Tele Danmark ændrer navn til TDC

Tele Danmark skifter navn til Tele Danmark Communications, eller i daglig tale blot TDC. Det lyder mere internationalt og understreger, at selskabet ikke længere bare er et telefonselskab.

Af Jens Bertelsen, Computerworld Online

TDC bliver det nye fælles navn for koncernen. De individuelle selskaber i koncernen ændrer også navne til henholdsvis TDC Mobil, TDC Internet, TDC Kabel-TV, TDC Forlag og TDC Services. TDC´s selskab for blandt andet fastnetløsninger, det tidligere "Kommunikationsløsninger", får det gammelkendte navn Tele Danmark.

Når selskaberne Sunrise og diAx i Schweiz fusioneres, kommer det nye selskab til at hedde TDC Schweiz.

- Navneændringen gør det mere synligt for kunderne, at Tele Danmark har organiseret virksomheden i syv forskellige selskaber. Navneændringen understreger også, at Tele Danmark er en kommunikationsvirksomhed og ikke længere blot en televirksomhed, siger Henning Dyremose, koncernchef og administrerende direktør for TDC, i en pressemeddelelse torsdag.

Navneændringen skal vedtages endeligt på en ordinær generalforsamling.

Henning Dyremose varslede navneændringen i et interview til den schweiziske avis SonntagsBlick midt i november, umiddelbart efter opkøbene af de schweiziske selskaber Sunrise og diAx.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S