Damgaard og Navision i storfusion

De to danske producenter af integrerede virksomhedsløsninger, Damgaard og Navision Software, fusionerer. Sammen mener de to ærkerivaler, at de står stærkere i forhold til internationale opkøb.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

OPDATERET: Det blev her til morgen meddelt Københavns Fondsbørs, at de to producenter af virksomhedssoftware Damgaard og Navision Software fusionerer.

Med fusionen af de to danske producenter af virksomhedssoftware Damgaard og Navision skabes en ny virksomhed "NavisionDamgaard" med over 1000 medarbejdere, 2000 partnere i 25 lande samt en kundebase, der omfatter 120.000 installationer.

De to virksomheder oplyste mandag morgen Københavns Fondsbørs om fusionen, der begrundes med et ønske om en stærkere international virksomhed, der aktivt kan deltage i den internationale konsolidering i branchen. Ud over at være bedre rustet til opkøb vurderer ledelsen, at de to selskaber sparer 140 millioner kroner årligt i omkostninger ved at slå kludene sammen. Samlet får NavisionDamgaard en omsætning på mellem 630 og 660 millioner kroner i det første halvår, forudser ledelsen. Det er lidt mindre end de to virksomheder omsatte for i samme periode sidste år, der til gengæld var ekstraordinær god på grund af frygten for de såkaldte år 2000 problemer.

Navision er størst

Navision er det største og mest internationalt funderede af de to selskaber. Virksomheden henter mere end 80 procent af sin omsætning uden for Danmark og har 730 medarbejdere. Til sammenligning stammer 40 procent af Damgaards omsætning fra udlandet. Damgaard bringer 430 med i den nye virksomhed.

I børsværdi er Navision 6,1 milliarder kroner værd ifølge fredagens kurs på Københavns Fondsbørs, mens Damgaard er 2,2 milliarder kroner værd. Derfor kommer aktionærerne i Navision til at eje 72 procent af det nye selskab, mens Damgaard aktionærerne kommer til at eje 28 procent.

Det forhold afspejles ikke umiddelbart i den nye virksomheds organisation, hvor både Damgaards grundlægger Preben Damgaard og Navisions chef Jesper Balser begge får titlerne som administrerende direktører. Waldemar Schmidt ventes at blive formand for den nye bestyrelse.

Ingen forandringer på produktsiden

Ifølge meddelelsen forandres intet på produktsiden. Både Damgaards produkt Axapta og Navision produkt Solutions fortsætter. Dog fremgår det, at det nye selskab vil udvikle en ny generation af virksomhedsløsninger. Målgruppen er den samme, nemlig mellemstore virksomheder med omsætninger på mellem 5 og 250 millioner dollar inden for brancherne distribution, fremstilling og service.

Navisions hovedkontor i Vedbæk bliver nyt koncernhovedkvarter for den nye virksomhed, mens Damgaards hovedkontor i Birkerød bliver det nye selskabs hovedkontor for salgsorganisationen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car