Medarbejdernes optioner i Giga er 1,5 milliard værd

Chipgiganten Intels køb af Giga gør de 100 medarbejdere til mangemillionærer på papiret, da de hver har fået aktieoptioner på 15 millioner kroner.

Af Magnus Bredsdorff *

Intels købspris for Giga - 10 milliarder kroner - svarer til knap 100 millioner kroner pr. medarbejder. Sådan en pris forpligter, og for at sikre sig at medarbejderne forstår forpligtelserne, har Giga for længst indført et program med warrants, en slags aktieoptioner.

Gigas direktør, Finn Helmer, er ikke meget for at gå i detaljer med, hvor stor en del af selskabet medarbejderne sidder på. Det betragter han som fortroligt.

Men det fremgår af en meddelelse fra NKT til fondsbørsen, at hvis alle forudsætninger bliver opfyldt, kommer medarbejderne til at eje 16 procent af selskabet. Det svarer til halvanden milliard kroner eller omkring 15 millioner kroner pr. medarbejder.

Millioner kan dog ikke bare hæves i banken, påpeger direktøren.

? Værdierne er ikke skabt endnu. Vi skal vise, at vi kan skabe dem i fremtiden, forklarer Finn Helmer.

Først hvis Giga lever op til forventningerne, kan medarbejderne høste den fulde gevinst af deres optionsprogram.

Læs mere i Computerworld fredag

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job