Erhvervsminister afviser Echelon-undersøgelse

Erhvervsminister Pia Gjellerup (S) erkender at industrispionage er sandsynligt. Dog afviser hun i lighed med justitsminister Frank Jensen, at indlede en undersøgelse af Echelon-samarbejdet. Det er for dyrt, og vi vil ikke få noget ud af det, siger hun.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

På trods af opfordringer fra flertallet af Folketinget, afviser erhvervsminister Pia Gjellerup (S) at iværksætte en undersøgelse af spionagenetværket Echelon, skriver Børsen onsdag.

- Det koster en masse penge at lave sådan en undersøgelse, og så tror man, at man får en hel masse at vide. Men man gør regning uden vært, for det er for vanskeligt at kortlægge, om der foregår spionage. Det er et meget vigtigt emne, men det er et slag i luften blot at lave en undersøgelse, siger hun til Børsen.

Folketingets opfordring kom efter, at flere afsløringer om Echelon er kommet frem i lyset. Senest har den tidligere CIA-direktør James Woolsey offentligt indrømmet, at USA spionerer mod europæiske virksomheder.

Gjellerup mener, at virksomhederne må erkende, at de kan blive ofre for spionage og derfor begynde at beskytte sig derefter.

- Vi ved, at det kan foregå og derfor skal virksomhederne beskytte sig bedst muligt imod spionagen. Vi får ikke skabt bedre sikkerhed for virksomhederne ved en undersøgelse, siger hun.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS