Tele DK: Gigantopkøb i Schweiz

Tele Danmark har meddelt, at selskabet har købt to schweiziske teleselskaber. Dermed bliver Tele Danmark det næststørste selskab i Schweiz. Prisen er mere end 21 milliarder kroner.

Af Søren Lauridsen, Computerworld Online

Tele Danmark har købt to schweiziske teleselskaber. Det drejer sig om de to selskaber Sunrise og Diax, der sammen har en position som næststørst i Schweiz, kun overgået af Swisscom. Investeringen er på mere end 21 milliarder kroner. Det skriver Tele Danmark i en pressemeddelelse.

Sunrise sælger hovedsagelig almindelig telefoni samt Internetadgang, mens Diax primært satser på mobiltelefoni. Diax deltager i den schweiziske UMTS-auktion, der starter i dag.

- Købet demonstrererer, at vi saster stærkt på vækstområderne mobiltelefoni, Internet og fastnet. Tele Danmark er et europæisk teleselskab, og mere end halvdelen af vores omsætning kommer nu fra udlandet. Vi forventer, at købet af de to selskaber bidrager positivt til Tele Danmarks resultat allerede næste år, siger Henning Dyremose i pressemeddelelsen.

Tele Danmark ejede i forvejen 44 procent af aktierne i Sunrise, hvor ejerandelen nu forøges til 89 procent. Samtidig købes 70 procent af aktierne i Diax.

På det schweiziske marked har 61 procent af befolkningen mobiltelefon og 23 procent Internetadgang.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S