Installer programmer på tusind pc'er samtidig

Automatisk installation af programmer er et vækstområde. Dansk software gør processen mere fejlsikker.

Det tekstbehandlingsprogram, der ligger på alle virksomhedens pc’er, er kommet i ny version. Så kan IT-folkene godt finde vandreskoene frem: Nu skal de ud til alle pc’er og installere programmet.
Jo flere pc’er, en virksomhed har, desto mere uoverskuelig bliver den opgave. Derfor er automatisk installation af software et område i vækst. Computer Associates, der sælger programmer til at løse den opgave, meddeler, at det er af de mest aktive produktområder for tiden.
Danske CapaSystems har deltaget i flere hundrede projekter med automatisk installation af programmer. Den viden, konsulentfirmaet derigennem har opbygget, er samlet i programmet CapaScriptCreator, som lanceres på messen.
Programmet kræver, at virksomheden i forvejen har investeret i Unicenter TNG Software Distribution Option, da det er en overbygning til dette modul. Det hjælper med udarbejdelsen af de installationsscripts, der skal afvikles ude på pc’erne.
– Hvis installationsprocessen normalt går godt i 80 procent af tilfældene, kan man med vores software måske nå op på 99 procent, siger salgschef Søren Thorhauge.
Det er firmaets første standardprodukt, ellers lever det primært af konsulentydelser i forbindelse med system- og netværksstyring. CapaSystems regner med at vise sit program på CA World-messen i USA i juli.
CapaSystems opstod, da halvdelen af CapaCity Systems inklusive programmet NetCon blev solgt til Computer Associates.

Lad andre klare installationen
Når først installation af software kan gøres fra centralt hold ved hjælp af særlige programmer, bliver det muligt at lægge ansvaret uden for huset. I stedet for at virksomhedens egne IT-folk skal installere nye versioner, kan man lade en ekstern samarbejdspartner klare opgaven.
Det koncept markedsfører Kommunedata under navnet KMD-PIL (Public Intelligent LAN). Det bygger på software fra Novell, primært Novell Directory Services (NDS) og Z.E.N.Works.
Konceptet er rettet mod kommuner og skoler. Det går ud på, at man opbygger en database over det udstyr, kunden har på sit netværk.
– Vi hjælper med implementeringen af systemet, idet vi sørger for, at databasens opbygning kommer til at svare til organisationen. Når systemet er i drift, tilbyder vi at overtage alt arbejde med installation af software, siger teknisk projektleder Kristian Østergaard, Kommunedata.
Det eneste, kunderne så selv skal tage sig af, er installation af styresystemet. Og det klares enkelt med en cd-rom, der indeholder et disk image af den pc, der skal installeres på (for eksempel lavet med programmet Ghost).
Kommunedata har mærket så stor interesse for konceptet, at det demonstreres både på Novells stand og Kommunedatas egen stand. Store dele af efteråret er allerede reserveret til PIL-projekter.
Også WM-data BFC har opdaget fordelene ved NDS. Her hedder konceptet MiLAN for NetWare. Det bygger på Z.E.N.Works og giver kunderne mulighed for automatisk installation af software og brugerprofiler, der følger brugeren snarere end maskinen.
– Vi kan tilbyde at koble os til kundens NDS-net, så vi kan levere pc’er installeret med de applikationer, der er defineret i systemet, siger udviklingsansvarlig Morten Knudsen, WM-data BFC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S