Erhvervsminister afviser Echelon-undersøgelse

Erhvervsminister Pia Gjellerup (S) erkender at industrispionage er sandsynligt. Dog afviser hun i lighed med justitsminister Frank Jensen, at indlede en undersøgelse af Echelon-samarbejdet. Det er for dyrt, og vi vil ikke få noget ud af det, siger hun.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

På trods af opfordringer fra flertallet af Folketinget, afviser erhvervsminister Pia Gjellerup (S) at iværksætte en undersøgelse af spionagenetværket Echelon, skriver Børsen onsdag.

- Det koster en masse penge at lave sådan en undersøgelse, og så tror man, at man får en hel masse at vide. Men man gør regning uden vært, for det er for vanskeligt at kortlægge, om der foregår spionage. Det er et meget vigtigt emne, men det er et slag i luften blot at lave en undersøgelse, siger hun til Børsen.

Folketingets opfordring kom efter, at flere afsløringer om Echelon er kommet frem i lyset. Senest har den tidligere CIA-direktør James Woolsey offentligt indrømmet, at USA spionerer mod europæiske virksomheder.

Gjellerup mener, at virksomhederne må erkende, at de kan blive ofre for spionage og derfor begynde at beskytte sig derefter.

- Vi ved, at det kan foregå og derfor skal virksomhederne beskytte sig bedst muligt imod spionagen. Vi får ikke skabt bedre sikkerhed for virksomhederne ved en undersøgelse, siger hun.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S