Intel køber danske Giga for 10 milliarder

Til rekordprisen 10 milliarder kroner for en dansk virksomhed er amerikanske Intel løbet af med Skovlundevirksomheden Giga.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Endnu en dansk virksomhed er røget på udenlandske hænder. Denne gang er det den danske GIGA og deres højtydende netværksprocessorer, der er købt af den amerikanske mikroprocessorergigant Intel. Prisen er 9,4 milliarder kroner - den tredjehøjeste pris for en dansk virksomhed nogen sinde.

Giga, der hidtil var ejet af holdingselskabet NKT, er på det internationale telecom-marked med produkter - integrerede kredse og komponenter - der anvendes i telenettets forskellige sender- og modtagersystemer. Der er tale om højhastighedskredse, som opererer i intervallet 155 Mbit/s til 10 Gbit/s, og som gør det muligt at øge transmissionshastighederne. Dermed skabes der yderligere kapacitet på nettet, hvilket i sidste ende kan betyde en udvikling inden for indholdet og brugen af Internet.

Virksomheden, der blev stiftet i 1988 har de seneste fem år forøget sin omsætning fra 53 millioner kroner i 1995 til 190 millioner kroner i 1999.

NKT skriver i en pressemeddelelse, at salget sker fordi en fortsat drift af GIGA i NKT regi ikke på tilfredsstillende vis kan forrente de store værdier, som det nu er dokumenteret, at virksomheden indeholder. De 100 medarbejdere i virksomheden bliver nu en del af Intels danske udviklingsafdeling, der blev etableret i 1997 efter opkøbet af Case Technology og blev udvidet efter købet af Olicoms udviklingsafdeling i 1999.

Handlen er en fortsættelse af trenden med udenlandske overtagelser af danske IT-virksomheder. Revisionsfirmaet KPMG offentliggjorde i februar en rapport, der viser at 16 danske IT-virksomheder i 1999 overgik til udenlandske ejere. Der i blandt Ciscos køb af Cocom, Ericssons køb af TouchWave og Telebit, World Onlines køb af Image Scandinavia, Framfabs køb af Networkers og Motorolas køb af Digianswer. Bare for at nævne de dyreste. Omvendt købte danske virksomheder kun syv udenlandkse virksomheder sidste år.

Annonce

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S