Jubii solgt til Tyskland og Spanien

Den tysk/spanske Internetportal Lycos har købt svenske Spray. Med i handlen følger danske Jubii, der nu for alvor er kommet med i et globalt samarbejde.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske Internetjuvel Jubii er langt fra dansk længere. Gennem et sindrigt system af opkøb og ejerskaber er det største danske Internetindex blevet en lille del af et gigantisk globalt netværk af Internetportaler.

I dag købte portalvirksomheden Lycos svenske Spray for aktier til en værdi 674 millioner euro (5,04 milliarder kroner). Med i handlen indgik alle Sprays aktiviteter i diverse lande, der i blandt Jubii.

Jubii-direktør Martin Thorborg oplyser fra en mobiltelefon i Rom, at han endnu ikke har hørt om overtagelsen, men han bekræfter, at hvis Lycos har købt Spray, så følger Jubii med.

Ben Regensburger, der er vice president for Lycos Europa bekræfter købet - også af Jubii - men vil vente til et pressemøde i eftermiddag med at røbe, hvilken betydning handlen får for det danske firma.

Lycos blev etableret i 1995 i USA, men er i dag et europæisk selskab. I maj i år købte det spanske telefonselskab Telefonica via sit internetselskab Terra den amerikanske portal. En anden storaktionær i Lycos er tyske Bertelsman.
Med købet af Spray har Lycos i alt nu 8,6 millioner registrerede brugere og 19 millioner unikke brugere i 12 lande. Antallet af sidevisninger opgør selskabet til mere end en milliard om måneden.

Købsaftalen går ud på, at Lycos Europa betaler 84,3 millioner aktier for Spray. Til gengæld forpligter Spray Ventures og Investor AB, der er ejet af den stenrige svenske Wallenbergfamilie, sig til at købe Lycos Europa-aktier for 100 millioner euro (747 millioner kroner).

Lycos Europa oplyser, at selskabet i alt efter Wallenberg-investeringen har 5,1 milliarder kroner i kisten til at gå i krig med.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS