Slut med gigant-regninger for internet på ferien

Fra den 1. juli er det slut med kæmpe-regninger for at gå på internettet på mobilen, når du rejser i EU. Et udgiftsloft skal sikre dig mod overraskelser. Men husk, reglerne gælder kun i EU.

Artikel top billede

Når du inden længe sidder på en strand i Sydspanien, er det ikke kun prisen på de kolde drikkevarer, du skal bekymre dig om.

Det kan nemlig blive mere end almindeligt dyrt lige at hive mobilen frem for at holde dig opdateret med, hvordan det står til hjemme i Danmark.

Mange danskere har prøvet at komme hjem til regninger for internet på mobilen, der var langt fra det, de havde forestillet sig. Op til flere tusinde kroner.

Eller sådan har det i hvert fald været hidtil.

Gigant-regninger er fortid

Fra 1. juli er det slut med kæmpe regninger.

Nye EU-regler sætter nemlig et udgiftsloft på dataroaming, så du maksimalt kommer af med 50 euro pr. måned - eller hvad der svarer til 450 kroner inklusive moms.

Du vil få en sms, når 80 procent af beløbet er brændt af, og når du når grænsen, bliver der lukket for forbindelsen.

Samtidig bliver der sat en grænse på en euro per megabyte for, hvor meget mobilselskaberne kan taksere hinanden for roaming-kunders dataforbrug.

Denne takst vil falde i løbet af de næste to år og forventes derfor at reducere roaming-prisen for slutbrugernes data-forbrug.

Husk at angive dit udgiftsloft

Mens loftet som standard er sat til 50 euro kan du selv melde til dig teleselskab, hvis du ønsker et højere eller lavere prisloft.

Så hvis du ikke vil risikere at sidde i et fremmed land og være afskåret fra den digitale verden, skal du kontakte dit teleselskab og få dem til at ændre beløbsgrænsen.

Pas på uden for EU

Du skal dog ikke bare læne dig tilbage i strandstolen og regne med at få en besked, hvis ikke du befinder dig i EU.

Det er nemlig op til det enkelte selskab at bestemme, om det også vil indføre udgiftsloftet udenfor EU. Derfor kan det være en god ide at tjekke med dit teleselskab.

Noget tyder dog på, at teleselskaberne gerne vil gøre det gennemskueligt for kunderne. Således indfører de store teleselskaber 3, TDC, Telenor og Telia loftet for hele verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S