Jubii solgt til Tyskland og Spanien

Den tysk/spanske Internetportal Lycos har købt svenske Spray. Med i handlen følger danske Jubii, der nu for alvor er kommet med i et globalt samarbejde.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske Internetjuvel Jubii er langt fra dansk længere. Gennem et sindrigt system af opkøb og ejerskaber er det største danske Internetindex blevet en lille del af et gigantisk globalt netværk af Internetportaler.

I dag købte portalvirksomheden Lycos svenske Spray for aktier til en værdi 674 millioner euro (5,04 milliarder kroner). Med i handlen indgik alle Sprays aktiviteter i diverse lande, der i blandt Jubii.

Jubii-direktør Martin Thorborg oplyser fra en mobiltelefon i Rom, at han endnu ikke har hørt om overtagelsen, men han bekræfter, at hvis Lycos har købt Spray, så følger Jubii med.

Ben Regensburger, der er vice president for Lycos Europa bekræfter købet - også af Jubii - men vil vente til et pressemøde i eftermiddag med at røbe, hvilken betydning handlen får for det danske firma.

Lycos blev etableret i 1995 i USA, men er i dag et europæisk selskab. I maj i år købte det spanske telefonselskab Telefonica via sit internetselskab Terra den amerikanske portal. En anden storaktionær i Lycos er tyske Bertelsman.
Med købet af Spray har Lycos i alt nu 8,6 millioner registrerede brugere og 19 millioner unikke brugere i 12 lande. Antallet af sidevisninger opgør selskabet til mere end en milliard om måneden.

Købsaftalen går ud på, at Lycos Europa betaler 84,3 millioner aktier for Spray. Til gengæld forpligter Spray Ventures og Investor AB, der er ejet af den stenrige svenske Wallenbergfamilie, sig til at købe Lycos Europa-aktier for 100 millioner euro (747 millioner kroner).

Lycos Europa oplyser, at selskabet i alt efter Wallenberg-investeringen har 5,1 milliarder kroner i kisten til at gå i krig med.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS