Amanda: Skandalen fortsætter

Arbejdsformidlingens edb-system Amanda fungerer stadig ikke efter hensigten. 50 skærmbilleder og efterfølgende fem minutters venten. Det er den tid, det tager, at registrere èn ledig.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Føljetonen om Arbejdsmarkedsstyrelsens knap 400 millioner kroner dyre edb-system Amanda fortsætter. Efter en perlerække af problemer og forsinkelser, ekstrabevillinger og tvivlsomme systemtest virker Amanda stadig ikke efter hensigten.

Avisen Aktuelt har fået kendskab til interne breve fra arbejdsmarkedsstyrelsen til AF. I et internt brev fra den 12. april står der, at hvor der i starten ofte var forholdsvis simple brugerproblemer og misforståelser, er der nu overvægt af konkrete henvendelser om især problemer med konverterede data.

Det er især fire kontorer i Nordjylland, der oplever problemer, og projektleder Frode Fårup skriver i et statusbrev, at leverandørerne (CSC red.) er blevet anmodet om yderligere at opprioritere løsningen af problemerne, skriver Aktuelt.

Ifølge Aktuelts oplysninger skal en AF-medarbejder igennem 40-50 skærmbilleder for at grundregistrere en ledig. Samtidig aktiverer manøvren en automatisk udskrift, hvilket betyder, at medarbejderen må vente i fire til fem minutter, inden arbejdet kan fortsætte.

Frode Fårup siger til avisen, at påsken vil blive brugt til at rette fejlene. Men han regner med, at flere problemer vil opstå, jo dybere medarbejderne kommer ind i Amanda.
- Vi må løse de problemer, vi kan, og ellers må vi starte helt forfra med samme øvelse i Amanda-systemet. Alle erfaringer med projekter af denne størrelse viser, at der vil være en indkøringstid, siger han til Aktuelt.

Han mener ikke, problemerne går ud over AF?s kunder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos