Intel køber danske Giga for 10 milliarder

Til rekordprisen 10 milliarder kroner for en dansk virksomhed er amerikanske Intel løbet af med Skovlundevirksomheden Giga.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Endnu en dansk virksomhed er røget på udenlandske hænder. Denne gang er det den danske GIGA og deres højtydende netværksprocessorer, der er købt af den amerikanske mikroprocessorergigant Intel. Prisen er 9,4 milliarder kroner - den tredjehøjeste pris for en dansk virksomhed nogen sinde.

Giga, der hidtil var ejet af holdingselskabet NKT, er på det internationale telecom-marked med produkter - integrerede kredse og komponenter - der anvendes i telenettets forskellige sender- og modtagersystemer. Der er tale om højhastighedskredse, som opererer i intervallet 155 Mbit/s til 10 Gbit/s, og som gør det muligt at øge transmissionshastighederne. Dermed skabes der yderligere kapacitet på nettet, hvilket i sidste ende kan betyde en udvikling inden for indholdet og brugen af Internet.

Virksomheden, der blev stiftet i 1988 har de seneste fem år forøget sin omsætning fra 53 millioner kroner i 1995 til 190 millioner kroner i 1999.

NKT skriver i en pressemeddelelse, at salget sker fordi en fortsat drift af GIGA i NKT regi ikke på tilfredsstillende vis kan forrente de store værdier, som det nu er dokumenteret, at virksomheden indeholder. De 100 medarbejdere i virksomheden bliver nu en del af Intels danske udviklingsafdeling, der blev etableret i 1997 efter opkøbet af Case Technology og blev udvidet efter købet af Olicoms udviklingsafdeling i 1999.

Handlen er en fortsættelse af trenden med udenlandske overtagelser af danske IT-virksomheder. Revisionsfirmaet KPMG offentliggjorde i februar en rapport, der viser at 16 danske IT-virksomheder i 1999 overgik til udenlandske ejere. Der i blandt Ciscos køb af Cocom, Ericssons køb af TouchWave og Telebit, World Onlines køb af Image Scandinavia, Framfabs køb af Networkers og Motorolas køb af Digianswer. Bare for at nævne de dyreste. Omvendt købte danske virksomheder kun syv udenlandkse virksomheder sidste år.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub