Medarbejdernes optioner i Giga er 1,5 milliard værd

Chipgiganten Intels køb af Giga gør de 100 medarbejdere til mangemillionærer på papiret, da de hver har fået aktieoptioner på 15 millioner kroner.

Af Magnus Bredsdorff *

Intels købspris for Giga - 10 milliarder kroner - svarer til knap 100 millioner kroner pr. medarbejder. Sådan en pris forpligter, og for at sikre sig at medarbejderne forstår forpligtelserne, har Giga for længst indført et program med warrants, en slags aktieoptioner.

Gigas direktør, Finn Helmer, er ikke meget for at gå i detaljer med, hvor stor en del af selskabet medarbejderne sidder på. Det betragter han som fortroligt.

Men det fremgår af en meddelelse fra NKT til fondsbørsen, at hvis alle forudsætninger bliver opfyldt, kommer medarbejderne til at eje 16 procent af selskabet. Det svarer til halvanden milliard kroner eller omkring 15 millioner kroner pr. medarbejder.

Millioner kan dog ikke bare hæves i banken, påpeger direktøren.

? Værdierne er ikke skabt endnu. Vi skal vise, at vi kan skabe dem i fremtiden, forklarer Finn Helmer.

Først hvis Giga lever op til forventningerne, kan medarbejderne høste den fulde gevinst af deres optionsprogram.

Læs mere i Computerworld fredag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland