Amanda: Skandalen fortsætter

Arbejdsformidlingens edb-system Amanda fungerer stadig ikke efter hensigten. 50 skærmbilleder og efterfølgende fem minutters venten. Det er den tid, det tager, at registrere èn ledig.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Føljetonen om Arbejdsmarkedsstyrelsens knap 400 millioner kroner dyre edb-system Amanda fortsætter. Efter en perlerække af problemer og forsinkelser, ekstrabevillinger og tvivlsomme systemtest virker Amanda stadig ikke efter hensigten.

Avisen Aktuelt har fået kendskab til interne breve fra arbejdsmarkedsstyrelsen til AF. I et internt brev fra den 12. april står der, at hvor der i starten ofte var forholdsvis simple brugerproblemer og misforståelser, er der nu overvægt af konkrete henvendelser om især problemer med konverterede data.

Det er især fire kontorer i Nordjylland, der oplever problemer, og projektleder Frode Fårup skriver i et statusbrev, at leverandørerne (CSC red.) er blevet anmodet om yderligere at opprioritere løsningen af problemerne, skriver Aktuelt.

Ifølge Aktuelts oplysninger skal en AF-medarbejder igennem 40-50 skærmbilleder for at grundregistrere en ledig. Samtidig aktiverer manøvren en automatisk udskrift, hvilket betyder, at medarbejderen må vente i fire til fem minutter, inden arbejdet kan fortsætte.

Frode Fårup siger til avisen, at påsken vil blive brugt til at rette fejlene. Men han regner med, at flere problemer vil opstå, jo dybere medarbejderne kommer ind i Amanda.
- Vi må løse de problemer, vi kan, og ellers må vi starte helt forfra med samme øvelse i Amanda-systemet. Alle erfaringer med projekter af denne størrelse viser, at der vil være en indkøringstid, siger han til Aktuelt.

Han mener ikke, problemerne går ud over AF?s kunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S