Erhvervsminister afviser Echelon-undersøgelse

Erhvervsminister Pia Gjellerup (S) erkender at industrispionage er sandsynligt. Dog afviser hun i lighed med justitsminister Frank Jensen, at indlede en undersøgelse af Echelon-samarbejdet. Det er for dyrt, og vi vil ikke få noget ud af det, siger hun.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

På trods af opfordringer fra flertallet af Folketinget, afviser erhvervsminister Pia Gjellerup (S) at iværksætte en undersøgelse af spionagenetværket Echelon, skriver Børsen onsdag.

- Det koster en masse penge at lave sådan en undersøgelse, og så tror man, at man får en hel masse at vide. Men man gør regning uden vært, for det er for vanskeligt at kortlægge, om der foregår spionage. Det er et meget vigtigt emne, men det er et slag i luften blot at lave en undersøgelse, siger hun til Børsen.

Folketingets opfordring kom efter, at flere afsløringer om Echelon er kommet frem i lyset. Senest har den tidligere CIA-direktør James Woolsey offentligt indrømmet, at USA spionerer mod europæiske virksomheder.

Gjellerup mener, at virksomhederne må erkende, at de kan blive ofre for spionage og derfor begynde at beskytte sig derefter.

- Vi ved, at det kan foregå og derfor skal virksomhederne beskytte sig bedst muligt imod spionagen. Vi får ikke skabt bedre sikkerhed for virksomhederne ved en undersøgelse, siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S