Intel køber danske Giga for 10 milliarder

Til rekordprisen 10 milliarder kroner for en dansk virksomhed er amerikanske Intel løbet af med Skovlundevirksomheden Giga.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Endnu en dansk virksomhed er røget på udenlandske hænder. Denne gang er det den danske GIGA og deres højtydende netværksprocessorer, der er købt af den amerikanske mikroprocessorergigant Intel. Prisen er 9,4 milliarder kroner - den tredjehøjeste pris for en dansk virksomhed nogen sinde.

Giga, der hidtil var ejet af holdingselskabet NKT, er på det internationale telecom-marked med produkter - integrerede kredse og komponenter - der anvendes i telenettets forskellige sender- og modtagersystemer. Der er tale om højhastighedskredse, som opererer i intervallet 155 Mbit/s til 10 Gbit/s, og som gør det muligt at øge transmissionshastighederne. Dermed skabes der yderligere kapacitet på nettet, hvilket i sidste ende kan betyde en udvikling inden for indholdet og brugen af Internet.

Virksomheden, der blev stiftet i 1988 har de seneste fem år forøget sin omsætning fra 53 millioner kroner i 1995 til 190 millioner kroner i 1999.

NKT skriver i en pressemeddelelse, at salget sker fordi en fortsat drift af GIGA i NKT regi ikke på tilfredsstillende vis kan forrente de store værdier, som det nu er dokumenteret, at virksomheden indeholder. De 100 medarbejdere i virksomheden bliver nu en del af Intels danske udviklingsafdeling, der blev etableret i 1997 efter opkøbet af Case Technology og blev udvidet efter købet af Olicoms udviklingsafdeling i 1999.

Handlen er en fortsættelse af trenden med udenlandske overtagelser af danske IT-virksomheder. Revisionsfirmaet KPMG offentliggjorde i februar en rapport, der viser at 16 danske IT-virksomheder i 1999 overgik til udenlandske ejere. Der i blandt Ciscos køb af Cocom, Ericssons køb af TouchWave og Telebit, World Onlines køb af Image Scandinavia, Framfabs køb af Networkers og Motorolas køb af Digianswer. Bare for at nævne de dyreste. Omvendt købte danske virksomheder kun syv udenlandkse virksomheder sidste år.

Annonce

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S