Tele DK: Gigantopkøb i Schweiz

Tele Danmark har meddelt, at selskabet har købt to schweiziske teleselskaber. Dermed bliver Tele Danmark det næststørste selskab i Schweiz. Prisen er mere end 21 milliarder kroner.

Af Søren Lauridsen, Computerworld Online

Tele Danmark har købt to schweiziske teleselskaber. Det drejer sig om de to selskaber Sunrise og Diax, der sammen har en position som næststørst i Schweiz, kun overgået af Swisscom. Investeringen er på mere end 21 milliarder kroner. Det skriver Tele Danmark i en pressemeddelelse.

Sunrise sælger hovedsagelig almindelig telefoni samt Internetadgang, mens Diax primært satser på mobiltelefoni. Diax deltager i den schweiziske UMTS-auktion, der starter i dag.

- Købet demonstrererer, at vi saster stærkt på vækstområderne mobiltelefoni, Internet og fastnet. Tele Danmark er et europæisk teleselskab, og mere end halvdelen af vores omsætning kommer nu fra udlandet. Vi forventer, at købet af de to selskaber bidrager positivt til Tele Danmarks resultat allerede næste år, siger Henning Dyremose i pressemeddelelsen.

Tele Danmark ejede i forvejen 44 procent af aktierne i Sunrise, hvor ejerandelen nu forøges til 89 procent. Samtidig købes 70 procent af aktierne i Diax.

På det schweiziske marked har 61 procent af befolkningen mobiltelefon og 23 procent Internetadgang.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse