Amerikanske Lycos købt af spansk teleskab

Det amerikanske Internetselskab Lycos er blevet opkøbt af spanske Terra Networks - ejet af landets største teleselskab Telefónica - for 100 milliarder kroner. Dermed er der med ét blev skabt en ny storspiller på det globale mediemarked.

Af Kim Elmose, IDG Online

For en gangs skyld var det et europæisk Internetselskab, der købte et amerikansk - og ikke omvendt som det oftest er - da spanske Terra Networks i går aftes meddelte, at det havde købt det amerikanske Internetselskab Lycos Inc. for 100 milliarder kroner.

Terra Networks er ejet af det aggressivt ekspanderende spanske tidligere telemonopol Telefónica. Dermed er der skabt en ny global sværvægter på mediemarkedet ved navn Terra Lycos med en forventet årlig omsætning på fire milliarder kroner og 50 millioner brugere.

Overtagelsen ses som et kup for begge parter, skriver flere amerikanske Internetaviser. Lycos Inc. har nyligt måttet lide den tort, at en stor fusion med tv-netværket USA Networks forstøvede i cyberspace. Men ved Terra Networks milliardkøb bliver Lycos pludselig en global virksomhed med et stærkt fodfæste i både den spansktalende og engelsktalende verden.

For Terra Networks - og dermed ejerne Telefónica - betyder det, at hvad der for et år siden startede som et "vi-har-én-enkelt-portal"-firma, nu pludselig er rykket op i en liga tæt på America Online og Yahoo med portaler i USA, Latinamerika og Europa. Derudover ejer Telefónica nu også det amerikanske Internetmagasin Wired News.

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S