Damgaard og Navision i storfusion

De to danske producenter af integrerede virksomhedsløsninger, Damgaard og Navision Software, fusionerer. Sammen mener de to ærkerivaler, at de står stærkere i forhold til internationale opkøb.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

OPDATERET: Det blev her til morgen meddelt Københavns Fondsbørs, at de to producenter af virksomhedssoftware Damgaard og Navision Software fusionerer.

Med fusionen af de to danske producenter af virksomhedssoftware Damgaard og Navision skabes en ny virksomhed "NavisionDamgaard" med over 1000 medarbejdere, 2000 partnere i 25 lande samt en kundebase, der omfatter 120.000 installationer.

De to virksomheder oplyste mandag morgen Københavns Fondsbørs om fusionen, der begrundes med et ønske om en stærkere international virksomhed, der aktivt kan deltage i den internationale konsolidering i branchen. Ud over at være bedre rustet til opkøb vurderer ledelsen, at de to selskaber sparer 140 millioner kroner årligt i omkostninger ved at slå kludene sammen. Samlet får NavisionDamgaard en omsætning på mellem 630 og 660 millioner kroner i det første halvår, forudser ledelsen. Det er lidt mindre end de to virksomheder omsatte for i samme periode sidste år, der til gengæld var ekstraordinær god på grund af frygten for de såkaldte år 2000 problemer.

Navision er størst

Navision er det største og mest internationalt funderede af de to selskaber. Virksomheden henter mere end 80 procent af sin omsætning uden for Danmark og har 730 medarbejdere. Til sammenligning stammer 40 procent af Damgaards omsætning fra udlandet. Damgaard bringer 430 med i den nye virksomhed.

I børsværdi er Navision 6,1 milliarder kroner værd ifølge fredagens kurs på Københavns Fondsbørs, mens Damgaard er 2,2 milliarder kroner værd. Derfor kommer aktionærerne i Navision til at eje 72 procent af det nye selskab, mens Damgaard aktionærerne kommer til at eje 28 procent.

Det forhold afspejles ikke umiddelbart i den nye virksomheds organisation, hvor både Damgaards grundlægger Preben Damgaard og Navisions chef Jesper Balser begge får titlerne som administrerende direktører. Waldemar Schmidt ventes at blive formand for den nye bestyrelse.

Ingen forandringer på produktsiden

Ifølge meddelelsen forandres intet på produktsiden. Både Damgaards produkt Axapta og Navision produkt Solutions fortsætter. Dog fremgår det, at det nye selskab vil udvikle en ny generation af virksomhedsløsninger. Målgruppen er den samme, nemlig mellemstore virksomheder med omsætninger på mellem 5 og 250 millioner dollar inden for brancherne distribution, fremstilling og service.

Navisions hovedkontor i Vedbæk bliver nyt koncernhovedkvarter for den nye virksomhed, mens Damgaards hovedkontor i Birkerød bliver det nye selskabs hovedkontor for salgsorganisationen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job