Slut med gigant-regninger for internet på ferien

Fra den 1. juli er det slut med kæmpe-regninger for at gå på internettet på mobilen, når du rejser i EU. Et udgiftsloft skal sikre dig mod overraskelser. Men husk, reglerne gælder kun i EU.

Artikel top billede

Når du inden længe sidder på en strand i Sydspanien, er det ikke kun prisen på de kolde drikkevarer, du skal bekymre dig om.

Det kan nemlig blive mere end almindeligt dyrt lige at hive mobilen frem for at holde dig opdateret med, hvordan det står til hjemme i Danmark.

Mange danskere har prøvet at komme hjem til regninger for internet på mobilen, der var langt fra det, de havde forestillet sig. Op til flere tusinde kroner.

Eller sådan har det i hvert fald været hidtil.

Gigant-regninger er fortid

Fra 1. juli er det slut med kæmpe regninger.

Nye EU-regler sætter nemlig et udgiftsloft på dataroaming, så du maksimalt kommer af med 50 euro pr. måned - eller hvad der svarer til 450 kroner inklusive moms.

Du vil få en sms, når 80 procent af beløbet er brændt af, og når du når grænsen, bliver der lukket for forbindelsen.

Samtidig bliver der sat en grænse på en euro per megabyte for, hvor meget mobilselskaberne kan taksere hinanden for roaming-kunders dataforbrug.

Denne takst vil falde i løbet af de næste to år og forventes derfor at reducere roaming-prisen for slutbrugernes data-forbrug.

Husk at angive dit udgiftsloft

Mens loftet som standard er sat til 50 euro kan du selv melde til dig teleselskab, hvis du ønsker et højere eller lavere prisloft.

Så hvis du ikke vil risikere at sidde i et fremmed land og være afskåret fra den digitale verden, skal du kontakte dit teleselskab og få dem til at ændre beløbsgrænsen.

Pas på uden for EU

Du skal dog ikke bare læne dig tilbage i strandstolen og regne med at få en besked, hvis ikke du befinder dig i EU.

Det er nemlig op til det enkelte selskab at bestemme, om det også vil indføre udgiftsloftet udenfor EU. Derfor kan det være en god ide at tjekke med dit teleselskab.

Noget tyder dog på, at teleselskaberne gerne vil gøre det gennemskueligt for kunderne. Således indfører de store teleselskaber 3, TDC, Telenor og Telia loftet for hele verden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S