Jubii solgt til Tyskland og Spanien

Den tysk/spanske Internetportal Lycos har købt svenske Spray. Med i handlen følger danske Jubii, der nu for alvor er kommet med i et globalt samarbejde.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Den danske Internetjuvel Jubii er langt fra dansk længere. Gennem et sindrigt system af opkøb og ejerskaber er det største danske Internetindex blevet en lille del af et gigantisk globalt netværk af Internetportaler.

I dag købte portalvirksomheden Lycos svenske Spray for aktier til en værdi 674 millioner euro (5,04 milliarder kroner). Med i handlen indgik alle Sprays aktiviteter i diverse lande, der i blandt Jubii.

Jubii-direktør Martin Thorborg oplyser fra en mobiltelefon i Rom, at han endnu ikke har hørt om overtagelsen, men han bekræfter, at hvis Lycos har købt Spray, så følger Jubii med.

Ben Regensburger, der er vice president for Lycos Europa bekræfter købet - også af Jubii - men vil vente til et pressemøde i eftermiddag med at røbe, hvilken betydning handlen får for det danske firma.

Lycos blev etableret i 1995 i USA, men er i dag et europæisk selskab. I maj i år købte det spanske telefonselskab Telefonica via sit internetselskab Terra den amerikanske portal. En anden storaktionær i Lycos er tyske Bertelsman.
Med købet af Spray har Lycos i alt nu 8,6 millioner registrerede brugere og 19 millioner unikke brugere i 12 lande. Antallet af sidevisninger opgør selskabet til mere end en milliard om måneden.

Købsaftalen går ud på, at Lycos Europa betaler 84,3 millioner aktier for Spray. Til gengæld forpligter Spray Ventures og Investor AB, der er ejet af den stenrige svenske Wallenbergfamilie, sig til at købe Lycos Europa-aktier for 100 millioner euro (747 millioner kroner).

Lycos Europa oplyser, at selskabet i alt efter Wallenberg-investeringen har 5,1 milliarder kroner i kisten til at gå i krig med.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S