Slut med gigant-regninger for internet på ferien

Fra den 1. juli er det slut med kæmpe-regninger for at gå på internettet på mobilen, når du rejser i EU. Et udgiftsloft skal sikre dig mod overraskelser. Men husk, reglerne gælder kun i EU.

Artikel top billede

Når du inden længe sidder på en strand i Sydspanien, er det ikke kun prisen på de kolde drikkevarer, du skal bekymre dig om.

Det kan nemlig blive mere end almindeligt dyrt lige at hive mobilen frem for at holde dig opdateret med, hvordan det står til hjemme i Danmark.

Mange danskere har prøvet at komme hjem til regninger for internet på mobilen, der var langt fra det, de havde forestillet sig. Op til flere tusinde kroner.

Eller sådan har det i hvert fald været hidtil.

Gigant-regninger er fortid

Fra 1. juli er det slut med kæmpe regninger.

Nye EU-regler sætter nemlig et udgiftsloft på dataroaming, så du maksimalt kommer af med 50 euro pr. måned - eller hvad der svarer til 450 kroner inklusive moms.

Du vil få en sms, når 80 procent af beløbet er brændt af, og når du når grænsen, bliver der lukket for forbindelsen.

Samtidig bliver der sat en grænse på en euro per megabyte for, hvor meget mobilselskaberne kan taksere hinanden for roaming-kunders dataforbrug.

Denne takst vil falde i løbet af de næste to år og forventes derfor at reducere roaming-prisen for slutbrugernes data-forbrug.

Husk at angive dit udgiftsloft

Mens loftet som standard er sat til 50 euro kan du selv melde til dig teleselskab, hvis du ønsker et højere eller lavere prisloft.

Så hvis du ikke vil risikere at sidde i et fremmed land og være afskåret fra den digitale verden, skal du kontakte dit teleselskab og få dem til at ændre beløbsgrænsen.

Pas på uden for EU

Du skal dog ikke bare læne dig tilbage i strandstolen og regne med at få en besked, hvis ikke du befinder dig i EU.

Det er nemlig op til det enkelte selskab at bestemme, om det også vil indføre udgiftsloftet udenfor EU. Derfor kan det være en god ide at tjekke med dit teleselskab.

Noget tyder dog på, at teleselskaberne gerne vil gøre det gennemskueligt for kunderne. Således indfører de store teleselskaber 3, TDC, Telenor og Telia loftet for hele verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S