Slut med gigant-regninger for internet på ferien

Fra den 1. juli er det slut med kæmpe-regninger for at gå på internettet på mobilen, når du rejser i EU. Et udgiftsloft skal sikre dig mod overraskelser. Men husk, reglerne gælder kun i EU.

Artikel top billede

Når du inden længe sidder på en strand i Sydspanien, er det ikke kun prisen på de kolde drikkevarer, du skal bekymre dig om.

Det kan nemlig blive mere end almindeligt dyrt lige at hive mobilen frem for at holde dig opdateret med, hvordan det står til hjemme i Danmark.

Mange danskere har prøvet at komme hjem til regninger for internet på mobilen, der var langt fra det, de havde forestillet sig. Op til flere tusinde kroner.

Eller sådan har det i hvert fald været hidtil.

Gigant-regninger er fortid

Fra 1. juli er det slut med kæmpe regninger.

Nye EU-regler sætter nemlig et udgiftsloft på dataroaming, så du maksimalt kommer af med 50 euro pr. måned - eller hvad der svarer til 450 kroner inklusive moms.

Du vil få en sms, når 80 procent af beløbet er brændt af, og når du når grænsen, bliver der lukket for forbindelsen.

Samtidig bliver der sat en grænse på en euro per megabyte for, hvor meget mobilselskaberne kan taksere hinanden for roaming-kunders dataforbrug.

Denne takst vil falde i løbet af de næste to år og forventes derfor at reducere roaming-prisen for slutbrugernes data-forbrug.

Husk at angive dit udgiftsloft

Mens loftet som standard er sat til 50 euro kan du selv melde til dig teleselskab, hvis du ønsker et højere eller lavere prisloft.

Så hvis du ikke vil risikere at sidde i et fremmed land og være afskåret fra den digitale verden, skal du kontakte dit teleselskab og få dem til at ændre beløbsgrænsen.

Pas på uden for EU

Du skal dog ikke bare læne dig tilbage i strandstolen og regne med at få en besked, hvis ikke du befinder dig i EU.

Det er nemlig op til det enkelte selskab at bestemme, om det også vil indføre udgiftsloftet udenfor EU. Derfor kan det være en god ide at tjekke med dit teleselskab.

Noget tyder dog på, at teleselskaberne gerne vil gøre det gennemskueligt for kunderne. Således indfører de store teleselskaber 3, TDC, Telenor og Telia loftet for hele verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse