Nyrup skal svare på e-aflytning

Regn af spørgsmål i aflytningssagen. Statsminister Poul Nyrup Rasmussen skal nu forklare Folketinget, hvordan det kan være lovligt at være med på en lytter.

Af Torben R. Simonsen

Spørgsmålene til ministrene kommer som haglbyger, efter det er kommet frem, at Danmark aflytter elektronisk kommunikation. I første omgang gjaldt det eksistensen af et internationalt samarbejde om indsamling og distribution af elektronisk kommunikation, inden for det såkaldte Echelon-samarbejde.

Her har både justitsminister Frank Jensen (S) og forsvarsminister Hans Hækkerup (S) afvist kendskab til et spionsamarbejde med det navn. Hans Hækkerup afslørede dog så meget, at han specifikt nævnte, at installationen på Aflandshage på Amagers sydspids, blev anvendt til aflytning af elektronisk kommunikation.

Lovgrundlag
Det har nu fået Enhedslistens Kjeld Albrechtsen til at spørge statsministeren, på hvilken baggrund en sådan aflytning er lovlig. Specifikt beder han statsministeren svare på, med hvilken lovhjemmel Forsvaret og Forsvarets Efterretningstjeneste fra lyttestationer kan aflytte satellitkommunikation og anden luftbåren kommunikation til danske modtagere eller fra danske afsendere, herunder blandt andet telefonsamtaler, telefax og elektronisk post.

Registersikkerhed
Også Frank Aaen fra Enhedslisten er bekymret for danskernes sikkerhed. Han har derfor bedt finansminister Mogens Lykketoft (S) svare på, om regeringen gjorde sig overvejelser om registersikkerhed og landets sikkerhed, da staten i 1996-97 solgte to af de vigtigste IT-virksomheder i landet, nemlig Tele Danmark og Datacentralen. Frank Aaen begrunder spøgsmålet med både CSC, som købte Datacentralen og Ameritech, som købte Tele Danmark, har tætte forbindelser til det amerikanske efterretningsvæsen.

Frank Aaen vil også gerne vide, i hvilket omfang Forsvarets Efterretningstjeneste eller Politiets Efterretningstjeneste blev hørt i anledning af salget af Tele Danmark og Datacentralen, samt hvilke oplysninger regeringen havde på salgstidspunktet om de to køberes nære forbindelser til den amerikanske efterretningstjeneste.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job