktør ind," siger Lars Monrad-Gylling.

Ændringer i efteråret

Han forklarer, at der til efteråret sker ændringer af ledelsestrukturen i foreningen, og en ny strategi kommer på plads. Samtidig har den nye direktør allerede allerede fået en del erfaring.

I efteråret skal en ny bestyrelse således konstitueres.

"Derfor er det et naturligt tidspunkt at stoppe," siger Lars Monrad-Gylling, der sidder som formand frem til, at en afløser er fundet.

Han afviser samtidig, at de betændte sager, hvor 29 kommuner har tegnet ulovlige kontrakter med it-giganten, og to topembedsmænd er blevet sendt hjem, skulle spille ind.

Heller ikke det faktum, at KMD rådgav en kommune til ikke at gå i udbud, eller at en igangværende undersøgelse af KMD af Konkurrencestyrelsen har spillet en rolle.

Tilgængæld har sagerne udløst intern kritik fra medlemmer af IT-Branchen op til formandens genvalg for blot tre måneder siden.

"Hvis jeg skulle have reageret på kritikken... Da kritikken var aller størst i marts, blev jeg faktisk genvalgt uden modkandidater," siger Lars Monrad-Gylling og afviser, at den interne kritik skulle have spillet ind på beslutningen.

Intet ledelsestomrum

Formanden afviser samtidig kritik af, at der skulle blive et ledelsestomrum, som eksperter har påpeget risikoen for.

Lars Monrad-Gylling afviser, at der kommer til at gå mange måneder, før en ny formand er på plads.

"Der bliver en helt normal valgproces om et kvartals tid," siger Lars Monrad-Gylling.

Han kan dog ikke sige præcis, hvornår den nye formand vil sætte sig i stolen.

Har du gjort dig tanker om, hvem der skal efterfølge dig?

"Jo, det har jeg. Jeg kan selvfølgelig komme i tanke om nogle, der er mere egnet end andre. Men nu må den demokratiske proces rulle. Og det er i virkeligheden også derfor, jeg melder ud nu," siger han.

Læs også: Eksperter: Derfor trækker Monrad-Gylling sig.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S