Damgaard og Navision i storfusion

De to danske producenter af integrerede virksomhedsløsninger, Damgaard og Navision Software, fusionerer. Sammen mener de to ærkerivaler, at de står stærkere i forhold til internationale opkøb.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

OPDATERET: Det blev her til morgen meddelt Københavns Fondsbørs, at de to producenter af virksomhedssoftware Damgaard og Navision Software fusionerer.

Med fusionen af de to danske producenter af virksomhedssoftware Damgaard og Navision skabes en ny virksomhed "NavisionDamgaard" med over 1000 medarbejdere, 2000 partnere i 25 lande samt en kundebase, der omfatter 120.000 installationer.

De to virksomheder oplyste mandag morgen Københavns Fondsbørs om fusionen, der begrundes med et ønske om en stærkere international virksomhed, der aktivt kan deltage i den internationale konsolidering i branchen. Ud over at være bedre rustet til opkøb vurderer ledelsen, at de to selskaber sparer 140 millioner kroner årligt i omkostninger ved at slå kludene sammen. Samlet får NavisionDamgaard en omsætning på mellem 630 og 660 millioner kroner i det første halvår, forudser ledelsen. Det er lidt mindre end de to virksomheder omsatte for i samme periode sidste år, der til gengæld var ekstraordinær god på grund af frygten for de såkaldte år 2000 problemer.

Navision er størst

Navision er det største og mest internationalt funderede af de to selskaber. Virksomheden henter mere end 80 procent af sin omsætning uden for Danmark og har 730 medarbejdere. Til sammenligning stammer 40 procent af Damgaards omsætning fra udlandet. Damgaard bringer 430 med i den nye virksomhed.

I børsværdi er Navision 6,1 milliarder kroner værd ifølge fredagens kurs på Københavns Fondsbørs, mens Damgaard er 2,2 milliarder kroner værd. Derfor kommer aktionærerne i Navision til at eje 72 procent af det nye selskab, mens Damgaard aktionærerne kommer til at eje 28 procent.

Det forhold afspejles ikke umiddelbart i den nye virksomheds organisation, hvor både Damgaards grundlægger Preben Damgaard og Navisions chef Jesper Balser begge får titlerne som administrerende direktører. Waldemar Schmidt ventes at blive formand for den nye bestyrelse.

Ingen forandringer på produktsiden

Ifølge meddelelsen forandres intet på produktsiden. Både Damgaards produkt Axapta og Navision produkt Solutions fortsætter. Dog fremgår det, at det nye selskab vil udvikle en ny generation af virksomhedsløsninger. Målgruppen er den samme, nemlig mellemstore virksomheder med omsætninger på mellem 5 og 250 millioner dollar inden for brancherne distribution, fremstilling og service.

Navisions hovedkontor i Vedbæk bliver nyt koncernhovedkvarter for den nye virksomhed, mens Damgaards hovedkontor i Birkerød bliver det nye selskabs hovedkontor for salgsorganisationen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S