Amerikanske Lycos købt af spansk teleskab

Det amerikanske Internetselskab Lycos er blevet opkøbt af spanske Terra Networks - ejet af landets største teleselskab Telefónica - for 100 milliarder kroner. Dermed er der med ét blev skabt en ny storspiller på det globale mediemarked.

Af Kim Elmose, IDG Online

For en gangs skyld var det et europæisk Internetselskab, der købte et amerikansk - og ikke omvendt som det oftest er - da spanske Terra Networks i går aftes meddelte, at det havde købt det amerikanske Internetselskab Lycos Inc. for 100 milliarder kroner.

Terra Networks er ejet af det aggressivt ekspanderende spanske tidligere telemonopol Telefónica. Dermed er der skabt en ny global sværvægter på mediemarkedet ved navn Terra Lycos med en forventet årlig omsætning på fire milliarder kroner og 50 millioner brugere.

Overtagelsen ses som et kup for begge parter, skriver flere amerikanske Internetaviser. Lycos Inc. har nyligt måttet lide den tort, at en stor fusion med tv-netværket USA Networks forstøvede i cyberspace. Men ved Terra Networks milliardkøb bliver Lycos pludselig en global virksomhed med et stærkt fodfæste i både den spansktalende og engelsktalende verden.

For Terra Networks - og dermed ejerne Telefónica - betyder det, at hvad der for et år siden startede som et "vi-har-én-enkelt-portal"-firma, nu pludselig er rykket op i en liga tæt på America Online og Yahoo med portaler i USA, Latinamerika og Europa. Derudover ejer Telefónica nu også det amerikanske Internetmagasin Wired News.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration