Kapitaltilførelse giver Groupcare kunstigt åndedræt

De tidligere danske community-konger fra Groupcare har fået finansiel førstehjælp.

Artikel top billede

Du husker måske Groupcare?

I en efterhånden svunden tid brød virksomheden i gennem lydmuren som et af det nye årtusindes første danske sociale netværk.

Men i dag er virksomhedens stjernestatus falmet, og ifølge det seneste regnskab er Groupcares likviditet så presset, at det har været nødvendigt at gennemføre forhandlinger om kapitaltilførsel.

"En forudsætning for den fortsatte drift er, at disse forhandlinger afsluttes positivt," står der i det netop offentliggjorte regnskab.

Der skulle lappes et par huller

Ifølge Groupcares administrerende direktør, Niels Kaae, er kapitaltilførslen dog ikke livsnødvendig.

"Det var nødvendigt at lappe nogle huller for at sikre arbejdsro på længere sigt. Men vi kunne godt have kørt videre," siger han.

Kapitalen er blevet tilført af virksomhedens eksisterende aktionærer, der består af it-investoren Jesper Jarlbæk, investeringselskabet Advice Netværk og Niels Kaae selv.

Lukker hul på tre millioner

Niels Kaae forklarer, at kapitaltilførslen har været nødvendig, fordi Groupcare i 2005 kastede sig ud i et outsourcing-eventyr i Bangladesh og senere Indien.

Planen var, at Groupcare ud over selv at få udviklet software i Bangladesh også skulle sælge udviklings-opgaver til andre virksomheder.

Men eventyret efterlod et hul i kassen på cirka tre millioner, som nu er blevet lukket, fortæller Niels Kaae.

"Lad mig være ærlig og sige: Det kunne vi ikke finde ud af. Der var tale om en kombination af dårlig planlægning, og nok også lidt manglende købmandskab fra vores side," indrømmer han.

Groupcare har nu afviklet sine aktiviteter i Bangladesh og Indien, men er i dag kunder hos kontoret i Bangladesh.

Stigende omsætning

I 2009 oplevede Groupcare en omsætningsfremgang fra 17,38 millioner i 2008 til 19,95 millioner kroner. Men alligevel faldt overskuddet fra 1,7 millioner kroner efter skat i 2008 til 799.000 kroner sidste år.

I regnskabets ledelsesberetningen betragtes resultatet som "mindre tilfredsstillende".

Niels Kaae forklarer, at virksomheden på trods af den stigende omsætningen ikke indfriede ambitionerne om en vækst i overskuddet, men han deler dog ikke helt ledelsesberetningens pessimisme.

"Det skyldes at vi har en meget, meget krævende aktionærkreds, der naturligvis gerne vil tjene penge," forklarer han.

Selvom Groupcare er mest kendt for sin tidligere så populære community-del, så tjener virksomheden i dag langt størstedelen af sine pegne på at sælge CRM-systemer til det danske foreningsliv.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S