Intel køber danske Giga for 10 milliarder

Til rekordprisen 10 milliarder kroner for en dansk virksomhed er amerikanske Intel løbet af med Skovlundevirksomheden Giga.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Endnu en dansk virksomhed er røget på udenlandske hænder. Denne gang er det den danske GIGA og deres højtydende netværksprocessorer, der er købt af den amerikanske mikroprocessorergigant Intel. Prisen er 9,4 milliarder kroner - den tredjehøjeste pris for en dansk virksomhed nogen sinde.

Giga, der hidtil var ejet af holdingselskabet NKT, er på det internationale telecom-marked med produkter - integrerede kredse og komponenter - der anvendes i telenettets forskellige sender- og modtagersystemer. Der er tale om højhastighedskredse, som opererer i intervallet 155 Mbit/s til 10 Gbit/s, og som gør det muligt at øge transmissionshastighederne. Dermed skabes der yderligere kapacitet på nettet, hvilket i sidste ende kan betyde en udvikling inden for indholdet og brugen af Internet.

Virksomheden, der blev stiftet i 1988 har de seneste fem år forøget sin omsætning fra 53 millioner kroner i 1995 til 190 millioner kroner i 1999.

NKT skriver i en pressemeddelelse, at salget sker fordi en fortsat drift af GIGA i NKT regi ikke på tilfredsstillende vis kan forrente de store værdier, som det nu er dokumenteret, at virksomheden indeholder. De 100 medarbejdere i virksomheden bliver nu en del af Intels danske udviklingsafdeling, der blev etableret i 1997 efter opkøbet af Case Technology og blev udvidet efter købet af Olicoms udviklingsafdeling i 1999.

Handlen er en fortsættelse af trenden med udenlandske overtagelser af danske IT-virksomheder. Revisionsfirmaet KPMG offentliggjorde i februar en rapport, der viser at 16 danske IT-virksomheder i 1999 overgik til udenlandske ejere. Der i blandt Ciscos køb af Cocom, Ericssons køb af TouchWave og Telebit, World Onlines køb af Image Scandinavia, Framfabs køb af Networkers og Motorolas køb af Digianswer. Bare for at nævne de dyreste. Omvendt købte danske virksomheder kun syv udenlandkse virksomheder sidste år.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S